Deti potrebujú rutinu, predvídateľné a opakujúce sa veci. Podľa všetkého sa to týka nielen bábätiek a malých detí, ale aj dospievajúcich. Odborníčky na spánkovú hygienu, Heather Turgeon a Julie Wright, autorky knižky Nevyspalá generace , apelujú na rodičov, aby nerezignovali na spánkový režim svojich tínedžerov. Tí dnešní spia menej, než potrebujú. Mali by sme im pomôcť nielen s večierkou , ale aj s nastavením kvalitnej spánkovej rutiny.
Canva
Tri spánkové rutiny
Podľa psychologičiek sú pre zdravý spánok dôležité tri rutiny:
rutina na upokojenie (hodinu pred spaním)
rutina ukladania na spánok (15 – 30 minút pred spaním)
ranná rutina (10 – 30 minút po prebudení)
Prečítajte si aj:
Hodina pred spaním
Odborník na spánok Matthew Walker hovorí, že keď chcete zaparkovať auto do garáže, tiež do nej nevbehnete stokilometrovou rýchlosťou. Preto je dôležité dopriať si čas na upokojenie pred spaním. Akési spomalenie, ktoré nám pomôže uvoľniť sa. Dôležitým aspektom je stlmenie svetiel, odloženie telefónov, tabletov, či počítačov. Dospievajúci, ktorí sú náchylní na ponocovanie a ich večery sú plné nekonečnej stimulácie z obrazoviek, domácich úloh a komunikácie s kamarátmi, potrebujú rutinu na upokojenie o to viac.
Čo pomáha upokojeniu:
tlmené osvetlenie
rozlúčenie s kamarátmi
sledovanie filmu v televízii
písanie do denníku alebo kreslenie
čítanie
prezlečenie do pyžama
prechádzka so psom
stolové hry s rodinou
teplá sprcha alebo kúpeľ
rozprávanie, čo zaujímavé sa vám počas dňa prihodilo
rozprávanie o tom, čo ste preberali v škole
počúvanie historiek ostatných členov rodiny
Čo nepomáha, ale škodí pred spaním:
jasné svetlo po celom dome
nekonečné vypisovanie SMS
práca na notebooku v posteli
počítačové hry
sledovanie YouTube
zotrvanie v oblečení zo školy
začiatok náročného projektu
hromada pikantného jedla na večeru
sledovanie sociálnych sietí
riešenie školských záležitostí cez telefón
rozhovor o zložitom rozhodnutí, napríklad výber školy
rozhovor o povinnostiach a upratovanie izby
Prečítajte si aj:
15-30 minút pred spaním
Bábätká a malé deti odchádzajú spinkať so všetkými poctami. Kúpanie, spievanie uspávaniek, čítanie knižiek, objímanie, všetky milé rituály, ktoré si rodičia vymýšľajú a užívajú si ich. Zhruba na druhom stupni ZŠ sa postupne rutiny vytrácajú a deti sa ukladajú na spánok samy. Často za okolností, ktoré dobrému spánku vôbec neprospievajú, píšu odborníčky na spánok. Na strednej škole už rutina pred spaním celkom absentuje.
Psychológia spánku však hovorí, že všetci bez ohľadu na vek, nielen bábätká, aj my, dospelí, spíme lepšie a cítime sa lepšie, keď máme nejakú rutinu pred spaním. Naše telo dostáva signál, aby zvýšilo hladinu melatonínu a začalo vypínať systémy, ktoré nám dodávajú energiu. Teda mozog vie, že sa blíži čas spánku.
Dobrá rutina pred spaním zahŕňa praktické kroky – odloženie mobilu na nabíjačku do inej miestnosti, stlmenie svetla, prezlečenie do pyžama, čistenie zubov, umývanie tváre a príjemné, relatívne pasívne kroky – posledný rozhovor s členom rodiny, písanie denníku alebo čítanie knihy. Ak si tínedžer rád dáva teplú sprchu alebo vaňu pred spaním, aj to pomáha pri zaspávaní.
Ranná rutina
Nie všetci tínedžeri spia cez víkend do obeda. Sú aj také deti, ktoré paradoxne vstávajú počas voľna veľmi skoro. Dôvod? Najčastejšie ten, že chcú hrať od rána počítačové hry. Pokiaľ to však deťom zatrhneme a ranný čas im vyhradíme iba na jedlo, leňošenie, čítanie a hranie (ale nie na elektronike), možno potiahnu so spánkom.
Je dobré nechať si ráno priestor aj na iné veci ako kontrolu telefónu, čo nové sa stalo na sociálnych sieťach, prípadne, či nemáme nejakú správu, na ktorú “musíme” odpovedať. Namiesto toho si môžeme umyť tvár studenou vodou, vypiť pohár vody s citrónom, osprchovať sa, pustiť si hudbu na prebudenie, pozrieť sa von oknom a skontrolovať počasie. Urobte si raňajky, skontrolujte si tašku, domáce úlohy, potreby na celý deň.
Prečítajte si aj:
Loading...