Je to síce morbídna téma, ale praktická, rozmýšľať, ako sa pripraviť na to, že raz zomrieme.
Radšej ju prenechávame starším: veď nech si teda majú na cintorínoch svoje pomníky ešte za života, keď chcú mať ošetrené aj tieto „detaily,“ my ešte nemusíme myslieť na to, aké písmená chceme vytesať na náhrobný kameň…
Shutterstock Prečo sa pripraviť na smrť Niekoho donúti až priama skúsenosť s úmrtím blízkeho , aby si urobil tento druh „poriadku,“ vyčlení si šanónik, kde rodina nájde pohromade všetky potrebné papiere pre prípad smrti.
Ale stačí aj jemnejšie prefackanie od života, nehoda, náhle zdravotné ťažkosti a úzkosť, keď nás nakladajú do sanitky, aby nám došli niektoré súvislosti.
Napríklad, aby partner vedel, kde máme odložené poistky za dom alebo že vyvýšené záhony treba natierať každý rok…
Keď takýto zoznam urobíte, ušetríte veľké množstvo starostí vašim blízkym .
Posledné želania Keby som to nezažila, nevedela by som si ani predstaviť to takmer nadšené predvádzanie výberu truhiel majiteľom pohrebnej služby. Doteraz mi v ušiach rezonuje to jeho: „Táto je krásna !“
Až s odstupom času uznávam, že mužove provokatívne reči, ktorými rušil ostatných, ako napríklad, kde presne chce byť pochovaný, aby mal dobrý výhľad na celú dedinu alebo šomranie po pohrebe kamarátky, že mu ukradla jeho pesničku, alebo srandičky, ktoré červené tenisky chce do truhly, nám uľahčili veľa rozpačitého rozhodovania, keď zomrel.
Pozostalým takéto želania môžu zjednodušiť už bez tak ťažkú skúšku. Môžu byť návodom, ktorý ich bude viesť, lebo v tom rozpoložení nemusia vedieť odpovedať ani na základné otázky. Môžu byť útechou, že to robíme s láskou pre zomretého človeka.
„S manželom sme horolezci. Keďže vždy lezieme spolu, máme aj spoločnú poistku a keby sme mali niekde zahučať, tak naši blízki vedia, že nemusia naše telá vyťahovať z trhlín, ale že nás tam môžu nechať spať naveky. Morbídne, ale pravdivé, podľa pravidla, že najkrajšia smrť je, keď zomrieš pri tom, čo miluješ ,“ tvrdí moja kamarátka B.
Shutterstock Keby sme sa prinútili namodelovať si takú situáciu, že tu zajtra nemusíme byť (niekedy na to stačí aj pozitívny test na koronavírus ), možno by sme ani nevedeli, s čím začať, čo je dôležité, aby bolo na našom zozname.
Poistky? Heslá do internetbankingu? Konto na Facebooku? Kryptomény? Náhradné kľúče od auta? Číslo na opravára, keď sa pokazí tepelné čerpadlo alebo čistička?
Poďme si to pre istotu trochu upratať.
Praktický zoznam na čo myslieť, keď tu už nebudem Peniaze na účte
Ak máte spoločný účet alebo máte účet, ku ktorému má manžel dispozičné právo, ostáva niekoľko dní na to, aby z neho vybral nejaké peniaze nielen na pohreb, ale aj na život po ňom, lebo banka ho veľmi skoro zablokuje a potom už sa k nim nedostane až do konca dedičského konania. Hypotéka a iné splátky
Mať zapísané číslo účtu, z ktorého sa platí hypotéka, základné údaje o hypotéke – v akej banke je hypotéka, výška splátky, dátum splatnosti , aby sa nestalo, že sa partner dostane do omeškania so splácaním úveru. Pre tento prípad je dobré vedieť heslo k internetbankinu osoby, z ktorej účtu sa platí hypotéka, ale ešte lepšie je mať aj dispozičné práva k tomuto bežnému účtu (kvôli plateniu hypotéky). Obdobne to platí aj o iných typoch úverov – je dobré spísať, kde máte iné úvery, kedy a v akej výške sa platia (to môže byť aj tovar na splátky od nebankových spoločností alebo bezúčelové úvery v bankách. A tiež, či máte nejaké podlžnosti , napríklad pôžičky v rámci rodiny. Mesačné platby
Máte poistenie nehnuteľnosti a domácnosti ? Treba mať poznačené, kedy a v akej výške sa platí. Máte lízing auta ? Poznačte si, kedy a v akej výške sa platí. Rovnako je dobré spísať, kde a v akej výške sa platia služby ako napríklad plyn, elektrina, RTVS, poplatky za odpad, nájomné, internet, mobilné služby, Netflix a podobne. Chodia vám za služby digitálne faktúry na mail alebo cez e-občiansky? Bez prístupu na váš e-mail môže mať manžel/manželka, resp. partner problém dostať sa k nim. Doklady
Na jednom mieste by ste mali mať
osobné doklady (ako napríklad rodný list , sobášny list, vysvedčenia, pracovné zmluvy, daňové doklady, živnostenský list a pod., aj napríklad na účely konania o dôchodku) doklady k nehnuteľnostiam (kúpna zmluva, darovacia a pod.), rozhodnutie z katastra, hypotekárnu zmluvu, zmluvu o zriadení záložného práva, ročné vyúčtovanie energií a pod. Dôležité sú aj doklady od auta, technický preukaz – malý, veľký, náhradné kľúče, kľúče od schránky. ak ste živnostník, odložte si kontakty na účtovníka, zákazníkov, kolegov… Dedenie Téma si určite zasluhuje samostatný článok, ale tu je zopár dobrých tipov:
Ešte pred samotným dedičským konaním prebieha predbežné konanie u notára , kde sa spisuje zoznam majetku aj dlhov. Notára o nich informuje pozostalý – napríklad mu nadiktuje konkrétnu banku, v ktorej mal zomretý účet a od tejto banky si notár vyžiada potvrdenie. To znamená, že notár nelustruje všetky banky a o iných účtoch sa nemá ako dozvedieť. Nad závetom je dobré rozmýšľať vtedy, ak nechcete, aby za vás rozhodol Občiansky zákonník. Takto sa oplatí ošetriť majetkové vzťahy napríklad bezdetným manželom, nakoľko manžel nikdy nededí sám, ak nie sú deti, dedí spolu s rodičmi zomretého. A tiež vtedy, keď pár nie je zosobášený, pretože prichádza o niektoré výhody manželov . Predmetom dedenia sa stávajú aj peniaze z druhého a tretieho dôchodkového piliera, ak nemáte zadefinovanú oprávnenú osobu. Ak máte uzatvorené životné poistenie, je tam tiež možnosť určiť oprávnenú osobu. Pozor tiež na aktualizácie pri poistkách, resp. závetoch, pri zmene životného partnera nezabudnite zmeniť oprávnenú osobu. Účty v online priestore
Vaši najbližší nemusia mať prehľad, aké sociálne siete používate a ako s nimi naložiť po smrti (zrušiť alebo ich nechať spravovať vašimi blízkymi). Je na vás, či im sprístupnite heslá na mail, Facebook, Instagram, prípadne na vašu vlastnú webovú stránku. Pomôckou môže byť aj password manager , software, v ktorom máte uložené všetky heslá a pamätáte si len jedno (do password managera) – to treba pre tento prípad niekde pekne uchovať. A ešte tie iné veci… Žoviálny manžel kolegyne M pri tejto téme poznamenal, že by chcel čísla na učiteľky do školy a do škôlky, čo je tiež racionálna požiadavka.
Na zozname však nemusia byť len praktické veci. Mojej kolegyni B napadlo, že by chcela dcéram zachovať rodinné recepty a napísať im listy. Niekomu napadne aj celý román .
Budem sa opakovať, ale nech už je zoznam dlhý, či krátky, robíme ho najmä pre tých, ktorí po nás ostanú.
Loading...
veľmi užitočný a potrebný článok, oceňujem autorku.