Ako pomôcť deťom pri adaptácii na školu a škôlku

pr 8

Nedarí sa vám ani po niekoľkých mesiacoch v škole alebo škôlke odchádzať v pokoji a bez plaču vašich ratolestí? Prvé naozajstné odlúčenie dieťaťa od rodičov prichádza práve v čase, keď ide potomok do škôlky.

Ide o zásadný míľnik vo vašom vzťahu, musíte mu preto venovať veľa príprav a pozornosti. Poradíme vám, ako deti na náročné obdobie pripraviť a čím im dni v škôlke alebo škole uľahčiť.

shutterstock

Ako začať s prípravou

Ak sa s dieťaťom na nástup do škôlky či školy ešte len chystáte, máte dostatok času na to, aby ste ho pripravili na všetko, čo ho čaká. Ide o úplne nový zážitok, je teda potrebné (nevyhnutné!) dieťa vedieť povzbudiť. Snažiť sa vyvolať v ňom pocit, že pôjde o niečo skvelé, zaujímavé. Niečo, kde bude chcieť tráviť každý deň. Možno je pre vás takáto predstava nereálna. Už teraz sa desíte prvého dňa, keď bude vaše dieťa plakať a vy emócie nezvládnete. My veríme, že s poctivou prípravou sa to zvládnuť dá. Zamerajte sa na nasledujúce.

Nerobte z nástupu do škôlky drámu

Predovšetkým u malých detí do 5 až 7 rokov platí, že ak je v pohode rodič (obvykle maminka), potom je v pohode aj dieťa. To je totiž na jej emócie veľmi silno napojené a citlivo vníma každú zmenu. Preto aj psychológovia, homeopati a ďalší terapeuti pracujú najprv s rodičom a sekundárne s dieťaťom. Rodič by si mal byť svojím rozhodnutím o škôlke naozaj istý a ak ho trápia pochybnosti, musí sa vedieť upokojiť. S tým pomôžu aj prírodné Bachove esencie, ktoré rodiča zbavia nervozity a nežiaducich myšlienok. Užívať ich môžu aj deti.

Ako Bachove esencie využiť pre deti nastupujúce do škôlky

Aspoň dva týždne pred plánovaným nástupom je vhodné obrátiť sa na certifikovaného terapeuta, ktorý s týmito bylinnými preparátmi pracuje. Takáto konzultácia môže prebehnúť cez e-mail alebo online. Pripraví pre vás mix na mieru a vysvetlí vám, ako Bachove esencie u detí vhodne používať. V obchode Biominerály.sk nájdete tieto kvapky určené pre deti a ďalších prírodných pomocníkov z oblasti arómaterapie aj starostlivosti o telo.

Hovorte o škôlke s dieťaťom, ktoré tam chodí rado

Určite sa taká ratolesť medzi deťmi vašich príbuzných či kamarátov nájde. Zorganizujte niekoľko spoločných chvíľ, keď bude môcť takéto dieťa povedať tomu vášmu, čo sa mu na škôlke páči a prečo tam rado chodí.

Aké to bolo, keď ste tam chodili vy

Zaspomínajte si na svojich prvých kamarátov, ktorých ste si v škôlke našli. Podeľte sa o obľúbené hry a činnosti, ktoré ste tam robili. Opíšte napríklad škôlkarské detské ihrisko, najobľúbenejšie jedlo v jedálni aj prvé papučky, ktoré ste nosili. Deti budú nadšené!

Zoznámte dieťa s výhodami škôlky

Zamerajte sa na zaujímavé činnosti, ktoré vami vybraná škôlka ponúka. Výlety, krúžky, spoločné spievanie, kreslenie… Vytvorte v dieťati pocit, že ho v škôlke čaká kopec skvelých zážitkov.

Prečo tam vlastne bude chodiť

Maminka chodí do práce, ocko tiež. Pre dieťa je tu škôlka, kde v tom čase trávi svoj čas s kamarátmi. Ak mu to takto vysvetlíte, ľahšie pochopí, prečo tam má chodiť. 

Choďte sa tam pozrieť

Naplánujte prechádzku okolo škôlky alebo navštívte škôlku počas dňa otvorených dverí. Ukážte dieťaťu, na čo sa môže tešiť. Záhrada, ihrisko, hračky, šatňa, jedáleň – to všetko v ňom vzbudí zvedavosť.

Trénujte odlúčenie

Pre niektoré deti ide o vôbec prvé odlúčenie od rodičov. Je preto pochopiteľné, že budú pociťovať strach alebo smútok. Vyskúšajte si odlúčenie prespaním u starých rodičov (ak sa tak ešte nestalo) alebo u známych. Dieťa si tak zvykne na spánok v inom prostredí a odlúčenie od rodičov bude jednoduchšie.

Prvé dni

Prvé týždne či dokonca mesiace sú už za vami a vaše dieťa je v škole alebo škôlke stále nešťastné? Netrápte sa tým, že ste niečo podcenili, problém je možné riešiť aj neskôr. Aby ste v dieťati podporili pocit istoty a pravidelnosti, buďte aj vy dôslední. Choďte ho napríklad vyzdvihnúť vždy v sľúbenom čase. Čím ďalším deťom čas strávený v novom kolektíve a cudzom prostredí uľahčiť?

Dajte mu do batôžka talizman

Nie je žiadna hanba nabaliť dieťaťu do batôžka talizman. Niečo, čo mu bude pripomínať vás a čo mu navodí príjemné pocity. Môže to byť napríklad vaša fotka alebo obľúbená hračka.

Rozlúčte sa už na chodbe

Objímte sa a dajte si pusu na rozlúčku už na chodbe. Rozlúčenie mimo triedy je dôležité aj pre ostatné deti, ktoré sú v škôlke už samy. Nenazerajte do triedy a nekontrolujte, či sa vaša ratolesť hrá s ostatnými a nie je náhodou sama. Zbytočne na seba upútate pozornosť a nadväzujete s dieťaťom po rozlúčení ďalší kontakt.

Pochváľte ho za to, že to nakoniec zvládlo

Keď po dieťa prídete, opýtajte sa ho, ako sa mu v škôlke páčilo a pochváľte ho. Vyvarujte sa otázok, či bolo dobré a či všetko zjedlo. Zbytočne ho tým stresujete a vyvolávate v ňom pocity úzkosti. Dieťa v škôlke stále poriadne nechápe, čo znamená byť dobrý alebo neposlúchať.

Doma sa mu venujte

Po návrate domov sa dieťaťu venujte aspoň ďalšiu polhodinku. Hrajte sa spolu, rozprávajte sa. Nevyvolajte v ňom pocit, že časom stráveným v škôlke prišiel o ten s vami.

Nehovorte pred dieťaťom o škôlke negatívne

Ak doma riešite nespokojnosť s učiteľkou či vedením škôlky, buďte opatrní. Pokiaľ dieťa začuje, že sa vám na škôlke niečo nezdá, nebude chápať, prečo ho tam nútite chodiť, a môžete v ňom rýchlo vyvolať negatívne emócie.

Nevešajte hlavu, ak vám to zatiaľ so škôlkou nejde. A to isté platí aj pre prváčikov. Vďaka vyššie uvedeným radám zmiernite u dieťaťa negatívne emócie a dni budú zase o niečo veselšie. Veríme, že to zvládnete

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár