Malé, ale dôležité – ženské pohlavné hormóny

Ľuba Lapšanská 0

Ženské telo sme si už pozreli zvonku i zvnútra, ale len veľmi okrajovo sme zatiaľ spomenuli fungovanie jednotlivých hormónov.

A povedzme si pravdu. Nie, povedzme si dve pravdy 🙂

Prvá je, že naše telá aj mysle sú ovplyvňované hormónmi neustále. A od chvíle, keď sa hormóny, typicky ženské, začnú spolupodieľať na dospievaní dievčat, tak to s nimi / s nami  poriadne zamáva.

Druhou pravdou je, aj napriek tomu, že už o nich vieme zopár informácií,  že sú ešte naozaj len málo preskúmané, že ešte pramálo poznáme celkový dopad hormónov či ich kombinácií na nás.

Čo to sú hormóny?

Čo to vlastne sú  hormóny? Sú to biologicky aktívne látky. Zabezpečujú tzv. medzibunkovú komunikáciu. Teda – žľazy, ktoré máme v tele ich vyprodukujú a vypustia do krvi. Krvou sa potom dostanú tam, kam potrebujú, na miesto, ktoré majú „ovplyvniť“. Prvý hormón ktorý sa „podarilo objaviť“ bol adrenalín a bolo to v roku 1901.

História výskumu je teda ešte krátka, ale čo – to  však už vedci vyskúmali, a ja sa budem snažiť vám, aspoň to podstatné pre dospievanie, napísať.

Keďže veľa dospelákov mi písalo, že tieto články dávajú čítať priamo svojim dospievajúcim potomkom, budem sa dnes prihovárať priamo dievčatám…

V čase dospievania, alebo nástupu puberty sa v našich telách i dušiach deje veľa zmien. Môžeme to nechať nepovšimnuté a proste to len tak  prežívať, alebo sa môžeme pokúsiť aspoň sčasti pochopiť čo sa s nami deje a aspoň trochu sa v tom nastávajúcom zmätku vyznať.

Osobne som za druhú možnosť, pretože nám môže pomôcť pochopiť, že sme v poriadku, že je to všetko normálne a snáď nám / vám to pomôže  i lepšie zvládnuť  toto obdobie.  I keď máme pocit, že sme odrazu iné, stále sme to MY – stále tie isté, len prechádzajúce novým životným príbehom…

Prvý pojem, ktorý musíme spomenúť je hypofýza.

Hypofýza, alebo po slovensky  podmozgová žľaza jedného pekného dňa začne posielať  telu signály, aby začalo vylučovať hormóny. Odborne im hovoríme gonadotropné  – uvoľňujúce alebo stimulujúce,  v našom prípade podporujúce tvorbu   pohlavných  hormónov.

Ešte sa môžete stretnúť aj s pojmom sekrécia – a to je vlastne to vylučovanie, vypúšťanie hormónov do tela. Vtedy začína puberta, čas dospievania. Okrem toho hypofýza produkuje aj rastové hormóny, preto v puberte nastávajú akoby rastové skoky – teda odrazu rastieme veľmi rýchlo…

Dve najdôležitejšie chemické látky, ktoré sa vylučujú v našich dievčensko – ženských telách sú hormóny estrogény a progesteróny. (U chlapcov je to hlavne hormón testosterón.) 

Pozrime sa najprv na estrogén

Ten ovplyvňuje nielen fyzický ale aj psychický stav. Vzniká hlavne vo vaječníkoch (ale časť aj v kôre nadľadviniek alebo v tukovom tkanive). Je to typicky ženský hormón, ktorý nám zabezpečuje  rast a dozrievanie pohlavných orgánov, ale aj  krásne ženské tvary, plné prsia, oblé boky, ale stará sa nám aj o hebkú pokožku… Veľmi dôležitú úlohu má pri zachovávaní vhodného – v tomto prípade tzv. kyslého prostredia v pošve.

