K tomu, aby sa dieťa naučilo správne písať, významnou mierou prispieva aj ergonomický nábytok. Nemáme na mysli nejaké konkrétne prevedenie, ale to, aby dieťa pri písaní úloh sedelo správne – teda ergonomicky. A k tomu by malo mať prispôsobený nábytok. Dôležitá je pritom správna výška sedenia a výška pracovnej plochy.
Treba či netreba špeciálny nábytok školákovi?
Na seminári o grafomotorike som sa pýtala špeciálnej pedagogičky PaedDr. Yvety Heyrovskej na jej názor ohľadne špeciálnych stolov a stoličiek pre deti, najmä pre budúcich prvákov. Vyjadrila sa pozitívne k ergonomickým stoličkám, ktoré umožňujú nastavenie sedáku, ako aj opierky nôh dieťaťa. Stôl podľa nej vyhovuje akýkoľvek dostatočne priestranný a vysoký – teda určite nie malý stolík z detskej izbičky. Nastaviteľnú stoličku dieťaťu prispôsobíte podľa výšky písacieho stola tak, aby spĺňala vyššie uvedený parameter.
Než sa rozhodnete investovať nemalé peniaze do kúpy ergonomickej stoličky
a prípadne aj detského písacieho stola, mali by ste zvážiť:
ergonómiu a možnosť „rastu“. Možnosť nastavenia nielen výšky sedenia (ale aj hĺbky sedenia, t.j. nastaviteľná vzdialenosť chrbtovej opierky stoličky od prednej hrany sedáku). Pri stoloch nastavenie výšky pracovnej dosky, tiež funkčnosť – teda možnosť úložného priestoru, zavesenia všetkých prepotrebných drobností, šuplíkov na rôzne poklady. A samozrejme dostatočne veľkú pracovnú plochu.
bezpečnosť. Detský nábytok by mal spĺňať viac bezpečnostných parametrov než nábytok pre dospelých. Deti sa správajú skúmavo a niekedy „nerozumne“ – strkajú prsty do všetkých dier a medzier, narážajú stoličkou do okolitého nábytku. Je teda dobré kúpiť nábytok s ochrannými prvkami proti poškodeniu. Prípadne zvažovať vhodnosť stoličky na kolieskach pre vaše konkrétne dieťa.
záruku a bezplatný servis. Mali by ste ich dostať na minimálne 3 roky, najlepšie 5 rokov.
Pre zaujímavosť
V rokoch 2002 – 2003 uskutočnil Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave projekt, ktorý monitoroval „posturálne zdravie“ u žiakov (dával do súvislosti držanie tela detí, nesprávne zakrivenia chrbtice s ergonomickými pomôckami používanými v školách).
Autori zistili, že ortopéda navštevuje 8,3% opýtaných a bolesti hlavy, resp. chrbta udalo 11,6% žiakov. Ľavorukosť nebola zohľadnená pri sedení v 36,4% prípadoch, refrakčné chyby (chyby zraku) v 26% a sluchové chyby u 24,3% žiakov. Chybné držanie tela sa vyskytovalo u žiakov až v 22,5% prípadoch.
Týka sa vás to? Prváčikovi nemusí ísť škola vždy hladko, napr. v matematike.
Nuž, v škole deti strávia denne veľa času a určite by sa im ergonomické stoly a stoličky zišli aj tam. Pokiaľ to môžete ovplyvniť, tak to urobte. Pokiaľ nie, tak zabezpečte deťom správne sedenie aspoň doma, aby sa im tie chrbtice príliš neskrivili.
za mojho syna možem povedať že správna stolička je základ pre písanie úloh a to sedenie od základu predsa len musí byť čo najzdravšie, aby si vytvoril zdravý návyk … jeho stoličku sme vybrali cez stolicky24 a je to tusim nodiWT
my chceme pre malého akurát pevný stôl – neviete kde by sme ho zohnali za rozumnú cenu ? Nerada by som niečo zbytočne preplácala…
My sme si pri zariaďovaní detskej izby vybrali drevona a tie ceny nás vôbec neboleli a stolík aj police sú výborné
Zdravím! My sme kúpili pevny stylovy písací stôl dagun cez okay.sk a priviezli nám ho zadarmo čo nás milo prekvapilo a to ani nehovorím o cene kúpili sme ho v 70% zlave asi za 100 e proste parada
my ani nerozmyslame nad nejakym specialnym stolom ci stolickou, ale chceme kvalitnu aktovku
ani my sme s muzom neinvestovali nejako vela penazi do pracovneho stola a stolicky
do stolicky sa podla mna este oplati dat viac penazi ale do stola ani nie
my sme kupovali nabytok do detskej izby aby ho vedel vyuzit pri uceni ale nas sa aj tak uci pri jedalenskom stole