Niektorí odborníci na vzdelávanie detí rodičmi vravia: „Tento druh učenia je vhodný pre každé dieťa, ale nie pre každého rodiča.“
Aj preto, že je u nás takéto učenie ešte len v začiatkoch, niektoré rodiny nevedia odkiaľ začať a odradí ich aj maličkosť. Niekedy však stačí zistiť si základné pre a proti. Vďaka tomu sa môžeme vyhnúť mnohým problémom.
“Nemusíte mať pôsobivé vzdelanie alebo utrácať množstvo peňazí, aby ste uspeli v domácom vzdelávaní,” prehlasuje americká expertka Mary Pride. Domáce vzdelávanie podľa amerických výskumov predbieha v kvalite oboch svojich konkurentov – súkromné aj štátne školy. Aké sú ale ďalšie výhody?
Prečo učiť doma Bezpečnosť Jedným z najrozšírenejších problémov aj v našich školách je šikana. Ak Vaše dieťa nieje obdarené vrodenou sebaistotou alebo neprevyšuje fyzickou zdatnosťou, môže sa ľahko stať jej obeťou. Podľa slovenskej Štátnej školskej inšpekcie sa viac ako štvrtina žiakov priznala, že ubližovali spolužiakovi. Tomuto sa doma môžete pohodlne vyhnúť.
Buduje rodinné väzby Jedna z najväčších výhod je stmeľovanie rodiny. Deti si užívajú rodičovskej pozornosti, a rodičia spoznávajú svoje deti. Súrodenci majú tendenciu byť k sebe viac láskavejší a milší. Utužuje súdržnosť rodiny, u rodičov zvyšuje zodpovednosť za výchovu a vzdelanie vlastných detí, v deťoch pomáha budovať vedomie autority a úcty k rodičom.
Lepšia príprava na skutočný svet Moderné školy nám prídu normálne často iba preto, že je to jediný model, s ktorým máme vlastné skúsenosti. V skutočnosti sú veľmi neprirodzeným prostredím. Kde inde vo vašom živote budete musieť stráviť celý deň so skupinou 15 až 35 ľudí rovnakého veku a robiť činnosti, ktoré nie vždy prinášajú využiteľný výsledok? V reálnom svete sa učíme fungovať v kolektívoch rôznych vekových kategórií. Spolu s nimi sa snažíme pracovať na reálnych projektoch. Rodiny sú tomuto modelu viac podobné než školy.
Nevýhody domáceho učenia Zníženie príjmu do rodiny Asi prvé vám pri tomto vzdelávaní napadnú financie. Väčšina rodín obetuje jeden príjem. Jeden z rodičov ostáva doma a naplno sa venuje vzdelávaniu s deťmi. Je teda dobré si spoločne s partnerom sadnúť a porozprávať sa. Niekedy sa stačí na situáciu len dobre pripraviť. Často totiž utekajú peniaze zbytočne bokom a ani si to neuvedomujeme. Domáce účtovníctvo vám pomôže zistiť na čo utrácate najviac a kde sa dá ušetriť.
Ale v dnešnej dobe existuje už aj iné riešenie. Napríklad práca z domu. Mnoho mamičiek na materskej už dnes píše články “z praxe” na rôzne portály. Iní robia poradenstvo alebo sa venujú prekladom či predaju z domu. Možno vás práve domáce vzdelávanie motivuje k podnikateľskej myšlienke.
Slabšia socializácia detí Tento strašiak sa môže stať skôr nereálnym ako reálnym problémom. Treba vedieť ako na to. Kritici domáceho vzdelávania tvrdia, že deti prichádzajú o kontakt s rovesníkmi a skúsenosť s kolektívom. Môžete tomu však ľahko zabrániť. Do detského rozvrhu nezabudnite vtesnať aj rôzne krúžky a výlety či návštevy. Aktivity s rovesníkmi môžu mať aj mimo školu.
Učiteľské schopnosti rodičov Prax rodičov ukazuje, že najťažšie sú začiatky. Treba si všetko dokonale naplánovať a nájsť tú správnu cestu. Symbióza s deťmi nepríde okamžite ale príde. Dôležité je uvedomiť si, čo domáce učenie obnáša. Budete ním doslova žiť. Neustále sa vzdelávať a mať chuť priniesť deťom stále lepšie informácie. Základom je trpezlivosť a poctivá príprava.
Pritom však musíme myslieť na to, že škola sa najlepšie učí hrou. A tiež na to, že napríklad aj zákony fyziky sa dajú pochopiť sedliackym rozumom a hlavne príkladmi z praxe. Skúste si to nanečisto. Vyberte si tému vhodnú pre vek vášho dieťaťa a skúste mu ju čo najlepšie podať. To vám mnohé napovie.
Použité zdroje: home-school.com, progis.sk.
Loading...