Niekedy to jednoducho inak nejde: sú príliš malé, alebo je ich veľa, alebo peňaženka nepustí, alebo je jednoducho dôvod, prečo sme doma spolu aj v tento deň. Odhliadnuc od toho, že si nachystáme aj za pomoci detí nejaké špeciálne menu, pokiaľ chcete spoločne vydržať až do polnoci, treba nachystať deťom a nám spoločnú zábavu.
Program špeciálne pre deti
Zabudnite, že im postačí zahrať si s nimi 3 partie človeče či mariáš. Silvester je Silvester a tak prosím, snažte sa aj vy, rodičia, aby nebola nuda. Do polnoci je dlho, že budú zívať nudou a pozerať do blba do telky (kde aj tak nič zmysluplné pre nich nie je) je síce lepšie, ako hádka na konci roku – ale pri troche snahy sa dá zažiť niečo, na čo sa nezabudne.
Inšpirujte sa tipmi na silvestrovské menu.
Takže, ako na to?
V prvom rade, zabudnite na chvíľu, že ste veľkí a dospelí. Jednoducho, hoci nie je 1. apríl, treba sa brať s humorom. Pokiaľ nemáte práve dobrú zásobáreň nápadov po doťahovaní práce na koniec roku s vyplazeným jazykom, pomôžeme vám.
Hodina pravdy
Alebo hodina otázok. Môže to byť aj desaťminútovka – aby sa každému ušlo dosť času, podľa toho, koľko vás je doma. Jednoducho: postavte jedno kreslo/stoličku tak, aby na neho ostatní videli z polkruhu. Tam sa na vopred určený rovnako dlhý čas pre každého postupne posadia všetci z rodiny rad za radom.
Úloha: ten, čo sedí na osobitnej stoličke, má odpovedať na všetky otázky, aké mu „publikum“, teda zvyšok famílie položí. Je čas dozvedieť sa tajomstvá z detstva, pocity a kadečo tajné. Teda, ak si nestanovíte hranice, odkiaľ pokiaľ sa dá pýtať, lebo deti sú občas nebezpečne zvedavé.
Nebráňte sa však vtipu – účelom tejto hry má byť lepšie spoznanie a upevnenie vzájomných vzťahov tým, že sa lepšie spoznáme. Nakoniec, je dobré zlepšiť si PR v očiach svojich puberťákov alebo zistiť, že to naopak s nimi nie je až také zlé…
Písomka z…
Nezľaknite sa, nič sa známkovať nebude. Hoci sa to v škole nedá, občas majú niektoré veľmi dôležité otázky na písomky rôzne možnosti odpovedí – aj keď nezodpovedajú učivu. Napríklad tá, čo mám, ak mám 3 hrušky, 2 jablká a 4 slivky. No predsa misu ovocia, nie?
Takže: nachystajte si dopredu nejaké otázky aj úplne nevinné typu: Ako najsprávnejšie odhadnúť čas umývania si zubov, ak je ideál tri minúty a nemám hodinky?
Až po trochu rafinované typu Koľko kĺbov použijem/zohnem, ak chcem zdvihnúť niečo zo zeme? Otázky samozrejme prispôsobte veku a schopnostiam svojich detí. Ak sa vám chce písať, píšte – no niektoré „hlody“ asi za záznam stáť budú. Potom už ostáva len hľadať čo najoriginálnejšiu odpoveď, ktorá je v rámci slušnosti a predsa sa elegantne vyhne prácnemu počítaniu či premýšľaniu. Škola briskných odpovedí sa nám aj deťom často v živote bude hodiť, takže tréning nie je na zahodenie.
Výrok roka
Pamätáte si, koľko zaujímavých výrokov odznelo vo vašej rodine? Možno si niektoré tiež píšete, niektoré si pamätáte a stávajú sa nezaplatiteľným rodinným klenotom, na ktorý sa nedá siahnuť – lebo vždy prinútia zasmiať sa. Takže znovu si ich všetky pripomeňte: od vašich učiteľov (a to tak od učiteľov rodičov, ako od učiteľov detí), od vašich rodičov a starých rodičov (vo všetkej počestnosti, prosím …), kamarátov alebo aj tie vaše vlastné, keď sa vám pošmykol jazyk či ste mali reset na mozgu.
Spomeňte okolnosti, trošku prišteklite situáciu pri opise – v silvestrovský večer je mierna nadsázka pre humor dovolená. A hľadajte, či naj výrokom bude hláška vašej šiestačky zo školy v štýle: Púšťali sme si na angličtine anglické koledy a boli tam pekné piesne. Mne sa ale najviac páčila tá s názvom „Sedela jalovička na hruške“. Alebo prvenstvo získa okrídlená veta vašej stredoškolskej profesorky chémie v znení: „Daná vec je charakterizovaná tým, že ako prosím teda je. A ja sa teda spytujem, tretia Bé, ako je daná vec charakterizovaná?“
Pomôžte si aj našim článkom o veselých hádankových silvestrovských hrách.
Ak ste príliš unavení na to, aby ste vymýšľali nové veci, tak treba vsadiť na klasické staré hádanky, určite sa nielen deti, ale aj vy dobre zapotíte nad správnou odpoveďou.
Možno vám bude do polnoci málo času.