Jaskyne v oblasti Slovenského krasu boli zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO spolu s jaskyňami na maďarskom území v roku 1995. Niektoré sú prístupné, niektoré nie.
Najvzácnejšia je Ochtinská aragonitová jaskyňa a Dobšinská ľadová jaskyňa. Jaskyne sa nachádzajú v okrese Rožňava a Spišská Nová Ves. Medzi najnavštevovanejšie jaskyne na tomto území patria aj jaskyne Domica a Gombasecká jaskyňa.
Bardejov. Shutterstock Bardejov Bardejov a jeho námestie s kostolom sv. Egídia je zapísané do historických pamiatok Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 2000.
Je postavené v renesančnom a barokovom slohu. V blízkosti mestského centra sa nachádza jediný čiastočne zachovaný súbor bývalých židovských kúpeľov a synagóga.
»»»»»»» Prečítajte si aj : S rodinkou po Slovensku: Bardejov, kúpele a okolie .
Bukové pralesy v NP Poloniny a Vihorlat Bukové pralesy v pásme pohoria Karpaty v národnom parku Poloniny sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku od 2007.
Nachádzajú sa v týchto prírodných lokalitách:
Vihorlat – okolo hrebeňa Vihorlatských vrchov, Havešová – medzi obcami Kalná Ráztoka a Stakčinská Ráztoka v okrese Snina, Rožok – v Národnom parku Poloniny, severovýchodne od obce Ulič. Drevené kostoly na severovýchode Slovenska V roku 2008 bolo osem historických drevených kostolíkov, nachádzajúcich sa na severovýchode Slovenska, zapísaných do zoznamu UNESCO. Dostali tak najvyššie ocenenie, aké sa dá získať.
Najstaršie kostoly pochádzajú zo 16. storočia a v niektorých sa dodnes konajú bohoslužby.
Do zoznamu UNESCO boli zapísané drevené kostoly v týchto mestách a obciach:
Gréckokatolícke kostoly v Ruskej Bystrej, v Ladomírovej, v Bodružale
Rímskokatolícke kostoly v Tvrdošíne, v Hervartove pri Bardejove
Evanjelické kostoly v Kežmarku, v Hronseku, v Leštinách
»»»»» Prečítajte si aj : S rodinkou na výlet: Drevené kostolíky .
Levoča. Shutterstock Levoča Historické mesto Levoča bolo zapísané do zoznamu UNESCO v r. 2009. Nachádza sa tu katolícky chrám – kostol sv. Jakuba, výnimočná gotická stavba, ktorá je najväčšou sakrálnou stavbou na Spiši.
Oltár sv. Jakuba v Levočskom chráme je najobdivovanejším umeleckým dielom tohto kostola a je najznámejším dielom majstra Pavla. Oltár dosahuje výšku 18,6 metra, je tak najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Levoča a majster Pavol .
Dunajský Limes Na území Slovenska sú súčasťou novej lokality svetového dedičstva UNESCO dve národné kultúrne pamiatky – Rímsky vojenský tábor (kastel) Gerulata v Bratislave – Rusovciach a Rímsky vojenský tábor (kastel) v Iži. Zapísané boli v roku 2021.
Loading...