Od povojnovej generácie k dnešnej. Ktorá je najviac odolná?

Anna Veselá 0

Trojica odborníkov na duševné zdravie (Hrdlička, Kolouch, Pilátová) sa vo svojej publikácii Deti v ohrození. Kríza, odolnosť a psychické zdravie venujú téme duševného zdravia detí a mladých, ktoré značne utrpelo v dôsledku koronakrízy. Mnohým sa zmenil spôsob života, čo sa premieta aj do súčasných popandemických rokov. Sme menej odolní ako boli generácie pred nami?

Canva

Na “prelome vekov”

Proces, ktorý odštartovala pandémia, nazval nemecký kancelár Olaf Scholz ako “prelom vekov” (nemecky Zeitenwende, “zmena epochy”).

Podobne Gavrilo Princip, ani žiadny z jeho súčasníkov v roku 1914 netušil, že niekoľko výstrelov z jeho revolveru ukončí epochu označovanú ako “nádherný vek” (la belle époque), v ktorom európske myslenie a hodnoty zdanlivo neotrasiteľne dominovali svetu.

Rovnako tak koronakríza priniesla bezprecedentné zmeny spoločenského života a zásahy do ľudskej slobody, píšu odborníci o paralelách, ktoré delí iba storočie. Tento krízový scenár preveril psychickú odolnosť populácie a nevedieme si až tak dobre.

Posledných 160 rokov bol v psychiatrickej obci ustálený odborný názor, že v dobách závažných spoločenských kríz, ako sú napríklad vojny, výskyt väčšiny duševných porúch v populácii klesá. Počas vojny a krátko po vojne sa vyskytovalo podstatne menej akútnych psychických reakcií, aj sebevrážd.

Toto však pandémia celkom vyvrátila. Potreba psychiatrickej starostlivosti u dospelých a u detí dramaticky narástla. Problémy viac zasiahli ženskú a dievčenskú populáciu. Najviditeľnejším prejavom sa stala epidémia sebapoškodzovania a sebevražedných pokusov.

Medzi možné príčiny tejto epidémie patria aj generačné rozdiely, pokles odolnosti vplyvom hyperprotektívnej výchovy, závislosť na sociálnych sieťach, oslabenie princípu odloženej spotreby, koncept pasívneho šťastia, či zmena ideálu doby.

Prečítajte si aj:

Generačné výmeny počas 100 rokov

Sociológovia rozdeľujú generácie posledného storočia nasledovne:

  • Tichá generácia (narodená v rokoch 1928 – 1945)
  • Povojnová generácia baby boomers (1946 – 1964)
  • Generácia X (1965 – 1980)
  • Generácia Y / mileniáli (1981 – 1996)
  • Generácia Z (1997 – 2012)
  • Generácia alfa (2013 – 2020s)

Generácia X

Táto generácia sa tiež nazýva “generácia s kľúčmi na krku,” pretože jej príslušníci vyrastali v 70. a 80. rokoch a vracali sa zo školy do prázdnych bytov, keď ich rodičia boli ešte v práci. Sociológovia popisujú generáciu X ako pragmatickú, niekedy ľahostajnú až cynickú. Ideály šesťdesiatych rokov už pre túto vekovú kohortu dávno pominuli.

V krajinách bývalého sovietskeho bloku však ľudia tejto generácie zažili pád socializmu vo svojom dospievaní alebo ranej dospelosti a zažili tiež okúzlenie nástupom slobody a životných príležitostí. Zdôrazňuje sa zameranie na pracovný výkon, ktorý sa však snažia vyvažovať so svojim voľným časom.

Generácia Y

Táto generácia sa prezýva “mileniáli.” Pretože deti narodené po roku 1982 maturovali a vstúpili do života v roku 2000 a neskôr. Je to prvá generácia, ktorá už od detstva používa informačné technológie, preto ju niektorí označujú ako “net generation.”

Príslušníci generácie Y chcú naplno využiť všetky životné možnosti, ale zároveň kvôli tomu odmietajú obetovať osobný život. V pracovnom živote preto chcú skrátenú alebo flexibilnú pracovnú dobu, nevyberajú si zamestnanie len podľa finančného hľadiska, ale aj podľa svojho osobného komfortu. Oproti predchádzajúcej generácii mnohí z generácie Y deklarujú, že prácu berú len ako jednoduchý spôsob, ako zaplatiť účty.

Prečítajte si aj:

Generácia Z

Generácia narodená po roku 1997 už nezažila svet bez informačných technológií, a preto jej štýl možno charakterizovať životom v online režime a v plnom využívaní sociálnych sietí k rýchlej a pohotovej komunikácii. Niekedy jej účastníkov označujú ako “digitálnych domorodcov,” ale zrejme je pre ňu ešte významnejšou prezývkou pojem “generácia snehových vločiek.” Nadmerná ochranárska výchova zo strany rodičov a spoločnosti totiž nepochybne prispela k jej väčšej krehkosti až precitlivenosti.

Online priestor a sociálne siete tiež oveľa viac formovali životné hodnotové postoje tejto generácie, je prítomný dôraz na korektné medziľudské vzťahy, odmietanie rasizmu a tolerancia v gendrovej a sexuálnej oblasti. Generácia Z je často vnímaná ako generácia, ktorá nemá zmysel pre humor. Väčšina vtipov si z niekoho či niekoho robí nekorektnú srandu, čo generácia Z odmieta.

Trvalé vystavenie digitálnej komunikácii viedlo k odlišnému vytváraniu mozgových prepojení, takže príslušníci tejto generácie preferujú krátke vzdelávacie videá, podcasty, obrázky a názorné grafy namiesto dlhých prezentácií. Dokonca sa častejšie diskutouje o tom, že vyučovacie hodiny pre túto generáciu by sa mali skrátiť z 45 na 35 minút.

Generácia alfa

Deti narodené od roku 2013 majú prezývku “screenagers,” lebo sa narodili do doby všadeprítomných dotykových obrazoviek. táto generácia je už od narodenia formovaná online priestorom, preferuje sociálne siete, influencerov a youtuberov pred knihami a podcasty pred článkami v časopisoch a novinách. Platí pre nich, rovnako ako pre generáciu 7, charakteristika krehkosti, politickej korektnosti a krátkodobejšieho sústredenia pozornosti.

Pokles odolnosti a naša výchova

Podľa psychiatrov koronakríza demaskovala pokles odolnosti v celej súčasnej populácii, ale najviac zasiahla generáciu dospievajúcich. Reziliencia je ľudská vlastnosť, ktorá býva všeobecne definovaná ako schopnosť jedinca odolávať nepriaznivým biologickým, psychologickým a sociálnym stresorom. Niekedy sa stretávame aj s pojmami nezdolnosť (hardiness), či kompetencia pre zvládanie záťaže.

Na pokles odolnosti deti a dospievajúcich pôsobí trend, že rodina a spoločnosť sa v posledných desaťročiach snaží odstraňovať z ich života akékoľvek prekážky. Lenže schopnosť vysporiadať sa s malým, kontrolovaným stresom podporuje schopnosť sa neskôr vyrovnať s neplánovaným veľkým stresom, ktorý môže priniesť a aj prináša život. Pohodlným spôsobom života a znižovaním psychickej a fyzickej záťaže sa stávame všetci viac zraniteľnejšími, pripomínajú odborníci.

Zdroj: Michal Hrdlička, Agáta Pilátová, David Kolouch: Děti v ohrožení. Krize, odolnost a psychické zdraví. Vyšehrad. Albatrosmedia.sk.

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár