Povinná škôlka (čo treba vedieť o predprimárnom vzdelávaní)

Kristína Turnerová Kováčiková 2

Do škôlky (na predprimárne vzdelávanie) sa prijíma dieťa od troch rokov veku. Výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku. Pre každé dieťa, ktoré dosiahne 5r okov do 31.8., ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v ZŠ, je škôlka povinná.

Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá až na výnimky jeden školský rok. Deti, pre ktorých je predprimárne vzdelávanie povinné, sa prijímajú do MŠ prednostne. Povinné predprimárne vzdelávanie je v štátnej materskej škole bezplatné.

Shutterstock

Povinné predprimárne vzdelávanie

Plniť povinné predprimárne vzdelávanie musí každé dieťa, ktoré do 31. augusta (vrátane):

  • dovŕši päť rokov veku, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 1 školského zákona,
  • dovŕši päť rokov veku a povinné predprimárne vzdelávanie plní formou individuálneho vzdelávania, t. j. dieťa podľa § 28b ods. 2 školského zákona,
  • dovŕši šesť rokov veku, ale nedosiahlo školskú spôsobilosť, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 3 školského zákona – toto dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok,
  • dovŕši päť rokov veku, ale zo zdravotných dôvodov je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy, lebo mu jeho zdravotný stav neumožňuje vzdelávať sa. T. j. dieťa podľa § 28a ods. 5 školského zákona.

Koho sa netýka povinná škôlka

Ak dieťa, ktoré je občanom SR, žije mimo Slovenska a nemá ani trvalý pobyt na území SR, rodič nemá povinnosť požiadať o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do MŠ na Slovensku. Riadi sa platnými predpismi krajiny podľa trvalého pobytu dieťaťa.

Prečítajte si aj:

Predĺžený rodičovský príspevok pri neprijatí do škôlky – príklady.

Kde prihlásiť dieťa na povinnú škôlku: spádová škôlka

Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt, teda v spádovej materskej škole. Toto platí, ak zákonný zástupca pre dieťa nevyberie inú materskú školu, do ktorej ho riaditeľ tejto MŠ prijme alebo prijme prestupom, ak je dostatok kapacít.

No iba v spádovej materskej škole má dieťa garantované prijatie, ak sa pre ňu zákonný zástupca rozhodne. Tieto deti sú prijímané prednostne.

Poznámka: Spádovými materskými školami sú len materské školy zriadené obcou/mestom. „Spádovosť“ sa netýka cirkevných materských škôl, súkromných materských škôl a materských škôl zriadených regionálnymi úradmi školskej správy.

Ak sa dieťa počas plnenia povinného predprimárneho vzdelávania presťahuje a má novú adresu trvalého pobytu, materská škola, do ktorej „patrí“ podľa trvalého pobytu, sa stáva jeho spádovou MŠ.

Aj ak sa zákonný zástupca rozhodne po presťahovaní vybrať pre svoje dieťa inú materskú školu, ako je jeho spádová materská škola podľa novej adresy trvalého pobytu dieťaťa, rozhoduje riaditeľ tejto vybratej materskej školy o jeho „prijatí prestupom“ s ohľadom na aktuálne kapacitné možnosti danej materskej školy. Nič však nebráni zákonnému zástupcovi, aby dieťa „ponechal“ v materskej škole, ktorú dieťa navštevovalo pred presťahovaním.

Kedy nemusím prihlásiť dieťa na predprimárne vzdelávanie

Dieťa, ktoré bolo do MŠ prijaté pred dovŕšením veku, od ktorého je pre neho predprimárne vzdelávanie povinné, sa plynulo stane dieťaťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie. A to bez toho, aby jeho zákonný zástupca o to žiadal riaditeľa danej materskej školy – teda bez novej žiadosti a bez osobitného rozhodnutia. Skutočnosť, že dané dieťa od určitého školského roku plní povinné predprimárne vzdelávanie, sa vyznačí v osobnom spise dieťaťa.

Inak sa postupuje v situácii, ak sa zákonný zástupca dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, rozhodne, že dieťa prihlási na predprimárne vzdelávanie do inej materskej školy, ako je tá, do ktorej bolo jeho dieťa prijaté pred začiatkom plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Vtedy rodič požiada o prijatie prestupom.

Ako prihlásiť dieťa na povinné predprimárne vzdelávanie

Ak dieťa doteraz nenavštevovalo MŠ, platí pre neho tento postup.

Dieťa sa do MŠ prijíma na základe písomnej žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie. Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia spolu so žiadosťou predkladá aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Jeho súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa.

Materská škola môže mať vlastný formulár žiadosti, avšak pre rodiča nie je záväzný. Prihláška, resp. žiadosť musí obsahovať:

A. osobné údaje o dieťati v rozsahu:

  • meno, priezvisko a rodné priezvisko (je žiaduce, aby bolo uvedené v tvare totožnom ako na rodnom liste),
  • dátum a miesto narodenia,
  • adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu,
  • rodné číslo,
  • štátna príslušnosť,
  • národnosť,
  • materinský jazyk,

B. osobné údaje o zákonných zástupcov dieťaťa v rozsahu:

  • titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko,
  • adresa bydliska a druh pobytu,
  • kontakt na účely komunikácie.

MŠ sa nesmie v žiadostiach pýtať napríklad na to,

  • či má dieťa súrodencov, na vek súrodencov, na to, či je matka na rodičovskej dovolenke alebo či je zamestnaná.
  • Nesmie požadovať od rodičov ani údaje, či rodičia žijú v spoločnej domácnosti, kto má dieťa v osobnej  starostlivosti, či ide o striedavú starostlivosť (úprava rodičovských práv a povinností),
  • či sú rodičia poberateľmi dôchodku a akého, aká je vzdialenosť miesta trvalého pobytu dieťaťa od materskej školy atď.

