Adventný kalendár pre rodiny – aktivity na prvý adventný týždeň

Kika Kováčiková 0

Chcete prežiť advent inak? Máme pre vás aktivity, ale aj zamyslenia na každý deň. Ponúkajú možnosť stretnúť sa s rodinou večer čo večer, mať svoj rituál. Pri horiacich sviečkach adventného venca, ktoré budú postupne pribúdať. Pripravení?

1. december. Ako budeme sláviť Advent?

Máte doma adventný veniec? Viete, že zapáliť prvú sviečku patrí najmladšiemu členovi rodiny? Aspoň tak hovorí tradícia, ktorá sa viaže k jeho histórii. Všetky symboly, od kruhu po farbu sviečok, majú svoj význam.

Samozrejme, my sa nemusíme kŕčovito držať predlohy, ale vieme si povedať, ako chceme prežívať advent, čas čakania a príprav na Vianoce, v našej rodine.

  • Aké to bolo minulý rok? Čo by ste chceli zopakovať a čo, naopak, tento rok vynecháte?
  • Dajte slovo každému členovi Vašej rodiny a spýtajte sa ho, bez čoho si nevie predstaviť advent. Možno deti úprimne povedia, že je to kalendár plný čokolády a zasvietia im pri tom oči. Možno my, rodičia, budeme trvať na tom, aby to nebolo len o prijímaní malých darčekov každý deň, ale aj niečo viac. Niečo iné, ako komerčné pozlátko.
  • Možno si poviete, že chcete stráviť viac času ako rodina. Prechádzkami, hrami, vykrajovaním medovníčkov, vystrihovaním papierových ozdôb.
  • Napíšte si nástrel aktivít, ktoré by ste chceli zaradiť do predvianočného čakania. Ísť zavčas ráno na roráty? Na vianočné trhy do vzdialenejšieho mesta? Alebo budete tento rok viac doma?
  • Nevynechajte ani rozhovor o tom, ako si tento rok rozdelíte v rodine povinnosti. Možno si príliš nelámete hlavu nad nejakým vianočným upratovaním, či pečením, ale ani minimalistický prístup by nemal ťažiť len jedny (mamine) plecia.

2. december. Čítanie na pokračovanie

Dobrá príprava umocňuje čaro Vianoc, to je jasné. Jednou z možností, ako prežiť spoločne každý deň o kúsok bližšie, je spoločné čítanie na dobrú noc. Je to taký darček pre deti aj rodičov.

Knižiek s vianočnou tematikou nájdete dosť v kníhkupectvách alebo si zájdite do knižnice. Ak chcete overené tipy, dajte napríklad na Adventný kalendár s príbehmi od Bruna Ferrera, či Vianočné mystérium Josteina Gaardera, ktoré zaujme staršie deti.

Úloha na dnes je teda jasná: poďme si čítať na pokračovanie až do Vianoc!

3. december. Koho pozveme na adventné mafinky?

Vonku to už nie žiadna sláva, akosi sa každý radšej schová pred počasím a tmou dnu, do tepla, obalí sa hrubou dekou, ruky zohreje na šálke s čajom a medom. Príležitostí, ako sa stretnúť náhodne, v predvianočnom období ubúda.

Namiesto toho, aby sme sa doma zahrabali na zimný spánok, poďme do akcie! Zavolajme kamarátov na čaj, na koláčik, na dobré slovo, na dobrú hru. Spoločný čas strávený zmysluplne stojí za viac ako dokonale umyté okná a pozametané pavučiny.

Úloha na dnes: komu napíšeme pozvánku na čaj pri sviečkach?

4. december. Barborky

Dnes majú meniny Barborky. Takto sa nazývajú aj čerešňové halúzky odrezané v tento deň. Zvyknú sa vložiť do vázy s vodou a čakať, kedy rozkvitnú. Malo by sa tak stať do Štedrého večera a možno v našich teplých bytoch skôr. Skrášlia nám stôl a krásne prevoňajú izbu ešte predtým, ako si domov donesieme vianočný stromček.

Úloha na dnes je bojová, nájsť stromček, ktorý nám zopár „barboriek“ daruje.

Ak sa dnes nemôžete vydať na ovocinársku misiu, aspoň sa pozrite s deťmi von oknom, aké je počasie. Môžete podľa starých pranostík predpovedať, ako bude nasledujúce dni. Vraj Aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc. Prečítajte si príbeh o sv. Barbore, a budete múdrejší.

5. december. Básnička pre Mikuláša

Všetci vieme, že večer nás čaká povinná jazda. Vyčistiť čižmičky a vystaviť ich k oknám, pretože v noci príde Mikuláš. Tento zvyk sa traduje práve z legendy o tom, ako svätý Mikuláš, biskup z Myry, zachránil tri dievčatá a vhodil im cez okno dar, aby sa mohli vydať.

Čo takto ako úlohu na dnes naučiť sa básničku pre Mikuláša? Napríklad túto známu:

Mikulášku, dobrý strýčku, modlím sa ti modlitbičku,

zlož tú svoju plnú tašku, daj nám darov, svojich trošku,

či koníčka medového, či koláčka makového,

veď ty strýčku Mikuláš, mnoho dobrých darov máš…

Alebo sa inšpirujte v našom článku 20 básničiek pre Mikuláša.

6. december. Pre koho môžeme byť Mikulášom?

Tak ako? Prišiel v noci? Ak sme si čítali príbeh o sv. Mikulášovi, vieme, že bol skutočne známy svojou štedrosťou. Zo svojho majetku vykúpil viacero prenasledovaných kresťanov, či dal postaviť nemocnicu.

Vďaka svätému Mikulášovi vieme, aké príjemné je byť obdarovaný. No môže nám byť tiež inšpiráciou pokračovať v jeho odkaze.

Naša úloha na dnes by mohla znieť: pre koho môžeme byť my Mikulášom? Je niekto v mojom okolí, s kým by sme sa mohli podeliť so svojim balíčkom?

7. december. Vianočné trhy

Jednou z možností, ako stráviť víkend s rodinkou, je vybrať sa na vianočné trhy. Pre niekoho majú čaro malé trhy v menších mestách. Niekto je ochotný obetovať aj väčšiu vzdialenosť za hranice Slovenska a urobiť si veľký adventný výlet.

Vianoce v známych európskych metropolách sa môžu pochváliť nielen bohatou históriou, tradíciami, špecialitami a programom, ale aj krásnou výzdobou, ktorá vás pár týždňov pred Vianocami dokonale naladí na sviatočnú atmosféru.

Tie najkrajšie sú vraj v Budapešti, potom je tu klasika vo Viedni, či stovežatej Prahe. Čarovné môžu byť pod Alpami. V dedinke Oberndorf blízko Salzburgu si môžete každý podvečer vypočuť najznámejšiu koledu v podaní chlapčenského speváckeho zboru, pretože Tichá noc vznikla práve tu.  

Aktivita na víkend: navštíviť s rodinkou vianočné trhy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár