Prečo neslávime Halloween

MikSa 8

Americký Halloween si získal sympatie mnohých. U nás doma ale nemá šancu…

Jednoducho nemáme chuť ani vôľu oslavovať to tajomné, čierne a tmavé, všetky tie bosorky, strigy a iné často odporné masky, ktoré v našich deťoch vyvolávajú viac negatívne emócie a strach, než radosť zo sviatku, ktorý k nám na Slovensko prišiel až z Ameriky.

iStock

Naše deti sa v noci často budia, že sa im sníva škaredý sníček a pýtajú sa, či k nám nepríde vlk z rozprávky. Ich strach si my, rodičia, často odnesieme tým, že sa v noci tlačíme všetci piati s deťmi na jednej posteli.

Nemám ani najmenšiu chuť prezliekať ich do kostýmov strašidiel a často až hnusných masiek, ktoré k tomuto sviatku nájdete v obchodoch. A pravdupovediac ani deťom sa tento sviatok nejako extra nepáči a vyvoláva v nich nepríjemné pocity. Skôr majú radi niečo príjemné, radostné, farebné a veselé.

Vlna alternatívneho duchovna

U nás na Slovensku sa 1. novembra oslavuje Sviatok všetkých svätých a na druhý deň Pamiatka zosnulých. Zároveň sa na nás z médií a obchodov valí široká propagácia sviatku Halloween, módnej vlny „alternatívneho duchovna”, kde vidíme samé tekvice, strašidlá, kostry, čarodejnice, a čo ja viem čo ešte.

Možno niekto povie, že je to smiešne. Sviatok čarodejníkov a bosoriek, ktorý k nám prišiel z USA ako oslava okultizmu, ba niekde až satanizmu (je známe, že v USA, Austrálii a inde v tú noc vykonávajú rituálne vraždy), oblečeného do folklórnej podoby, sa nekriticky prijíma. No poďme trochu späť do histórie.

Foto: ingimage.com

 

„Trick or Treat”

Každý rok 31.10. oslavoval keltský svet už 300 rokov pr. Kr. v deň Halloweenu, na počesť svojho pohanského božstva, festival smrti. Členovia chodili od domu k domu a žiadali dary, neraz aj ľudské obete.

V prípade odmietnutia vyslovovali nad dotyčným domom zlorečenie smrti, odkiaľ pochádza výraz „Trick or Treat” (zlorečenie alebo dar), jasnejšie povedané ak nie dar, tak zlorečenie.

Na cestu si svietili vydlabanými repami, vyrezanými vo forme tváre, vo vnútri horela sviečka vyrobená zo sadla z predchádzajúcich ľudských obetí. Repy predstavovali ducha, ktorý robil ich zlorečenia účinnými.

V 18. a 19. st. sa tento zvyk dostal do USA, kde repy nahradili tekvicami. Slovo Halloween pochádza od „All Hallows’Eve” (predvečer Všetkých svätých).

Pre nás má Halloween negatívne posolstvo

Pre mňa je však Sviatok všetkých svätých a následná Pamiatka na zosnulých skôr sviatkom svetla než tmy, skôr sviatkom života než smrti, skôr sviatkom nádeje než strachu.

Z týchto dôvodov sme Halloween so svojím negatívnym posolstvom vyškrtli zo zoznamu sviatkov, ktoré v našej rodine slávime.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (101 hlasov, priemerne: 4,17 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Hlupa a nepravdiva (aj) katolicka, resp. “slnieckarska” propaganda.

    Halloween nie je o kulte smrti, ako by sme ho radi videli. Ale o pozorovani javu ze okrem vsetkych svatych, zosnulych sa krajom pohybuju aj zbludile duse, ktore tiez potrebuju dobre slovo a myslienku. Ignorovat ich nesvedci o tom “jedinom spravnom a nealternativnom duchovne” ale o duchovnej slepote. Nie, nemusime ich uctievat ani vyznavat, o tom to vobec nie je. Mozme sa kludne venovat len nasim osobnym zosnulym. Niektori – kedze sviatky mrtvych tvaju viac dni-si najdu cas aj na svojich aj na vseobecne zmierenie s bludnymi “duchami” a “dusami” , ktore zabludili alebo ako prirodne utvary existujuc su skratka v tejto dobe blizsie nasmu svetu a my im ukazeme ze sa ich nebojime. Tekvicovymi svetielkami, vatrami na lukach a aj veselim.