Prečítajte si aj:

Zápis do škôlky – kedy a ako sa podáva prihláška.

Kedy prihlásiť dieťa na povinné predprimárne vzdelávanie

Zákonný zástupca predkladá žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ buď v priebehu mesiaca máj kalendárneho roku, v termíne určenom riaditeľkou po dohode so zriaďovateľom alebo priebežne počas roka.

Ak ide o dieťa, ktoré doposiaľ nenavštevovalo žiadnu MŠ a predprimárne vzdelávanie bude pre neho od 1. septembra kalendárneho roku povinné, musí o prijatie požiadať tak, aby dieťa začalo plniť povinné predprimárne vzdelávanie od 1. septembra.

Koľko trvá povinné predprimárne vzdelávanie

Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa len jeden školský rok, ktorý začína 1. septembra kalendárneho roku.

Ak po dovŕšení šiesteho roku veku dieťa nedosiahne školskú spôsobilosť, môže ešte jeden školský rok pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.

O pokračovaní vzdelávania v MŠ rozhodne riaditeľ MŠ na základe

  • písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
  • písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a
  • s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v MŠ nedosiahne školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.

Koľko hodín musí dieťa navštevovať MŠ

Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne. V čase školských prázdnin nie je návšteva MŠ povinná, ale dobrovoľná.

Dieťa so zdravotným znevýhodnením môže plniť povinné predprimárne vzdelávanie v rozsahu menej ako štyri hodiny denne na základe žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. Zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný k žiadosti priložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie.

Dieťa môže byť oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy podľa § 28a ods. 6 školského zákona. Ak je dieťa oslobodené od povinnosti dochádzať do MŠ zo zdravotných dôvodov, nevzdeláva sa až do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k jeho oslobodeniu.

Ak je dieťa často choré a je pre chorobu viac doma ako v MŠ, sú tieto možnosti:

  • rodičia môžu zvážiť požiadanie o individuálne vzdelávanie zo zdravotných dôvodov,
  • neúčasť dieťaťa na PPV bude ospravedlnená zo zdravotných dôvodov
  • alebo riaditeľka MŠ rozhodne o dištančnej forme vzdelávania

Individuálne vzdelávanie

Povinné predprimárne vzdelávanie môžu deti plniť nielen „inštitucionálnou“ formou. Teda dieťa nie je povinné pravidelne denne dochádzať do MŠ v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne.

Povinné predprimárne vzdelávanie môže dieťa plniť aj formou individuálneho vzdelávania. Musí o to požiadať zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia po prijatí dieťaťa do MŠ, ktorá bude pre dieťa kmeňovou materskou školou.

Individuálne vzdelávanie na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia povoľuje riaditeľ kmeňovej materskej školy dieťaťu, ktorého:

  • zdravotný stav neumožňuje plnenie povinného predprimárneho vzdelávania v kmeňovej materskej škole alebo
  • dieťaťu, ktorého zákonný zástupca o to požiada materskú školu

Ak má dieťa povolené individuálne vzdelávanie zo zdravotných dôvodov, môže sa vzdelávať doma alebo vopred dohodnutom priestore.

Takémuto dieťaťu bude zabezpečovať vzdelávanie kmeňová materská škola, ktorá mu tento spôsob plnenia povinného predprimárneho vzdelávania povolila, a to v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne. Zabezpečí ho učiteľkou kmeňovej materskej školy za vopred dohodnutých podmienok na vopred dohodnutom mieste.

Kedy hovoríme o zanedbaní dochádzky do škôlky?

Ak rodičia nedbajú na to, že má dieťa povinne chodiť do škôlky, prídu o prídavky na deti. Okrem toho môžu za to zaplatiť aj pokutu.

Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, najmä

  • ak neprihlási dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo
  • ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní (po novom sedem) v mesiaci.

V takom prípade oznámi riaditeľ MŠ túto skutočnosť príslušnému ÚPSVaR, ktorý rodičovi vypláca prídavok na dieťa, a obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt.

Ten následne rozhodne o určení osobitného príjemcu prídavku a príplatku k prídavku. Osobitným príjemcom je obec, v ktorej má oprávnená osoba trvalý alebo prechodný pobyt, resp. iná osoba, ak je to odôvodnené.

UPSVaR rozhodne o uvoľnení osobitného príjemcu prídavku a príplatku k prídavku, ak rodičia dbajú o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania nezaopatreného dieťaťa, najskôr po uplynutí troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov od určenia osobitného príjemcu.

Kedy sa rodič dopustí priestupku?

Priestupku sa dopustí zákonný zástupca dieťaťa, ktorý

a) ohrozuje jeho výchovu a vzdelávanie,

b) zanedbáva starostlivosť o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na povinnú školskú dochádzku alebo dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku alebo

c) zanedbáva starostlivosť o povinné predprimárne vzdelávanie dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.

Za tento priestupok hrozí pokuta od 30 eur do 331,50 eur, a to aj opakovane, pričom zodpovednosť možno vyvodiť obidvom zákonným zástupcom dieťaťa, nielen jednému z nich.

Ak sa preukáže zavinené konanie oboch zákonných zástupcov, obec uloží pokutu každému zo zákonných zástupcov oddelene a to vo výške, ktorá vychádza najmä z miery ich zavinenia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár