Tip na výlet: s rodinkou po UNESCO miestach na Slovensku

Anna Veselá 0

O tom, že na Slovensku máme veľa pokladov, ktoré sa hrdia tým, že sú zapísané v zozname UNESCO, sa učia už najmenší školáci na vlastivede.

Bardejov. Shutterstock.

Ktoré kultúrne pamiatky a prírodné vzácnosti z našej krajiny, zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov UNESCO ste osobne navštívili? Alebo ste o nich aspoň počuli?

Inšpirujte sa – možno práve najbližší výlet si naplánujete do týchto miest.

Banská Štiavnica

Historické banské mestečko, ktoré zachvátil v marci 2023 ničivý požiar, je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1993.

V meste na strednom Slovensku sa kedysi ťažilo zlato, aj iné kovy. V historickom centre nájdeme mnoho renesančných budov, palácov, kostolov, dokopy 360 umelecko-historických pamiatok.

Banská Štiavnica. Shutterstock

V 18. storočí bola Banská Štiavnica tretím najväčším mestom v Uhorsku. V tomto období tu vznikla aj prvá vysoká škola technického charakteru na svete – Banícka akadémia v roku 1762.

Do polovice 18. storočia bol v okolí Banskej Štiavnice vybudovaný jedinečný banský vodohospodársky systém pozostávajúci zo 60 vodných nádrží – tajchov, ktoré sú súčasťou Štiavnických vrchov.

»»»»» Prečítajte si aj: S rodinkou po Slovensku: Banská Štiavnica.

Spišský hrad. Shutterstock

Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia hradu

Spišský hrad patrí k jedným z najrozsiahlejších hradov v Európe. Tvoria ho renesančné a gotické budovy, ktoré dali postaviť postupne viacerí panovníci a majitelia hradu. Rozprestiera sa na ploche, ktorá prevyšuje 4 hektáre. Spišský hrad bol zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1993.

Z východnej strany sa nachádzajú Levočské vrchy a zo západu ho na severe lemujú Vysoké Tatry a z juhu Slovenský Raj. Neďaleko sa nachádzajú mestá Poprad a Kežmarok, ktoré sú vstupnými bránami do Vysokých Tatier, nášho najvyššieho pohoria.

»»»»» Prečítajte si aj: S rodinkou po Slovensku: Spišský hrad.

Vlkolínec. Shutterstock

Vlkolínec

Vlkolínec je dedinka, ktorá je miestnou časťou mesta Ružomberok. Dodnes tu žijú ľudia. Nachádzajú sa tu pôvodné drevené domy charakteristické pre stredoeurópsku oblasť a územie Slovenska v minulosti.

Liptovské múzeum tu zriadilo expozíciu Roľnícky dom. Je zariadený tak, ako to bolo typické pre domácnosť bežnej roľníckej rodiny zo začiatku 20. storočia.  Skanzen Vlkolínec bol do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zapísaný v roku 1993. 

»»»»»» Prečítajte si aj: S rodinkou po Slovensku: Vlkolínec.

Dobšinská ľadová jaskyňa. Shutterstock

Jaskyne a priepasti Slovenského krasu

Jaskyne v oblasti Slovenského krasu boli zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO spolu s jaskyňami na maďarskom území v roku 1995. Niektoré sú prístupné, niektoré nie.

Najvzácnejšia je Ochtinská aragonitová jaskyňa a Dobšinská ľadová jaskyňa. Jaskyne sa nachádzajú v okrese Rožňava a Spišská Nová Ves. Medzi najnavštevovanejšie jaskyne na tomto území patria aj jaskyne Domica a Gombasecká jaskyňa.

»»»»»» Prečítajte si aj: Jaskyne Slovenského krasu.

Bardejov. Shutterstock

Bardejov

Bardejov a jeho námestie s kostolom sv. Egídia je zapísané do historických pamiatok Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 2000.

Je postavené v renesančnom a barokovom slohu. V blízkosti mestského centra sa nachádza jediný čiastočne zachovaný súbor bývalých židovských kúpeľov a synagóga.

»»»»»»» Prečítajte si aj: S rodinkou po Slovensku: Bardejov, kúpele a okolie.

Bukové pralesy v NP Poloniny a Vihorlat

Bukové pralesy v pásme pohoria Karpaty v národnom parku Poloniny sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku od 2007.

Nachádzajú sa v týchto prírodných lokalitách: 

  • Vihorlat – okolo hrebeňa Vihorlatských vrchov,
  • Havešová – medzi obcami Kalná Ráztoka a Stakčinská Ráztoka v okrese Snina,
  • Rožok – v Národnom parku Poloniny, severovýchodne od obce Ulič.

Drevené kostoly na severovýchode Slovenska

V roku 2008 bolo osem historických drevených kostolíkov, nachádzajúcich sa na severovýchode Slovenska, zapísaných do zoznamu UNESCO. Dostali tak najvyššie ocenenie, aké sa dá získať.

Najstaršie kostoly pochádzajú zo 16. storočia a v niektorých sa dodnes konajú bohoslužby.  

Do zoznamu UNESCO boli zapísané drevené kostoly v týchto mestách a obciach:

Gréckokatolícke kostoly v Ruskej Bystrej, v Ladomírovej, v Bodružale

Rímskokatolícke kostoly v Tvrdošíne, v Hervartove pri Bardejove

Evanjelické kostoly v Kežmarku, v Hronseku, v Leštinách

»»»»» Prečítajte si aj: S rodinkou na výlet: Drevené kostolíky.

Levoča. Shutterstock

Levoča

Historické mesto Levoča bolo zapísané do zoznamu UNESCO v r. 2009. Nachádza sa tu katolícky chrám – kostol sv. Jakuba, výnimočná gotická stavba, ktorá je najväčšou sakrálnou stavbou na Spiši.

Oltár sv. Jakuba v Levočskom chráme je najobdivovanejším umeleckým dielom tohto kostola a je najznámejším dielom majstra Pavla. Oltár dosahuje výšku 18,6 metra, je tak najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Levoča a majster Pavol.

Dunajský Limes

Na území Slovenska sú súčasťou novej lokality svetového dedičstva UNESCO dve národné kultúrne pamiatky – Rímsky vojenský tábor (kastel) Gerulata v Bratislave – Rusovciach a Rímsky vojenský tábor (kastel) v Iži. Zapísané boli v roku 2021.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár