Medzi rodičmi sa neustále vedie búrlivá diskusia: aká výchova je tá správna? Autoritatívna? Kamarátska? Ak autorita, aká? Ak kamarátstvo, odkiaľ pokiaľ?
Guy Gilbert, známy francúzsky vychovávateľ delikventnej mládeže a autor kníh o výchove, na to odpovedá veľmi jednoducho: výchova je vždy niekde v strede medzi oboma mantinelmi. Je ale dôležité, aby autorita, ktorú rodičia použijú vo výchove, nebola autoritou, ktorá drví, je neomylná, ale autoritou, ktorá dáva potrebnú istotu. A taktiež je zlé ukryť za „kamarátstvo“ rezignáciu nad výchovou v zmysle, že sloboda urýchli dospievanie a pomôže vyzrieť osobnosti a zodpovednosti. Deti vždy potrebujú cítiť pevnú ruku a rozhodnosť svojich rodičov.
Hodnoty, na ktorých stojí život
Neznamená to, že vás vaši puberťáci nebudú provokovať svojimi názormi – a niekedy to robia vyslovene schválne, aby si potom v tichu sami konfrontovali postoj, ktorý zaujmú. Pretože tieto potýčky so „zastaralými“ názormi rodičov sú pre deti oveľa viac dôležitejšie, ako vidno podľa ich grimás a blbých poznámok a ako sa aj zdá rodičom, vyčerpaným zo sústavného oponovania. Bez jasného postoja k veci, ktorý rodičia zaujmú vrátane prezentácie vlastnej skúsenosti a zážitkov, si však mladý človek len ťažko urobí vlastný dobrý postoj.
Dať si pozor, akým spôsobom, slovníkom, argumentmi oponujete svojmu dospievajúcemu synovi či dcére je veľmi dôležité – v rámci provokácie totiž naši mladí zisťujú, do akej miery je téma pre nás dôležitá, ako za ňou stojíme, ako si ju vieme obhájiť, čo sme s ňou odžili.
Určite nehovorte toto: „Však ti život ukáže!“ a určite ho nenechajte tak s mávnutím ruky – nech si robí, čo chce, má voľnosť. Toto je cesta, kedy mladí bez konfrontácie s rodičmi – ktorí sú napriek zdanlivej opozícii stále najdôveryhodnejším zdrojom informácií a skúseností – najskôr urobia na vec či situáciu klamný názor.
Ak už rozprávate s nimi o hodnotách, nikdy sa neuchýľte k tomu, aby ste kritizovali ich hodnoty, pretože aj v nich je veľa nadšenia, veľkoleposti a autenticity, radšej hovorte o tradičných hodnotách, na ktorých stojí váš život, aj keď sú často nesprávne označené ako „retro“. Vysvetlite, že toto sú vaše oporné body: usilovná snaha, úcta, tolerancia, čestnosť, úprimnosť, zodpovednosť a vernosť.
Vaša autorita sa tu prejaví v pevnom trvaní na svojich názoroch a v presvedčení o ich správnosti – na druhej strane vaše kamarátstvo v neustálej otvorenosti k dialógu. V denných situáciách prenesené skúsenosti z rozhovorov a práce s rodičmi sú tým najdôležitejším, čo si môže človek odniesť do života ako základnú istotu na budovanie svojho sveta.
Spracované podľa knihy O dětech a výchově.
Loading...