Ak máš nervy za volantom, prezrádzaš, aké si mal detstvo

Anna Veselá 0

“Zakaždým, keď na niekoho kričíme v premávke, rozprávame príbeh z prvých rokov nášho života,” píše doktor Gábor Maté v knihe Rozptýlená myseľ. “Je za tým imprinting v našej orbitofrontálnej kôre z čias útleho detstva súvisiaci s hnevom a frustráciou dojčaťa a Hebbov princíp,” myslí si odborník na závislosti a poruchy pozornosti.

Canva

Deti kopírujú naše správanie. Aj za volantom

Naše deti sledujú, ako sa správame za volantom, celý svoj život. Odkedy ich cestou z pôrodnice priviažeme do sedačky. A je jedno, či sa vezú v smere jazdy alebo opačne, vnímajú nás. Vychovávame ich nie peknými slovami, ale svojim príkladom, ktorý najmä pri šoférovaní nemusí byť pekný.

Povzdychy typu “ďalšia žena za volantom,” alebo “jazdí ako Maďar,” si teda spravidla odovzdávame z generácie na generáciu. Lenže až toľko generácií pred nami nedisponovalo dvoma rodinnými autami, ako je dnes zlatý štandard. Možno ešte dve, tri generácie pred nami mali doma zaparkovanú len kravu v maštali. Alebo sviňu v chlieve.

Preto nie každé naše správanie je iba vyslovene odpozorované od rodičov a ich rodičov. Ak peníme na “blbečka,” ktorý nám na križovatke nedal prednosť, hoci sme celé detstvo jazdili vlakom, asi sa na zlé vzory rodičov nevyhovoríme.

Prečítajte si aj:

Keď na banálnu situáciu reagujeme záchvatom hnevu

Tak potom kde sa to v nás berie? Čím to je, že na pomerne banálnu situáciu reagujeme úplne neprimeraným záchvatom hnevu? Niečo z nášho správania máme hlboko vryté v mozgu, bez toho, aby sme si to uvedomovali. Bez toho, aby sme na to mali živú spomienku.

“Zakaždým, keď na niekoho kričíme v premávke, rozprávame príbeh z prvých rokov nášho života,” píše doktor Gábor Maté v knihe Rozptýlená myseľ. “Je za tým imprinting v našej orbitofrontálnej kôre z čias útleho detstva súvisiaci s hnevom a frustráciou dojčaťa a Hebbov princíp,” myslí si odborník na závislosti a poruchy pozornosti.

Čo je OFK a čo znamená, keď nefunguje správne

Orbitofrontálna kôra (OFK), ktorá sa nachádza za čelom pri pravom oku, je jedno z nadôležitejších centier regulácie mozgu. Podieľa sa na sociálnej inteligencii, regulácii impulzov a pozornosti. Je tiež dôležitá pre krátkodobú pracovnú pamäť.

“Prove tu sa neurofyziologické dopady stresom narušeného emočného vyladenia a vzťahových väzieb prejavujú pravdepodobne najvýraznejšie,” tvrdí Maté. A ak sú spojenia tejto časti kôry s ostatnými centrami narušené a OFK nefunguje tak, ako má, našu myseľ zaplavujú primitívne, nespracované, nefiltrované emócie. Tie preťažia racionálne uvažovanie a prevezmú kontrolu nad našim správaním.

Prečítajte si aj:

Ako funguje imprinting

“Okrem toho orbitofrontálna kôra zaznamenáva a ukladá emočný vplyv zážitkov, pričom najdôležitejšie sú interakcie medzi dieťaťom a osobami, ktoré sa oň starali v priebehu prvých mesiacov a rokov života. Práve imprinting týchto interakcií vytvára podvedomý model, z ktorého vychádzajú všetky neskoršie emočné reakcie a interakcie.”

Je to, akoby sme mali v hlave zakódované emočné stopy dôležitých zážitkov a v týchto stopách sa pohybujeme aj v dospelosti. Donald Hebb, na ktorého sa Maté odvoláva, dokázal, že skupiny neurónov, ktoré boli v minulosti aktivované súčasne, sa s veľkou pravdepodobnosťou budú súčasne aktivovať aj v budúcnosti.

Teda hnev a frustrácia dojčaťa sa prejaví aj v situácii, keď nám “blbeček” nedá prednosť na križovatke. Alebo v každej takej situácii, keď nerozumieme svojim divokým reakciám. Keď si neskôr nevieme racionálne vysvetliť, prečo sme sa až tak veľmi rozčúlili nad v podstate banálnym impulzom.

Môžu za to emócie v ranom detstve, stres, ktorý sme zažili v období, z ktorého “nemáme” spomienky. V týchto momentoch sa presvedčíme, že máme. Hoci nie zrovna veselé.

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár