Po predošlých dvoch článkoch o písadlách či farbidlách, dnes končíme našu sériu pohľadom na obaly na učebnice a zošity, lepidlá, strúhadlá, plastelíny a nožnice.
Obaly
Už ste deťom kúpili obaly? Všetky? A ešte aj po týždni držia? Skvelé. Ak kúpite príliš tenké obaly, podobné igelitovému vrecku, vydržia vám príliš krátko. Deti ich často poškodia pri bežnej manipulácií, ľahko sa pretrhnú, ak ich napr. v školskej taške „stretne“ pravítko. Preto kupujte obaly skôr hrubšie. Ocenili ich aj rodičia, ktorých sme sa pýtali na skúsenosti – hrubšie, drahšie = dlhšia životnosť, čo sa v konečnom dôsledku vráti ako pár ušetrených peňazí. Tenké modely vydržia cca mesiac.
Obal by mal sedieť veľkosťou, zošit či učebnica sa nemá z neho „vyvliekať“. Najlepšie urobíte, ak zošity alebo učebnice vezmete so sebou do obchodu a obal na mieste vyskúšate.
Pri kúpe obalov skontrolujte, ako pevne držia spoje na záložkách. V niektorom obchode sa potom možno budú čudovať, prečo majú plné regály natrhnutých obalov, ale to už nie je váš problém – obalov som teraz v tretej triede kúpila asi 30, jeden stál cca 0,40 eura, to už je celkom slušná suma, nie? A to ešte na tých obaloch neboli žiadne čačky mačky hellou kitty …
Niektoré obaly nevydržia ani slabý ťah. Veľa detí si za záložku obalu zakladá napr. prečítané strany v šlabikári, preto spoje musia niečo vydržať. Aktuálne sa nám osvedčili pevnosťou aj farebnými možnosťami na rýchle zorientovanie sa medzi učebnicami obaly značky Donau.
V našom teste sme vyskúšali aj obaly s možnosťou prispôsobenia rôznym rozmerom a hrúbkam zošitov pomocou variabilného lepenia jednej zakladacej strany. Táto na pohľad atraktívna pomôcka nie je príliš funkčná. Zalepenie musí byť jednorazové, pri opakovanom použití lepiaca časť nedrží. Navyše pri tomto type obalu nie je možné vyššie uvedené zakladanie listov učebníc či zošitov.
Ak by ste chceli, môžete kúpiť i rôzne sady obalov. Tie, ktoré sme mali možnosť vyskúšať, nás však nijako neohúrili. Tieto obaly boli veľmi tenké, učebnica v nich obalená sa šmýkala školákovi v ruke. Napriek tomu, že v sade je obalov veľa, tak veľa z nich nesedí na učebnice, ktoré školák bude používať. Problematické sú učebnice jazykov, ktoré majú často atypický tvar a obaly na ne zoženiete ťažko. Potom asi ostáva len variant, že si obal dieťatko vyrobí samo 🙂
Dosky na zošity
Deti obvykle potrebujú ešte dosky na zošity, jedny veľké a jedny malé – na slovníčky. Niektorí rodičia pre tento účel kupujú ľahké, plastové boxy.
Aké typy školských dosiek nájdete v obchodoch a aké môžu byť ich limity? >> >>
Strúhadlá
Strúhatko, správne strúhadlo, je malá potvorka, ktorých sa za šk. rok zlikviduje nespočetné množstvo. Rodičia, ktorých sme sa pýtali na skúsenosti s kúpou strúhadiel, takmer jednoznačne povedali, že je úplne jedno, aké kúpite, lebo sa aj tak veľmi rýchlo stratia, polámu alebo otupia …