V rebríčkoch OECD sa ako najšťastnejší obyvatelia na svete objavujú Dáni už od roku 1973. Áno, viac ako 50 rokov. No nie je to ani ich sociálny systém, vysoké dane, počasie, či kráľovská rodina, ktorá ich robí šťastnými z generácie na generáciu. Dáni sú šťastní vďaka spôsobu výchovy, ktorá z nich robí odolných, emočne vyrovnaných a šťastných ľudí. Ako najspokojnejší ľudia na svete vychovávajú sebavedomé a schopné deti? Odpoveď dáva kniha dvojice autoriek Prečo sú dánske deti šťastné .
canva Dobré vzdelanie nie je všetko. Dánske deti sa veľa hrajú V našich končinách máme pocit, že znakom dobrých rodičov je, keď zažívajú naše deti úspech v škole, aj mimo nej. Máme za to, že aktivity, ktoré im starostlivo vyberieme, ich môžu pripraviť na úspešnejšiu budúcnosť. Namiesto hodín pred obrazovkou by mali robiť niečo zmysluplné. My sa už len pod chvíľou potom pochválime, čo všetko naše deti robia. V čom vynikajú.
Dáni veria, že pravé šťastie nepramení len z dobrého vzdelania. Môžete sa pochváliť, že vaše dieťa má slovnú zásobu lepšiu ako dospelý. Že vie čítať, hoci má len štyri roky. Ale ako mu to pomôže v živote, aby sa vyrovnalo s prekážkami, ktoré ho stretnú?
K životu potrebujeme aj iné zručnosti ako matematiku alebo hru na klavíri. Mali by sme sa naučiť vyrovnávať sa so stresom, nájsť si kamarátov a vedieť stáť nohami na zemi. Preto sa v dánskej výchove dáva dôraz na to, aby sa deti „len“ hrali. Neorganizovane.
Hranie nie je len o zábave, učí deti tiež tak životu potrebnej odolnosti. Vďaka hraniu deti získavajú schopnosť „otriasť sa,“ ovládať emócie a zvládať stres. Hrajú sa vaše deti dosť?
Dánske deti nemusia podať výkon Často naše deti tlačíme do toho, aby podali výkon. Myslíme si, že dobré známky, trofeje, ocenenia, pochvala od učiteľov, či rodičov, posilní ich drajv (aby mali motiváciu podať ďalší výkon).
Pre dánskych rodičov však nie je dôležitá sebaistota. Prednosť má sebaúcta a viera, že sa môžem spoľahnúť sám na seba, že zvládnem vyriešiť svoje problémy. Ak má človek dôveru, že život má vo svojich rukách, je menej náchylný prepadnúť úzkostiam a depresiám .
Pocit, že to nemám vo svojich rukách, majú deti často vtedy, keď ich do niečoho nútime alebo ich „ťaháme“ so sebou, keď ich postrkujeme, či už do učenia alebo do krúžkov, ktoré ich nebavia a nechcú ich robiť.
Šťastie nie je všetko. Dánske deti sú najmä odolné Dáni, na rozdiel od Američanov, nemajú v ústave zakotvené „právo na šťastie.“ A ani neočakávajú, že ich život by mal byť jeden veľký happy end ako hollywoodsky film.
Skôr je to ako v Andersenových rozprávkach: malá morská víla nezíska svojho princa, ale smútok ju premení na morskú penu. Čo s nami robí takýto záver príbehu? Možno cítime súcit, empatiu, či vďačnosť za obyčajné veci, ktoré máme vo svojom živote.
“O svojom charaktere sa dozvieme viac zo svojho utrpenia ako z úspechov ,” píše dánska psychoterapeutka Iben Dissing Sandahl, jedna z autoriek knihy Prečo sú dánske deti šťastné.
Nie je v poriadku tváriť sa, že sme v poriadku, keď máme ťažšie obdobie v živote a usmievať sa, akoby sa nič nedialo. Pokiaľ ignorujeme svoje skutočné pocity, zavedie nás to tam, kde možno nechceme byť.
Č o potrebujú naše deti k odolnosti?
musia sa naučiť rozoznávať a prijímať skutočné pocity, aj tie dobré a zlé, mať svoj vnútorný kompas, sebaúctu založenú na hodnotách. Potom budú vedieť, že honba za povrchnými vecami im neprinesie hlboké šťastie, ani pohodu, po ktorej túžime.
Prečítajte si aj:
https://rodinka.sk/vychovavame/vychovavame-deti/depresia-alebo-ked-nas-rodicia-nenaucia-ako-sa-utisit