Predstav si množstvo tvojich účtov, ktoré vlastníš a môžeš sa do nich prihlásiť pomocou hesla len a len ty. Čo sa s nimi stane po tvojej smrti?
Na tvoj Gmail, Facebook alebo Netflix sa nedostane už nikdy nikto. Mali by tvoji blízki posielať tvoj úmrtný list do Googlu, aby získali prístup alebo vypli tvoje účty?

Našťastie, dnes už niektoré spoločnosti podnikli kroky na uľahčenie sprístupnenia údajov niekomu, koho si vyberiete (skôr než zomriete).
Nastaviť to skôr, než zomrieme
Práve Google je spoločnosťou, ktorá v tejto téme vychádza v ústrety. Ak používate ich produkty, ako napríklad Gmail, ukladáte si veci na Google Disk alebo YouTube, môžete využiť funkciu „Správca neaktívnych účtov.“
Týmto krokom umožníte odovzdať informácie niekomu, komu dôverujete. Google uvádza: ”Naplánujte si, čo sa stane s vašimi údajmi, ak svoj účet Google už nebudete môcť používať”.
Ak klikneš na tento link https://myaccount.google.com/inactive, môžeš si nastaviť, komu povolíš prístup a k čomu.
Môžeš poveriť až 10 ľudí
Tak napríklad: svojmu manželovi môžeš dať prístup ku Google fotkám alebo k uloženým dokumentom na GoogleDrive a kolegyni k tvojim pracovným mailom.
Keď zomrieš, Google týchto ľudí upozorní a dostanú informácie, ktoré im umožnia prístup k údajom. Dokonca, môžeš napísať svoju vlastnú správu, ktorou dáš daným ľudom vedieť, čo sa udialo. Alebo sa môžeš tiež rozhodnúť odstrániť svoj účet natrvalo.
Pomocou tejto funkcie si vieš nastaviť to, ako dlho má Google čakať, kým odošle správu… 3 mesiace, 6 mesiacov alebo rok?
Aby nenastal planý poplach o tvojej smrti: pred vybraným termínom ti príde e-mail a aj SMS, aby ti pripomenula, že sa máš prihlásiť.
Ako teda Google zistí, že si mŕtvy?
Google skôr tuší, že si mŕtvy. Indíciou sú pre neho neaktivita na internete a tvoja neprítomnosť na jeho stránkach.
Prečítajte si tiež:
Skôr ako zomriem. Zoznam, ktorý pomôže pozostalým »»»
