Na sviečkach adventného venca, ktorý je symbolom adventného obdobia, budeme čochvíľa počítať nedele, ktoré nám zostávajú do Vianoc.
V mnohých rodinách si adventný veniec vyrábame spoločne aj s deťmi. Ak rozmýšľate nad ideou, ako bude vyzerať váš veniec tento rok, či klasický alebo netradičný, ako ho ozdobiť, aby sme učinili zadosť nielen trendom, ale aj symbolike, mohli by sme sa spolu pozrieť na všeličo okolo tradícií spojených s adventným vencom.
História adventného venca
Adventný veniec je síce kresťanským symbolom adventného obdobia (advent je odvodený z lat. „adventus,“ ktorý znamená príchod), ale historické pramene naznačujú, že kruh so sviečkami poznali už predkresťanské germánske kmene.
Kruh mal symbolizovať nekonečno, boha, ktorý nemá začiatok, ani koniec, zatiaľ čo sviečky a ihličie mali vyjadrovať túžbu po teple a svetle, túžbu po jari.
V Škandinávii sa počas zimy ľudia zvykli modliť k bohu svetla, aby vrátil slnko späť na zem, predĺžil dni a priniesol znova teplo. V stredoveku si kresťania túto tradíciu prispôsobili a adventné vence sa stali súčasťou kresťanskej prípravy na Vianoce.
Žiaden boh slnka, ale Kristus, svetlo sveta:
(„Svetlo prišlo na svet, a ľudia milovali tmu viac ako svetlo, lebo ich skutky boli zlé. Veď každý, kto zle robí, nenávidí svetlo a nejde na svetlo, aby jeho skutky neboli odhalené. Ale kto koná pravdu, ide na svetlo, aby bolo vidieť, že svoje skutky koná v Bohu.“ Jn 3:19-21).
Symbolika kresťanského adventného venca
Niektoré najnetradičnejšie adventné „vence“ sa vedia uspokojiť iba so 4 sviečkami, ktoré ani nie sú usporiadané do kruhu, ale iba vedľa seba.
No klasický adventný veniec by mal byť v tvare kruhu, pretože to niečo znamená: okrúhly veniec, ktorý nemá začiatok, ani koniec, symbolizuje večnosť Boha, nesmrteľnosť duše, večný život, ktorý kresťania našli v Kristovi.
Ihličie, ktorým je veniec ovinutý, má predstavovať takisto večnosť. Trvalý život, symbol vzkriesenia majú vyjadrovať dekorácie ako sú šišky, oriešky či semienka.
Štyri sviečky na adventnom venci
Sviečka na adventnom venci znamená svetlo, svetlom je Kristus.
Štyri sviečky – štyri adventné týždne. Niektoré zdroje uvádzajú, že každá sviečka predstavuje tisíc rokov, dokopy štyritisíc rokov od Adama a Evy až do narodenia Krista.
Čo symbolizujú farby sviečok na adventnom venci
Na tradičnom adventnom venci by mali byť 3 sviečky fialové a jedna ružová (zapaľuje sa na tretiu adventnú nedeľu).
Fialová farba je farbou pokánia, modlitieb, prípravy na Vianoce. Ružová farba je farbou radosti, nádeje, prichádzame do druhej polovičky Adventu, približujeme sa Vianociam.
Piata sviečka a biele sviece
V niektorých modernejších verziách adventných vencoch nájdeme aj piatu sviečku v strede adventného venca, bielej farby, ktorá má symbolizovať Krista. Zapaľuje sa na Božie narodenie.
Je aj ďalšia tradícia, podľa ktorej sa fialové sviečky a jedna ružová, nahrádzajú po advente štyrmi bielymi sviečkami, ktoré budú svietiť počas vianočného obdobia.
Kto zapaľuje ktorú sviečku – a kedy?
Podľa katolíckej tradície sa má sviečka na adventnom venci zapaľovať pred jedlom (pred večerou). Po požehnaní jedla otec rodiny požehná aj veniec.
Po modlitbe zapáli prvú sviečku – sviečku nádeje – na adventom venci najmladšie dieťa rodiny.
Druhú adventnú nedeľu zapáli sviečky najstaršie dieťa rodiny. Druhá sviečka je sviečkou “Betlehemskou” alebo sviečkou “prípravy.”
Počas tretej adventnej nedeli prislúcha po modlitbe zapáliť sviečky na adventnom venci matke (tretia sviečka v poradí je práve sviečka ružovej farby, farby radosti).
Na štvrtú adventnú nedeľu by mal po požehnaní a modlitbe zapáliť všetky štyri sviečky otec rodiny. Štvrtej sviečke (fialovej farby) hovoríme aj anjelská sviečka alebo sviečka lásky.
Zdroj: catholiceducation.org
Prečítajte si tiež: 8 tipov na netradičný adventný veniec