Známy Ježišov učeník bol pôvodne vyberačom mýta. Bol teda niečo ako colník, čo v tých dobách nebola obľúbená „sorta“ ľudí. Mýtnikov okolie nemalo rado, boli považovaní za hriešnikov, vydieračov a zlodejov.
Matúš mal svoju mýtnicu v Kafarnaume a tam sa stretol s Ježišom. Keď sa mu prihovoril a pozval ho k sebe, Matúš zanechal svoje niekdajšie zamestnanie a ostal s ním. Stal sa jedným z Ježišových dvanástich apoštolov a neskôr napísal jedno zo štyroch evanjelií.
Práve preto, že je autorom evanjelia, môžeme nájsť Matúša na kazateľniciach v starších chrámoch. Historické drevené kazateľnice boli umiestnené v prednej časti kostola, na vyvýšenom mieste a kňaz na ne vystupoval po schodíkoch. Tak ho bolo lepšie vidieť aj počuť, keď kázal evanjelium.
Kazateľnice zdobili reliéfne sošky všetkých štyroch evanjelistov, postavy s knihou a perom v ruke. Matúša medzi nimi rozoznáte podľa toho, že je za ním okrídlený anjel.
ingimage
Jesenná rovnodennosť na Matúša
Dátum, kedy má Matúš meniny, je 21. septembra. A hoci už od začiatku školského roka máme akúsi jesennú náladu, astronomicky sa jeseň začína práve v týchto dňoch.
Jesenná rovnodennosť znamená, že deň aj noc sú rovnako dlhé, no a odteraz až do zimného slnovratu sa noci budú predlžovať a dni skracovať.
Slniečka ubúda, no výlety do prírody určite spestria žiarivo žlté listy stromov, ohnivočervené šípky a bobuľky, lesklé hnedé gaštany a oriešky.
September – z poľa ber!
A farbami žiari aj jesenná úroda. Dozrievajú hrušky a jablká, čaká sa na správny okamih ich zberu. Treba im nechať čas, aby ešte v septembri nabrali dostatok slnka, aby dostali plnú chuť. Neskoré odrody zbierané na jeseň pri správnom skladovaní v suchých pivničkách vydržia až do nového roka.
Slivky tiež našli mnohostranné využitie, sušili sa, pálili na slivovicu, alebo sa z nich varil hustý lekvár. Ten sa miešal nad ohňom v kotlíku niekoľko hodín a jeho vôňa šteklila nosy domácich aj susedov.
Tiež na poliach je v septembri veľa práce, zbierajú sa veľké žlté klasy kukurice, zelené, žlté a oranžové tekvice, koreňová zelenina. No a dozrieva hrozno, začína čas oberačiek aj jeho spracovania.
Na jeseň je práca v záhradách najchutnejšia a je pri nej veselo. Zúročuje sa celoročná námaha, robia sa zásoby na zimu. A za dobrú úrodu sa patrí poďakovať. V kostoloch sa konajú ďakovné bohoslužby, kedy sa už tradične zdobia oltáre plodmi záhrad, polí, viníc a sadov.
Lastovičky na odletu – koniec je babiemu letu
Ak sa aj jedna etapa prác na poli uzatvára, tá druhá sa začína. Sejú sa totiž oziminy, ktorým sa v zime dostane vlahy a na jar sa nimi zazelenajú polia. Pôvabne o tom hovorí jedna ľudová povedačka:
ingimage
Jeseň vraví – pekným osením pole odievam, a jar jej odpovie – ja sa na to podívam. A práve koncom septembra je na to čas: V Matúšovom týždni seje sa žito.
Iné septembrové pranostiky už jasne hovoria, že prišla jeseň. O chladnom počasí, o odlietajúcich lastovičkách, aj o osiach, čo sa tlačia dnu. Matúš k nim pridáva toto:
Ak je na Matúša jasno, bude na budúci rok dobré víno.
O Matúši, ľahko na duši.
Po svätom Matúši, daj kučmu (baranicu) na uši.