    A v Amerike sa uz tiez neslavi v povodnej podobe, ale skomercionalizovany na masky a sladkosti co je poklesla podoba, podobne ako nase naskrz materialisticke Vianoce. Akrat Vianoce su este z nasho pohladu “dobre”, lebo sme v pluse: nahaname darceky, rozmnozujeme statky, zahrname sa jedlom a vsetkym coho chceme vela – hojnost. A skryva sa to za diplomaticke prehlasenia “byt v kruhu rodiny”. Tiez sa uz davno neslavi hlavne Jezisko ani zimny slnovrat. Max. co sa katolici vymedzia ze darceky dava Jezisko a nie Santa, to je vrchol “spravneho duchovna”, iny duchovny rozmer to uz davno nema, snad nanajvys zajdeme naviac ohriat lavicu v kostole. Tym sa vraj lisime od tych pomylenych Americanov. Len ci naozaj zwinker

    Ked vidim ako sa slavia dusicky na dedinach (prestiz, kto viac a prv obsype hrob gycovou vyzdobou a s tym spojene ohovaracky) mam dost jasnu predstavu ze aj ten “jediny sucasne kadrovo spravny” sviatok je povacsine skor humbuk Frown

    1. Moja znama zije s rodinou v Amerika a hovorila, ze tam je to naozaj zle. Uz male deti robia divociny, nicia majetok (nie pre cukriky, ale zo zabavy) a mnoho ludi ho odmieta oslavovat. Bezne vidiet v noci sestrocne deti pobehovat po vonku same.

  2. @Japanelo – nesúhlasím s Tebou. Treba si uvedomiť, že všetko, čo naše deti zažívajú, v nich zanecháva stopy. Vrátane týchto hrôz. A považovať niečo za správne len preto, že je to momentálne v móde, bez toho, aby sme pátrali po pôvode a podstate – čo dodať? Ja osobne a mnoho mojich známych (neveriacich, nekatolíkov, podotýkam), bude svoje deti aj naďalej pred týmto chrániť.

  3. Úplne súhlasím s autorkou článku, hoci nie som nábožensky založená, je mi tento “sviatok” odporný. Ale niet sa jeho popularite čo čudovať, veď v našej spoločnosti čím väčšia ujetosť, tým lepšie. Sad

     

    Čo tiež stojí za podotknutie:

    AKÝM PRÁVOM NIČIA DETI CUDZÍ MAJETOK, keď im niekto neotvorí? Ja som tento rok len fakt že nestihla a už máme zničenú rohožku od niečoho červeného, čo má evidentne pripomínať krv – fakt “úžasná” výchova – nedostaneš, čo chceš – pomsti sa! Evil

  4. Spájanie Samhainu s Halloweenom, strašenie ľudskými obeťami a voskom z ľudského tuku, manipulatívne prepojenia (rituálne vraždy v zlej Amerike na zlý Halloween), žiadne zdroje. Nemám potrebu behať v maskách po meste, ale tento článok je kopa nezmyslov. Naozaj je autor v pohode s tým, že svojim článkom vplýva na ľudí, ktorí si to prečítajú a napriek tomu napíše toľko neprávd?

    1. ritualne vrazdy vykonaval ku klux klan najcastejsie prave na tento sviatok. Rovanko aj v Anglicku bola tradicia obdobnych zabav medzi bohatymi prave v tento den (teda noc). Napr. satanisti maju zasvecovaci ritual tiez na na halloweena.

  5. Jajže bože, príšery, bububu. Čo je také strašné sa prezliecť za niečo a pýtať cukríky? Však vraj halloween pochádza z Európy, tak prečo ho neslaviť? A keď sa boja, tak treba vysvetliť že to není skutočné. Deťom je jedno o čom halloween je, oni chcu rezať tekvice, obliekať sa do kostýmov a pýtať cukríky. Akože ale zvandalizovať dom je dosť zlé keď nedostane nič (keby to bolo kvôli jablku a zubnej paste to pochopím viac, nikto nechce zdravé veci v noc kedy sa dostávajú sladkosti). A že sviatok “Satana”? Keby aspoň tak existoval. Nikoho nezaujíma koho sviatok to je. Není to o ničom zlom. Je to o zosnulých a dušiach.

Pridaj komentár