Vždy, keď dieťa postavíme do situácie, na ktorú nie je zrelé, a dáme mu najavo, že je „výnimočné“ a schopnejšie, než v skutočnosti je, uvádzame ho do klamstva.
foto: ingImage Ak necháme dieťa vyhrať Ak predstierame, že hráme zle, aby dieťa vyhralo, nejednáme v jeho prospech. Väčšinou sa nenechá oklamať, alebo sa z neho stane veľmi zlý hráč, presvedčený, že hra znamená výhru, a nie potešenie z účasti na hre. Dá sa umiestniť tiež na inom miestne ako na prvom.
Ak v rodine vládnu deti, nie rodičia Ak dávame dieťaťu najavo, že rozhoduje o životných plánoch rodičov. V niektorých domácnostiach máme veľmi často pocit, že tam vládnu deti, a nie rodičia. Dieťa sa zmocňuje celého priestoru, zaujíma čestné miesto pri stole a znemožňuje rozhovor dospelým.
Stáva sa dokonca, že dieťa má pod kontrolou aj telefón – správa na záznamníku je nahraná dieťaťom, dieťa zdvíha slúchadlo skôr ako rodič…
Ak sa dieťaťu zdôverujeme Ak má dieťa rešpektovať súkromie rodičov, je z ich strany nutná zdržanlivosť. Ak sa dieťaťu zdôverujeme s dôvernými vecami (jeden si sťažzje na druhého, keď sa rodičia rozvádzajú)l, staviame dieťa do pozície, ktorú nie je schopné zvládnuť, a hlboko ho zraňujeme.
Pracovníci reklamy dobre pochopili, ako dôležité postavenie má v súčasnej dobe dieťa. Niekedy býva rozhodujúcou osobou pri nákupe auta alebo pri výbere značky výrobku.
Vo všetkých týchto situácia dieťa nezaujíma pozíciu dieťaťa , ktorému dospelí a zodpovední, poskytujú pocit istoty. Ocitá sa na mieste, ktoré mu neprináleží a je falošné.
Nechajme deti rásť so starosťami prislúchajúcimi ich veku a rešpektujem etapy ich vývoja.
Ukážka je z knihy Lhaní, vydalo nakladatelství Portál.
Loading...
ako vo vsetkom, tak aj v tomto je najtahsie najst mieru…