Tu by som rada pripomenula, že v čase dospievania, obvykle pár mesiacov pre prvou menštruáciou,  sa práve v pošve začne tvoriť hlienovitý sekrét, akoby hustejšia tekutina  – výtok. Ten má za úlohu zvlhčovať pošvu a zároveň ju udržiavať vnútorne  „čistú“. Na nohavičkách si môžete všimnúť žltkavé alebo belavé fľaky. Množstvo výtoku (aj jeho konzistencia) sa počas mesiaca mení. Je to normálne. Čo normálne nie je – a vtedy treba zájsť za lekárom – je výrazný zápach, svrbenie alebo pálenie v pošve, či výtok, ktorý vyzerá ako zrazené mlieko.

Vráťme sa ale k estrogénu. Jeho najdôležitejšou funkciou ale je, pripraviť naše telo na rozmnožovanie. Jeho prítomnosť je dôležitá na správne  fungovanie menštruačného cyklu. Množstvo tohto hormónu je v jednotlivých fázach menštruačného cyklu rôzne.  Mesiac čo mesiac  pripravuje našu maternicu na zahniezdenie oplodneného vajíčka.  Spôsobí, že jej stena zhrubne. Estrogén taktiež vyživuje už oplodnené vajíčko. Počas tehotenstva sa jeho množstvo ešte viac zvýši.  O ovulácii a menštruácii si povieme nabudúce podrobnejšie.

Estrogény sú vlastne zodpovedné za naše typicky ženské, charakteristické znaky.

Estrogén dokonca ovplyvňuje aj našu  pozornosť a pamäť (hlavne verbálnu :). Je to veľmi významná ochrana mozgu v procese  starnutia ľudí.   Na svedomí má ale aj náladovosť alebo depresívne stavy. Niektoré ženy pred menštruáciou mávajú aj „nervóznejšie obdobie“, sú podráždené a nevrlé,  čo majú na svedomí taktiež tieto hormóny.  Hovoríme o predmenštruačnom syndróme. Vtedy  je hladina estrogénov a progesterónu najnižšia.

Pri ťažkostiach  pomôže kľud a pohoda, niekam sa zašiť, nedať sa vyrušovať a „uvoľniť sa“.  Urobte si čajík zo ženských byliniek. Vhodný je napríklad myší chvost, ľubovník bodkovaný alebo alchemilka. A môžete si skúsiť uľaviť tak, že  doplníte  do tela  prírodné fytoestrogény. Nájdete ich v sóji, v celozrných  obilninách, mrkve, cesnaku alebo  zelenej fazuľke. Ak máte radšej ovocie, dajte si  jablká,  čerešne alebo  ďatle.

Druhý významný hormón je progesterón

Progesterón sa tvorí hlavne v žltých telieskach vo vaječníkoch. Tak, ako estrogén, podporuje prípravu maternice (každý mesiac) na zahniezdenie vajíčka, teda jej  zhrubnutie. Ak vajíčko nie je oplodnené, tak sa progesterón prestane tvoriť a nastáva menštruácia. Zatiaľ najdôležitejšiu zistenú funkciu má progesterón počas tehotenstva. Počas neho  tvorí progesterón aj placenta. Vtedy pre zmenu tento hormón vyradí z činnosti menštruačný cyklus, vytvára ochranný hlien v pošve, pripravuje  mliečne žľazy a tlmí predčasné kontrakcie.

Aj v mužských telách sa tieto dva hormóny vyskytujú, ale v omnoho menšom množstve. Tvoria sa v semenníkoch. 

Na záver by som rada spomenula antikoncepčné tabletky

Všetky obsahujú „hormóny“ a naše prirodzené hormóny (podľa mňa neprirodzene) ovplyvňujú. V našich časoch sa s radosťou využívajú nielen na zabránenie proti počatiu, ale aj na liečbu akné alebo úpravu menštruačného cyklu.

A to už v mladom veku – niekedy dokonca už u dvanásťročných dievčat! Písať o tom podrobne by bolo na pár dlhých článkov.

Ja sa len zamýšľam nad tým, či  samotný princíp fungovania hormonálnej antikoncepcie je pre ženu vyslovene pozitívny alebo si začneme uvedomovať aj negatíva…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár