Testovali sme školské pomôcky – gumovacie perá

Mária Kopčíková 0

Otázku, aké pero kupovať pre prváka, resp. pre prváka ľaváka, riešia aj rodičia v našom fóre. Na kúpu pera pre prváka máte čas, kým vám to neodporučí pani učiteľka. Prvé týždne (cca 6 – 10) deti používajú pri trénovaní písania len ceruzky. Až keď pedagóg zhodnotí, že dieťa zvládlo prípravné obdobie, môže začať používať pero.

Aké ceruzky a farbičky kúpiť pre deti do školy? Inšpirujeme  vás  >> >>

Nielen atramentové perá

Už dávno neplatí, že deti sa učia písať len atramentovými perami. Na trhu sú okrem klasických „bombičkový“ pier, ktoré patria do kategórie lacnejších, aj atramentové perá s irídiovou špičkou (napr. Faber Castell), ktorá je odolnejšia voči väčšiemu tlaku začínajúceho pisateľa.

Zdroj: istockphoto.com

V posledných rokoch veľa detí používa tzv. rollery, ktoré sú pre niektoré deti jednoduchšie na použitie. Pri atramentových perách hrozí rozmazávanie atramentu po rukách, zošite, prípadné prskanie pri výmene bombičky. Pri rolleroch zase môže niekomu vadiť, že línia písma je trochu širšia.

Deti, ktoré skúšali vybrané pomôcky, sa prikláňali k používaniu rollerov. Bombičkové perá boli pre nich ťažšie na manipuláciu, akoby nevedeli s nimi písať, správane si otočiť pero, aby písalo. Medzi najpoužívanejšie rollery patrí Stabilo Easy a Tornado. Do Stabila môžete dokupovať atramentové náplne, takže pokiaľ ho vaše dieťa nestratí, vydrží aj celé dva prvé ročníky. Tornádo je jednorazové a viacerí rodičia sa sťažovali, že „tečie“ a dieťa chodí stále s modrými prstami.

Rodičia, ktorých sme sa pýtali na ich skúsenosti, pre svoje deti kupovali niektoré z troch spomenutých pier, nemali dobré skúsenosti s lacnými modelmi a zhodli sa na tom, že hlavne sa musí rozhodnúť dieťa, aby mu dané písadlo vyhovovalo.

Pri výbere pozerajte aj na materiál – obyčajný plast sa rýchlo poláme, praskne a pero sa stáva pre dieťa nepoužiteľné. Drahšie modely majú robustnejší, ale v ruke príjemný materiál a v mieste úchopu ergonomické plôšky. Tie dieťa navádzajú, aby pero držalo správne – ak to tak nie je (dieťa drží pero inak, než je správne), môže to vyzerať, že pero „nepíše“. Niektoré perá majú aj také vymoženosti, že vďaka tvaru vrchnáčika sa pero nekotúľa po lavici …

Špecificky pre deti, ktoré majú problém sa grafomotorikou alebo majú zlý úchop  – obvykle sa im lepšie pracuje s pomôckami, ktoré sú širšie. Pre tieto deti môže byť napr. pero Tornádo príliš tenké. Navyše, pokiaľ dieťa má „ťažkú“ ruku, bude tenkým hrotom Tornáda alebo klasickým bombičkovým perom príliš „ryť“ do papiera. Naproti tomu Stabilo lepšie kĺže a má výraznejšiu stopu. Čo je pre tieto deti skôr výhodou.

Pokiaľ máte doma ľaváka, je vhodné mu kúpiť „ľavácke“ pero. Takýto model neponúkajú všetci výrobcovia, no malí ľaváci ho isto ocenia.

Gumovacie perá

Niektoré deti používajú v neskoršom období prvého ročníka tzv. gumovacie perá – napr. Pilot Frixion. Skúsenosti však ukazujú, že používanie tohto pera príliš skoro po tom, čo dieťa vôbec začalo písať perom, zvádza deti k spoliehaniu sa na gumovanie viac, než na svoju pamäť a na schopnosť písať bezchybne. Gumovanie deti v písaní tiež zdržuje.

Vo vyšších ročníkoch sú gumovacie perá veľmi obľúbené – v našom miniprieskume v podstate 100% rodičov na otázku, s akým perom píše ich starší školák, odpovedalo, že „píšu Pilotom“.

Rodičia detí z vyšších ročníkov (8., 9., stredná škola) však uviedli aj zábavné výroky, napr. „v tomto veku je skôr otázkou mať vôbec nejaké pero, než aké pero …“. Staršie ročníky to teda zrejme nejako extra neriešia.

Čo potrebuje prvák v peračníku? Čítajte ďalej >> >>

V našich obchodoch nájdete aj iné modely gumovacích pier. Musíme však konštatovať, že Pilot Frixion zatiaľ asi ostáva jednotkou – čo sa týka hrúbky napísanej linky, nevynechávania náplne, zachovania gumovacej časti v dobrom stave. Jeho cena je však pomerne vysoká, tiež náplne do neho sú celkom drahé. Ak sa vášmu dieťaťu dobre píše práve s týmto perom, ak nájdete dobrú cenu za náplne (cca 3,4€ / 3 náplne), neváhajte a kupujte vo veľkom J

Pilotu však dýcha na krk gumovacie pero M&G iErase. Vyskúšali sme v modrej a zelenej farbe, obe boli bezproblémové, modrá troška slabšia než u Pilota. Tiež sa nám vidí, že štopa po vygumovanom slove, ktorá ostane v zošite, je pri použití tohto pera najmenej viditeľná zo všetkých modelov.

Lacnejšie varianty gumovacích pier sú na zváženie – veľmi často vynechávala tuha (pri troch modeloch) a gumovacia časť je veľmi ohybná. Máme pocit, že hrozí, že sa z týchto pier čoskoro odlomí.

Farebné perá

Vo vyšších ročníkoch (minimálne od 3.) deti v škole používajú na zvýraznenie poznámok v zošitoch zelené pero. Niektorí čierne, ale učitelia dosť často žiadajú, aby deti mali v peračníku zelené perá. Niekto – najmä dievčatá – si ich nahrádzajú rôznymi zvýrazňovačmi či gélovými perami.

Aj pri výbere týchto pier dbajte na dostatočnú viditeľnosť stopy, aby sa deti potom nehnevali, že pero slabo píše. Pri zvýrazňovačoch vopred vyskúšajte, či nerozpíjajú papier a text nimi napísaný, je čitateľný.

Z nami skúšaných zelených pier sa ako dobre fungujúce javilo jednorazové pero KORES a Stabilo. A potom samozrejme Pilot so zelenou náplňou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár