Testovali sme školské pomôcky – obaly na zošity, lepidlá a iné potrebnosti

Mária Kopčíková 0

Po predošlých dvoch článkoch o písadlách či farbidlách, dnes končíme našu sériu pohľadom na obaly na učebnice a zošity, lepidlá, strúhadlá, plastelíny a nožnice.

Obaly

Už ste deťom kúpili obaly? Všetky? A ešte aj po týždni držia? Skvelé. Ak kúpite príliš tenké obaly, podobné igelitovému vrecku, vydržia vám príliš krátko. Deti ich často poškodia pri bežnej manipulácií, ľahko sa pretrhnú, ak ich napr. v školskej taške „stretne“ pravítko. Preto kupujte obaly skôr hrubšie. Ocenili ich aj rodičia, ktorých sme sa pýtali na skúsenosti – hrubšie, drahšie = dlhšia životnosť, čo sa v konečnom dôsledku vráti ako pár ušetrených peňazí. Tenké modely vydržia cca mesiac.

Obal by mal sedieť veľkosťou, zošit či učebnica sa nemá z neho „vyvliekať“. Najlepšie urobíte, ak zošity alebo učebnice vezmete so sebou do obchodu a obal na mieste vyskúšate.

Pri kúpe obalov skontrolujte, ako pevne držia spoje na záložkách. V niektorom obchode sa potom možno budú čudovať, prečo majú plné regály natrhnutých obalov, ale to už nie je váš problém – obalov som teraz v tretej triede kúpila asi 30, jeden stál cca 0,40 eura, to už je celkom slušná suma, nie? A to ešte na tých obaloch neboli žiadne čačky mačky hellou kitty …

Niektoré obaly nevydržia ani slabý ťah. Veľa detí si za záložku obalu zakladá napr. prečítané strany v šlabikári, preto spoje musia niečo vydržať. Aktuálne sa nám osvedčili pevnosťou aj farebnými možnosťami na rýchle zorientovanie sa medzi učebnicami obaly značky Donau.

V našom teste sme vyskúšali aj obaly s možnosťou prispôsobenia rôznym rozmerom a hrúbkam zošitov pomocou variabilného lepenia jednej zakladacej strany.  Táto na pohľad atraktívna pomôcka nie je príliš funkčná. Zalepenie musí byť jednorazové, pri opakovanom použití lepiaca časť nedrží. Navyše pri tomto type obalu nie je možné vyššie uvedené zakladanie listov učebníc či zošitov.

Ak by ste chceli, môžete kúpiť i rôzne sady obalov. Tie, ktoré sme mali možnosť vyskúšať, nás však nijako neohúrili. Tieto obaly boli veľmi tenké, učebnica v nich obalená sa šmýkala školákovi v ruke. Napriek tomu, že v sade je obalov veľa, tak veľa z nich nesedí na učebnice, ktoré školák bude používať. Problematické sú učebnice jazykov, ktoré majú často atypický tvar a obaly na ne zoženiete ťažko. Potom asi ostáva len variant, že si obal dieťatko vyrobí samo 🙂

Dosky na zošity

Deti obvykle potrebujú ešte dosky na zošity, jedny veľké a jedny malé – na slovníčky. Niektorí rodičia pre tento účel kupujú ľahké, plastové boxy.

Aké typy školských dosiek nájdete v obchodoch a aké môžu byť ich limity? >> >>

Strúhadlá

Strúhatko, správne strúhadlo, je malá potvorka, ktorých sa za šk. rok zlikviduje nespočetné množstvo. Rodičia, ktorých sme sa pýtali na skúsenosti s kúpou strúhadiel, takmer jednoznačne povedali, že je úplne jedno, aké kúpite, lebo sa aj tak veľmi rýchlo stratia, polámu alebo otupia …

Je však celkom fajn vyberať aspoň troška overené produkty. Klasické strúhadlo je na dve veľkosti ceruziek. Na trhu nájdete veľmi veľa druhov strúhadiel od rôznych výrobcov. Dvojité drevené strúhadlo na jumbo ceruzky ponúka aj Koh-i-noor. Treba si však overiť funkčnosť strúhadla, jedna mamička sa s nami podelila o tú svoju: „Už som kúpila tri. Pôvodný starý druh bol funkčný, ale otupil sa. Súčasné dva ponúkané modely príliš nefungujú, jeden nestrúha, druhý zasekáva do dreva 2-3 mm ryhy a vrchol ceruzky ostrúha na 1 mm tyčinku.

