Nedávno sa mi ozval kamarát, ktorý potreboval poradiť s materským. Jeho partnerka je tehotná a chceli by poberať čo najvyššie, maximálne materské. Obidvaja, pretože by sa na materskej dovolenke postupne vystriedali.
»»»»»» Prečítajte si aj: Obidvaja na materskej. Ako na to?
On, samozrejme, bude počas materskej naďalej podnikať, čo sa mu oplatí, lebo nebude platiť odvody. Jediné, čo ho trochu vyrušilo, bolo zistenie, že nezáleží na tom, či sú manželia alebo nie. Jeho „priateľka“ aj tak nebude mať nárok na dlhšiu materskú.
Akosi predpokladal – a to nie je ani prvý, ani posledný, že žiť bez papiera, “na divoko,” má výhody, pokiaľ ide o dávky. Ale nemá. Dokonca v dlhodobom horizonte prídu nemanželské páry o peniaze.
Nemanželský nie je osamelý
Zákony myslia na rodičov, ktorí sa ocitnú v neľahkej životnej situácii – na rodičov, ktorí sú osamelí. Napríklad môžu poberať materské o niekoľko týždňov dlhšie ako rodičia, ktorí sú na to dvaja.
Ak spolu dvojica žije bez „papiera,“ potom nie sú „osamelí“ rodičia – ovdovelí, rozvedení, slobodné matky bez partnera. Ani dlhšia materská, ani žiadne iné dávky naviac nedostanú, lebo štát ich nerozdeľuje podľa toho, či sa dieťa narodí manželom alebo kamarátom, ale podľa toho, či sú “osamelí.”
A ak zo skupiny manželia vs. nezosobášení niekoho zvýhodňuje, potom sú to práveže páry, ktoré sa rozhodli pre manželstvo. Napríklad v daňovej otázke.
Manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Druh nie.
Na toto môj milý kamarát mávne rukou, pretože dane si vie zariadiť aj bez toho. Na to nepotrebuje gesto na matrike, naznačí na sobášny list.
A tak neodolám a opýtam sa ho, či už počul aj o maximálnom sirotskom dôchodku. Otázok, ako vybabrať s materským, dostávam neúrekom, na vdovské a sirotské dôchodky sa ma zatiaľ nepýtal nikto, našťastie.
Mám skúsenosti z prvej ruky, nanešťastie pre mňa. Na matrike som za relatívne krátku dobu stihla nadobudnúť nielen sobášny list a rodné listy detí, ale aj úmrtný list manžela.
Od sobášov k pohrebom
Napísala som tucet článkov o svadbách, o tom, čo potrebujete vybaviť pri narodení dieťaťa. Teraz píšem o pohreboch. O tom, ktorým inštitúciám nahlásiť úmrtie. O dedičskom konaní. O tom, ako vybaviť vdovský a sirotský dôchodok – z toho by mohol byť aj výpravný román.
Kým som skompletizovala potrebné dokumenty, ako napríklad manželove vysvedčenie zo základnej školy, či vojenskú knižku z vojenského archívu, prešli dobré dva mesiace a ďalšie tri, kým si s tým poradili v poisťovni.
Pomerne tortúra. A teraz si predstav, hovorím kamarátovi, že ak nie ste zosobášení, priateľka si nemôže požiadať o vdovský dôchodok.
Dieťa, či už bolo manželské alebo nie, má samozrejme, vždy nárok na sirotský dôchodok. Avšak poskytuje sa len vo výške 40 % zo starobného dôchodku, na ktorý by mal nárok zomretý rodič. Vdovský dôchodok je vo výške 60 % z jeho starobného dôchodku.
Vdova s jedným dieťaťom, keď si zrátate dve a dve, majú spolu nárok na celý dôchodok po pozostalom manželovi. Manželské dieťa, ktorému zomrie rodič, je lepšie finančne chránené ako nemanželské, ktorého matke nebude vyplatená žiadna časť z otcovho dôchodku.
Jediné dedičstvo deti
A už som spomenula dedenie? Zo zákona by kamarátova priateľka nedostala nič. Všetky jeho autá, domy, podniky, hypotéky, dlhy, dedia v takýchto prípadoch iba deti. Ak nemajú 18, musia mať kolízneho opatrovníka, samozrejme iného, ako matku, aby jeho majetok náhodou neprehajdákala.
Mohla by som pokračovať ďalej. Koniec koncov, o právnych výhodách manželstva som už tiež kedysi písala.
Mohlo by vás zaujímať: 13 právnych výhod manželov oproti nezosobášeným
Manželstvo nie je pre každého. Ale pre niekoho, kto chce zabezpečiť svoju rodinu pre každý prípad, aj pre prípad smrti, možno stojí za to, porozmýšľať nad ďalšími súvislosťami. Jeden nikdy nevie, ale nie sme tu večne.
Osameli vs. nezosobaseni.. s tym si mnohi nerobia starosti, jednoducho napisu, ze osameli,… pch, ved ked su z toho vyhody, pch…
Stretla som na ihrisku zopar takych, a vobec neboli nezabezpeceni, zili si nad pomery a vedeli v tom chodit (niektore boli pravnicky alebo partner bol pravnik,alebo podnikali a vedeli kluckovat medzi zakonmi).
a prečo by sa mal? aby potom pri rozvode platil výživné na manželku? oveľa výhodnejšie je byť nezobratí. lebo to sa môže obrátiť aj že žena bude mužovi platiť výživné.