Maľovanie, tancovanie či spievanie sú pre malé dieťa v prvom rade hra, ale vedeli ste, že sú dôležité aj pre ich ďalší vývoj a správanie? V prvých rokoch života dieťa rýchlo rastie a vyvíja sa. Ktoré aktivity vedia pomôcť v správnom vývoji a na čo všetko majú vplyv?
5 aktivít, ktoré by deti mali robiť každý deň
Aj v predškolskom veku môžete v deťoch formou hravých aktivít budovať základy pre neskoršie formálne učenie v škole. Ktoré to sú?
1. Pohybové aktivity
Pohyb zahŕňa voľnú hru, keď dieťa behá, skáče, hádže a chytá. Ak sa chcete ako rodič zapojiť, môžete si napríklad spoločne hádzať loptu alebo hrať futbal.
2. Hudobné aktivity
Hudba nie je zďaleka len o učení sa pesničiek a hraní na hudobných nástrojoch. Za týmto všetkým sa skrýva zlepšovanie slovnej zásoby, pamäti a schopnosti počúvať.
3. Tvorivé aktivity
Ktoré dieťa nemiluje maľovanie, otláčanie pečiatok či vystrihovanie? Vytvorte malým umelcom miesto na kreslenie a nielen že budete svedkami, ako vaše ratolesti budú sústredené na všetky aktivity, ale môžu vám vytvoriť aj malé umelecké diela. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
4. Čítanie
Spoločné čítanie pred spaním predstavuje množstvo výhod. Od podporovania predstavivosti cez zlepšovanie slovnej zásoby. A nemusí ísť len o čítanie pred spaním, ale aj počas dňa.
5. Hra
Stačí vkročiť do hračkárstva a vybrať si. Chýbať by vo vašej zbierke nemali stolné hry, stavebnice, pexeso či puzzle.
Prečo sú najmä tvorivé aktivity dôležité?
To, ktoré aktivity sú pre deti dôležité, už viete. Najmä tvorivé aktivity hrajú pri vývoji dieťaťa nespochybniteľnú úlohu. Čo všetko sa prostredníctvom nich dieťa učí a na aké zručnosti majú vplyv?
Rozvoj kognitívnych zručností
Tvorivými aktivitami sa dieťa učí. Či už hovoríme o maľovaní, kreslení alebo inej kreatívnej činnosti, vaša ratolesť objavuje farby, spoznáva geometrické tvary či veľkosť objektov. Dajte dieťaťu lepidlo, nožnice a nechajte ho plánovať, experimentovať a riešiť problémy. Tvorivé aktivity dávajú deťom možnosť robiť vlastné rozhodnutia a zároveň získavajú skúsenosti z týchto rozhodnutí.
Rozvoj sebavyjadrenia
Deti sa často prostredníctvom tvorby dokážu vyjadriť a pomôžu si tam, kde im slovná zásoba či schopnosť vyjadriť pocity zatiaľ chýba. Umenie, ako spôsob zmiernenia stresu, deťom pomáha aj v období, keď prechádzajú veľkými vývojovými zmenami a poznávajú tak ich individualitu.
Motorické zručnosti
V prvých rokoch života sa deťom vyvíja jemná motorika, a práve strihanie alebo kreslenie ich učí kontrolovať jemné svaly v rukách a prstoch. Ak už máte dieťa, ktoré pozná aj čísla, určite ho budú zaujímať omaľovánky podľa čísel . Zakúpená sada obsahuje šablónu s obrazom rozdeleným do polí s číslami a, samozrejme, farby a štetec. Každá skupina čísiel má určenú farbu a dieťa tak podľa návodu vyfarbuje jednotlivé polia. Alebo mu môžete pomôcť s číslami vy, a nielenže strávite spoločný čas, ale vytvoríte aj originálnu dekoráciu do izby.
Zlepšenie jazykových zručností prostredníctvom maľovania
Aj to sa dá cez klasické maľovanie docieliť. Alebo môžete byť ešte viac kreatívni. Jednou z možností je už spomínané maľovanie podľa čísel . Ako môže rodič pomôcť dieťaťu pri zlepšovaní jazykových zručností?
- Pýtajte sa otvorené otázky napríklad: „Povedz mi o tvojom obraze.“ Na zvýraznenie dôležitosti môžete odpoveď spísať na papier a prečítať ju naspäť dieťaťu.
- Popíšte, čo vidíte na obrázku a nechajte dieťa zapojiť sa do konverzácie.
- Spýtajte sa na proces samotný.Podľa čoho vyberalo farby, ako ich miešalo a tak ďalej.
Všetko je o hre
Dieťa sa v prvom rade potrebuje baviť a mať radosť z aktivity samotnej. Mnoho rodičov má ale tendenciu radiť deťom počas ich tvorenia. Nechajte vašich malých umelcov rozhodovať sa o ďalšom kroku či farbe, ktorú použijú. Výsledok vás určite milo prekvapí.