Časopis pre deti by mal byť zábavou, hrou, snáď i poučením, resp. učením. Takto nejako veľmi široko by sme si mohli zadefinovať, čo by časopis, hodný vytiahnutia našej peňaženky mal spĺňať.
Máte nejaký svoj top? Verím, že áno – pretože každý z nás má nejaké predstavy či očakávania, každému sa páči niečo iné. Ak ste však na začiatku svojho života s detskými časopismi, lebo vaši detváky práve dorástli do veku, kedy ich časopisy začínajú baviť, ponúkame krátky prehľad toho, čo je na trhu a čo kde môžete nájsť.
Časopisy historické i moderné, doma i v škole
Nemám na mysli ani tak spracovanie a nejaké hyper moderné poňatie obsahu, skôr históriu časopisov. Ja ich vnímam tak, že tu máme časopisy preverené dobou, ktoré sa obsahom i formou prispôsobovali meniacej sa cieľovej skupine (Včielka, Zornička, Ohník, Slniečko) a potom časopisy „nové“ – Macko Pusík, Adamko a niekoľko časopisov nesúcich názov nejakej obľúbenej postavičky z kreslených rozprávok – Káčer Donald, Witch, Macko Pú (mám pocit, že tieto modely sa zásadne predávajú s nejakým „darčekom“ a potom sú 2x tak drahé …).
Veľa časopisov kupujú rodičia na domáce čítanie – hru, no niektoré sa pravidelne objavujú aj v školách, kde s nimi pracujú obvykle na hodinách slovenčiny na prvom stupni. Mám osobnú skúsenosť, ako s časopismi Vrabček (1.-2. ročník) a Slniečko (3.-4. ročník) pracovali moje deti a príde mi to celkom zmysluplné, ak časopisy pedagógovia využívajú na precvičovanie fixovanie preberaného učiva hravou formou.
Čo by mal spĺňať dobrý detský časopis?
Ako som už vyššie spomenula – každému z nás sa pozdáva nejaký iný obsah – zrejme tiež s ohľadom na to, čo naše deti baví alebo nie. V globále by sa však dalo povedať, že by nemal obsahovať len 2 – 3 riekanky, vymaľovávanku a komix s obľúbenou postavičkou.
Dobrý detský časopis by mal obsahovať čo najviac podnetov v podobe rôznych náročnejších i ľahších žánrov:
- literárnu výchovu – rozprávky, básničky, hádanky, komixy,
- tvorivé činnosti – omaľovánky, vystrihovačky.
- didaktické hry – ako násilný spôsob precvičovania detských vedomostí, či už ako príprava na školu alebo utvrdzovanie vedomostí získaných v škole,
- environmentálnu výchovu – tematické strany či dvojstrany, príbehy.
Je deťmi vítané, ak časopis má stále rubriky, kde sa deti vedia zorientovať, vedia zhruba čo ich tam čaká. Môžu sa tešiť na ústrednú postavičku časopisu, ktorá im vždy prinesie niečo nové, ktorá ich sprevádza poznávaním či hrami.
Nemenej dôležitá je jazyková stránka textov – časopisy by si mali dať záležať na výbere autorov. Niektoré texty sú krásne, čítajú sa veľmi dobre a obsah je zrozumiteľný. Niekde však nájdete nepochopiteľné, nevhodne formulované úlohy, alebo pomerne komplikované preklady – tak že aj laikovi to „trhá uši“.
Nakoniec môžeme zmieniť ilustrácie a kvalitu tlače. Ak sa vaše deti budú báť niektorých obrázkov, asi s časopisom nebudú chcieť pracovať. Takže sa zamerajte aj na túto časť časopisu. Pre detský časopis paradoxne nemusí byť použitý ten najkvalitnejší papier – ako známka kvality. V úlohách treba často niečo vyfarbiť, doplniť, spojiť čiarou – no a skúste to na úžasnom lesklom, šmykľavom papieri …
Aké detské časopisy máme u nás na trhu
Nech sa páči, malý prehľad:
Názov
Vek detí
Cena
Počet strán
Vydavateľstvo
Včielka
2-6
1,29
46
7 plus
Macko Pusík
3-6
1,25
34
Pražská vydavatelská společnost
Šikovníček
3-10
1,49
40
Versa media
Zvonček
4-7
0,6
20
DAXE
Vrabček
4-8
1
28
ZUMI
Lienka
4-7
0,9
24
Regent
Adamko
5-8
1,1
36
Orbis in
Zornička
6-9
1
40
7 plus
Slniečko
6-10
0,7
24
Literárne informačné centrum
Rebrík
6-9
1,5
28+4
eRko
Fifík
6-11
0,98
18
Perfekt
Chcete si o jednotlivých časopisoch prečítať viacej? Neváhajte!