Ako rozumne nakupovať detské oblečenie?

Zuzana Badinková 0

„Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali nekvalitné veci“ – s týmto výrokom ste sa už pravdepodobne stretli v súvislosti s nakupovaním lacných produktov, ktoré nevykazujú dobrú kvalitu a ich životnosť býva krátka. Okrem toho, že sa nakupovaním nekvalitných vecí vytvára nadmerný odpad, nie sú vo finálne ani také lacné, ako sa môže zdať.

Šetrenie nemusí súvisieť ani tak s nízkou cenou, ako skôr s kvalitou, o ktorú by ste sa mali v prvom rade zaujímať. Medzi najväčšie výdavky rodín patrí nákup oblečenia a obuvi pre deti. Iveta Budayová, majiteľka detského obchodu Little Hipster shop ponúka rodičom pár tipov, ako na udržateľné nákupy, ktoré šetria rodinné financie.

Čo je ” cost per wear” ?

Módny priemysel patrí k najväčším producentom odpadu a znečisťovateľom životného prostredia. V súčasnosti je veľká nadprodukcia oblečenia, ktoré je často nekvalitné, plné toxických látok a za jeho výrobou býva skryté ľudské vykorisťovanie.

V obchodoch vidíme obrovskú ponuku detského oblečenia, ktoré vyzerá na prvý pohľad dobre a je lacné. No už po pár praniach stráca svoj tvar, začne byť deravé, vyťahané, plné žmolkov či fľakov. Veľmi rýchlo prestáva byť nositeľné a vy kupujete oblečenie nové. Ekonomicky udržateľnejší koncept nakupovania je „cost per wear“ princíp – chápanie ceny oblečenia za jedno nosenie.

Cost per wear je jednoduchý, no významný koncept, ktorý nám pomáha zhodnotiť finálnu hodnotu oblečenia. Zjednodušene povedané, cost per wear je cena oblečenia, rozdelená počtom nosení. Čím častejšie nosíme určitý kúsok oblečenia, tým nižšia bude jeho cena za jedno nosenie. Namiesto toho, aby sme sa pri nakupovaní riadili prvotnou nízkou cenou, princíp „cost per wear“ nás učí vnímať dlhodobú hodnotu kúpy. Napríklad, drahšie oblečenie, ktoré ale nosíme častejšie, bude mať nižší „cost per wear“ ako lacnejšie oblečenie, ktoré rýchlo vyradíme z dôvodu zlej kvality alebo nefunkčnosti.

Iveta Budayová – odborníčka na detskú módu a majiteľka Little Hipster shop

Čím sa riadime pri udržateľných nákupoch?

1. Zvážte skutočnú potrebu. Skôr, než uskutočníte akýkoľvek nákup nového oblečenia, vopred si dobre premyslite, či danú vec vynosíte. Nepodliehajte trendom a emocionálnym nákupom, uprednostňujte nadčasové a univerzálne oblečenie. Deti rastú veľmi rýchlo, preto cirkulácia oblečenia je v ich prípade vyššia, o to viac si treba rozmyslieť množstvo oblečenia, ktoré v skutočnosti stíhajú vynosiť. Platí to hlavne pri bábätkách a deťoch v predškolskom veku.

2. Dbajte na materiál oblečenia. Jedným z hlavných predpokladov, aby bolo oblečenie čo najviac nosené, je kvalita materiálu. Kupujte materiály, ktoré sa neopotrebujú rýchlo, ktoré sú príjemné na pokožku a sú funkčné. Sledujte štítky na oblečení a certifikáty kvality, ktoré vám o danom oblečení povedia viac a sú pri udržateľnom nakupovaní smerodajné. Určite ste si všimli, že vy sami aj vaše deti preferujete oblečenie, v ktorom sa cítite príjemne. O to viac sa oplatí voliť kvalitné materiály a uprednostniť ich pred množstvom oblečenia z lacných materiálov, ktoré potom stojí v skrini, pretože sa v ňom necítite dobre, škriabe vás, potíte sa v ňom, irituje pokožku.

3. Preferujte kvalitné strihy a šitie. Kvalitné značky oblečenia dbajú na premyslené strihy a kvalitné šitie. Vďaka nim dokáže oblečenie „rásť“ spolu s dieťaťom, ktoré ho môže nosiť dokonca až tri sezóny – jar, jeseň a opäť ďalšiu jar. Kvalitne ušité oblečenie vám slúži dlho a vy počtom jeho nosení znižujete finálnu cenu, ktorá sa vám mohla zdať pri nákupe vyššia, no v konečnom dôsledku šetríte. Takéto oblečenie vyzerá stále ako nové, má nadčasový dizajn, je funkčné, príjemné na nosenie, z bezpečného materiálu a keď vaše dieťa z neho nakoniec vyrastie, stále môže slúžiť ďalej.

4. Oblečenie posuňte ďalej. Kvalitné detské oblečenie, ktoré spĺňa všetky vyššie spomenuté požiadavky nekončí ako odpad. Nosí ho súrodenec, prípadne ho posuniete v rodine či kamarátkam. Po kvalitných značkách detského oblečenia je veľký dopyt aj na rôznych bazároch. Oblečenie výhodne predáte a vám sa vráti časť sumy, za ktorú ste ho kúpili. Po predaji a prerátaní počtu nosení sa dostávate na cenu, ktorá je porovnateľná a častokrát aj oveľa nižšia ako cena za oblečenie fast fashion značiek detského oblečenia. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...