Máme tu Urbana a vinohradníci veľmi dobre vedia, ako tento pánko vyzerá. Na kamennom podstavci s pápežskou tiárou na hlave a strapcom hrozna v ruke zdraví všetkých, ktorí sa kedy vybrali do viníc. A v menšom vydaní jeho podobizne vídať aj vo vínnych pivničkách a viechach.
Svätý Urban je patrónom vinohradníkov a vinárov. A všetci títo sa vždy snažili byť s ním zadobre.
Prečo práve Urban? Urban I. bol rímskym pápežom v rokoch 223 – 230 za vlády cisára Alexandra. Bolo to v období krutého prenasledovania kresťanov a Urban v tom čase vedel mnohých stíhaných povzbudiť, ba veľa pohanov sa vďaka nemu rozhodlo pre život s Kristom.
Okrem faktov, ktoré sú historicky podložené, dochovala sa o svätcovi aj jedna legenda. Keď vraj prenasledovali pre svoje vyznanie jeho samého, ukrýval sa pred cisárskou mocou vo vinohradoch. A zrejme preto si ho tí, ktorí sa vínu venujú, zvolili za svojho ochrancu.
No a keď sme už pri legendách, spomeňme aj jeden ľudový mýtus. Keď si zomierajúci slepý Urban žiadal priniesť viničné prúty, aby ich posvätil, vinohradníci mu zo žartu doniesli černičie. Odvtedy vraj černičie nezamŕza, no vinohrady ničí mráz.
Čo sa deje vo vinohradoch Sviatok svätého Urbana pripadá na 25. máj a tento dátum je pre tých, čo pestujú révu dôležitý. Tradičné mrazíky v polovici mája viniču neprospievajú.
Po pár dňoch, ktoré okupuje trojica zmrznutých so Žofiou, mal Urban konečne priniesť pekné teplé počasie. Hovorilo sa, že dokiaľ Urban z pece nezlezie, nebude teplo. A to znamená, že vo vinohradoch sa mohlo začať so „zelenými robotami“.
Sú to práce, ktoré sa robia medzi zelenými pňami viniča – vylamujú sa prebytočné výhonky, kyprí sa pôda, pleje sa burina, vyväzujú sa mladé výhonky. Všetka táto práca mala trvať asi dva mesiace, teda do Anny.
Shutterstock Aby bola hojnosť vína Deň svätého Urbana bol skutočne v minulosti významným sviatkom vo vinohradníckych krajoch a viažu sa k nemu zvyky spojené s jeho uctievaním.
Ku kaplnkám, ktoré boli umiestnené na okrajoch vinohradov, prichádzali slávnostné procesie, konali sa pri nich pobožnosti s modlitbami za ochranu úrody a hojnosť vína.
Vinohradníci uctievajúc si svojho patróna prosili, aby im vinohrady nezničil mráz a krupobitie, a aby im ich víno uchránil pred skazou. K sochám svätca prinášali kvety, ovíjali ho viničnými ratolesťami, niekde mu ako obeť prinášali červené plody hlohu, či dokonca prvé čerešne. Kládli mu k nohám víno v súdkoch alebo demižónoch.
Dnes je Urbana – vypime si! A po slávnostných obradoch prišla na rad zábava. „Dnes je Urbana – vypime si!“ ponúkali sa vinári vlaňajším vínkom. Ženy zas poprinášali dobroty, mladí aj starí si radi zaspievali aj zatancovali.
Shutterstock A prečo by malo hrozno plakať, keď sa Urban smeje? Jednoducho preto, že ak je v tento deň pekne slnečno, hrozno bude na jeseň veľké a šťavnaté. Inak povedané – „Ak je na Urbana pekne, bude veľa vína“, či „Svätý Urban rozjasnený, hojným vínom nás odmení“.
Loading...