Tá upršaná jeseň, ponurá a sivá, ktorá pochováva opadané listy do mokrej zeme. Akoby to tu chcela zabaliť a pozatvárať všetky okná, aby na nás neťahalo. Čosi na tom bude.
Príroda má v tom jasno. Rytmus jej krokov sa načas spomalí, aby si mohla oddýchnuť. Aby mohla nabrať síl na nový začiatok.
Počiatok i koniec
Listy v cirkevnom kalendári sa točia podobne. V novembri sa totiž končí cirkevný rok a začína sa nový. Jeho poslednú nedeľu katolíci nazývajú Nedeľou Krista Kráľa, evanjelici Nedeľou večnosti, pričom oboje má svoj hlboký význam.
Má pripomínať, že Kristus je „Alfa a Omega, počiatok i koniec“ a že jeho kráľovstvo je večné. A nasledujúca nedeľa je už prvou adventnou a ňou sa v cirkvi otvára nový rok. Advent je novým začiatkom.
Ako teda začať?
Advent sa snáď každému spája s čakaním na Vianoce. S prípravou na ne a s radosťou, ktorú nám majú priniesť. Ale aj s chaosom a hektikou, lebo chceme všetko stihnúť. Aj s pokojom, ktorý túžime prežiť. Ako ho teda nájsť?
Adventus znamená v latinčine príchod. Tak, ako starozákonní proroci očakávali na príchod Mesiáša, tak aj dnešní kresťania majú dúfať v Kristov druhý príchod.
Pre veriacich má byť advent predovšetkým duchovnou prípravou na prijatie Spasiteľa do svojho vlastného života. Symbolické vykročenie na cestu za novonarodeným Božím dieťaťom.
Pekne od začiatku
Advent sa v kresťanskej liturgii objavuje už v 5. storočí a v rôznych cirkvách trval rôzne od 4 do 6 týždňov. Koncom 6. storočia pápež Gregor I. ustanovil 4 adventné nedele.
Bol spojený s pôstom 3 dni v týždni, neskôr sa pôst zredukoval na stredu, piatok a sobotu po 3. adventnej nedeli. Takisto bol vydaný zákaz zábav a svadieb na synode v Aachene v roku 922.
Prípravné obdobie pred Narodením Pána v pravoslávnej cirkvi trvá 40 dní. Má presné ohraničenie, začína sa 15. novembra a končí sa deň pred Narodením, teda 24. decembra. Pôst pred Narodením Pána sa nazýva Filipovka, keďže sa začína deň po sviatku apoštola Filipa.
Pred svitaním
Pre kresťanov je tento čas spojený s pokáním, snahou o nápravu vlastného života, odpúšťaním, zmierením sa s inými, taktiež so spoveďami, pristupovaním k prijímaniu a intenzívnou modlitbou.
V kostoloch sa počas celého adventu konajú ranné omše či bohoslužby, nazývané roráty. Tie sa vždy konali ešte pred brieždením, pripomínajúc tak, že pred narodením Krista ľudstvo kráčalo v tmách. Tú tmu však postupne presvecovalo svetlo svitajúce slnka.
Roráty sú tiež nábožné piesne, ktoré sa počas adventu spievajú. Zostavené sú podľa biblických, prevažne prorockých textov. Jednou z nich je známa Rosu dajte nebesá – Rorate coeli desuper.
V mnohých chrámoch sa v dnešnej dobe zvyknú konať adventné koncerty, niektoré spojené s benefíciou. Aj takto je možné na chvíľu sa zastaviť, v pokoji sa zamyslieť, vychutnať si krásnu hudbu a pomôcť dobrej veci.
Adventný veniec
V dnešnej dobe neodmysliteľný symbol predvianočného obdobia. U nás však nemá dlhú tradíciu, začal sa tu objavovať začiatkom 20. storočia a jeho pôvod môžeme nájsť ešte o sto rokov skôr v protestantskom Nemecku.
Traduje sa, že ten prvý mal podobu dreveného kolesa od voza a na ňom bolo nastoknutých 23 sviečok – 19 malých červených a 4 veľké biele. Zostrojil ho mladý učiteľ a kňaz Johann Wichern, aby tak deťom v chudobnej hamburgskej škole priblížil prichádzajúce sviatky, ktorých sa už nevedeli dočkať.
Každý deň predvianočného pôstu tak zapálil jednu sviečku, vo všedný deň tú malú, v nedeľu veľkú bielu. Tak, ako sa dní do Vianoc krátilo, tak svetla na adventom kolese pribúdalo.
Z jedálne malej školy sa zvyk pripravovať adventný veniec postupne rozšíril po celom Nemecku, neskôr do ostatných krajín Európy aj do Ameriky. Dnes má typickú podobu ozdobeného čečinového venčeka a 4 sviečky znázorňujú 4 adventné nedele. Vídame ho v kostoloch, je súčasťou aj iných verejných priestorov, zdobí naše domácnosti.
Štyri sviečky
A sú to práve tie 4 sviečky na adventnom venci, cez ktoré môžeme vnímať blížiace sa Vianoce. Nech je už počasie vonku akékoľvek. Nech sú obchody hocako prepchaté lákavým darčekovým tovarom.
Nech čo všetko ešte treba postíhať v práci, či vyupratovať dom a naplniť špajzu voňavým pečivom. Nech si aj napriek tomu všetkému vieme sadnúť k tej jednej, dvom, trom či štyrom horiacim sviečkam.
Nech ich pribúdajúce svetlo zaháňa tmu okolo nás a v nás. Nech pri tom svetle nachádzame pokoj a nádej. Nech je pre nás advent novým začiatkom.
Prečítajte si aj: Klasický alebo netradičný adventný veniec?