Je celkom vhodné kupovať pre dieťa strúhadlo so zásobníkom, aby sa mu ostrúhance nesypali kade tade po peračníku a zošitoch. Nájsť však taký, aby sa veľkostne ešte stále zmestil do peračníka, mal zásobník a bol na dve veľkosti ceruziek – je celkom umenie: toto je príliš veľké, toto má len jednu veľkosť otvoru na strúhanie,  toto vyzerá tak akurát, no cenu má najvyššiu.

Lepidlá

Do školy deti obvykle v peračníku nosia tyčinkové lepidlo. Nešetrite ani na ňom, pokiaľ dieťaťu má poslúžiť. V našom teste deti určili jednoznačného víťaza spomedzi 4 modelov – lepidlo Pritt. Na obrázku si môžete porovnať, ako vyzerajú lepiace plochy rôznych lepidiel, niekedy sa to lepidlo patle skôr po prstoch a rukách dieťaťa, než po papieri, žmolkuje sa a hlavne často lepidlá takmer vôbec nelepia, alebo len veľmi slabo.

V obchodoch obvykle ponúkajú jedno a to isté lepidlo v troch veľkostiach – stačí kúpiť tú strednú.

Plastelíny

V niektorých školách si deti do krabičky či kufríka na výtvarnú výchovu majú pribaliť aj plastelínu. Hrali ste sa s ňou radi? Pre jemnú motoriku prváckej ručičky je plastelínovanie ideálna hra a vyplnenie voľného času. Za predpokladu, že sa mu plastelína nepoláme, nesmrdí ako ropný tanker alebo sa od nej vaše dieťa po 2 minútach nazamaže tak, ako náš malý školák (neočakávame, že by dieťa po hre s plastelínou malo byť čisté, ale toto sa nám zdalo príliš).

Osvedčená kvalita je plastelína Koh-i-noor, v balení s 10 farbami ju kúpite za prijateľnú cenu. Veľa plastelíny nájdete na trhu aj od firmy JOVI.

Guma

Podobne ako pri strúhadlách, aj gúm sa spotrebuje za jeden rok slušné množstvo. V princípe vyberajte takú gumu, ktoré je mäkká a neurobí v zošite vášho dieťaťa dieru do sveta. Opäť za zmienku stoja gumy od Mapedu, Faber Castel – tí majú ako klasické malé štvorcové, tak gumy v tvare hrubej ceruzky, ktoré boli aj pre deti v našom teste atraktívne. Gumoveli zhruba oboje rovnako dobre. Opatrní buďte pri rôzne farebných a voňavých gumách, tie sa zvyknú príliš rýchlo rozlámať a drobiť.

To, čo deti aj nás pri testovaní zaujalo, bola výsuvná guma (akoby mechanická ceruzka) Pentel. Gumovala úplne jemne, deťom sa s ňou dobre narábalo, komentovali to, že to preto, lebo je to ako ceruzka a dobre sa im to drží v ruke. Chybou však je, že po krátkou čase vysúvania gumovacej časti, začala táto vypadávať z krytu. Pôvodne dobrá myšlienka, že dieťa si postupne môže vysúvať gumu po malých častiach, nevydržala na dlhý čas.

Nožnice

V princípe – pokiaľ sú nové a strihajú, tak je dobre. Keď s nimi naše potomstvo postrihá polepené papiere a na nožniciach ostávajú kúsky lepidla, nie je to nič moc. Jedna mamička z nášho prieskumu nám napísala zábavnú historku, že jej známy za rok deťom kupoval 27 nožníc – pretože je to tiež rýchloobrátkový školský tovar 🙂

Vyberajte nožnice s tupým hrotom – z bezpečnostných dôvodov, ľavákom ľavácke a dajte ich dieťaťu vopred do rúk, ako sa mu s nimi bude pracovať. Mali by byť ľahké, ale nie s nejakou priesvitnou tenkou rúčkou – tá sa vám rýchlo zlomí a nič nepomôže, že nožnice ako také, boli ešte ostré.

Opäť – osvedčená kvalita za prijateľné ceny je Maped alebo Herlizt.

Foto: M.K., H.C. – redakcia www.rodinka.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár