Rastú nám v záhradách, pri cestách, deti veselo na tieto stromy lezú a kŕmia sa sladkými červenými plodmi.
Zdroj: ingimage.com Spieva o nich nielen Hana Hegerová (inak vedeli ste, že túto krásnu pesničku pôvodne naspievala pani Zuzka Kronerová?), ale aj Waldemar Matuška, a podobne ako samotné plody, aj tieto pesničky ľudia milujú.
Zabraňujú bolesti svalov a chránia naše cievy pred poškodením Aj to sú jedny z dobrých vlastností čerešní.
Vedecké štúdie potvrdili, že čerešne obsahujú antokyány. Tie majú protizápalové a protikŕčové účinky , znižujú horúčku a chránia srdce i cievy pred poškodením cholesterolom.
Čerešne sú skvelým antioxidantom, chránia pred rakovinovým bujnením a dokážu podporiť našu imunitu. Pomôžu bojovať proti vírusom a baktériám. Vďaka vitamínu C pomáhajú hojiť rany, popáleniny, dokonca aj krvácajúce ďasná.
Sú bohaté na vitamíny skupiny B, E a A. Obsahujú aj horčík, železo, zinok, fosfor, vápnik, draslík a kremík. Pre vysoký obsah jódu priaznivo vplývajú na činnosť štítnej žľazy.
Zdroj: ingimage.com Podporujú hebkosť našej pokožky, po čerešniach tak získa zdravší odtieň, bude žiarivá a vláčna. Čerešne obsahujú betakarotén rovnako ako mrkva, a preto dokážu vplývať na odtieň kože.
Čerešne obsahujú asi 80 percent vody a pektín, ktorý podporuje trávenie a vyvoláva pocit sýtosti. Sú teda vhodným doplnkom pri redukčných diétách. Patria k potravinám s nízkym glykemickým indexom, 100 gramov čerešní má len 270 kilojoulov.
Podporujú vylučovanie kyseliny močovej a ďalších škodlivých látok, čistia obličky. Ak človeka trápi dna, potrebuje štvrť kilogramu zaváraných alebo čerstvých čerešní každý deň. Také množstvo totiž dokáže znížiť hladinu kyseliny močovej krvi.
Vrecúško s všitými čerešňovými kôstkami, ktoré nahrejete, poskytuje príjemné teplo a pomáha najmä deťom pri bolestiach bruška.
Na priemernom čerešňovom strome vyrastie také množstvo čerešní, že je možné upiecť z nich až 70 čerešňových koláčov.
Čerstvé, zavarené, sušené, kandizované …. Jesť ich môžete na veľa spôsobov. Urobte deťom napr. čerešňové guľky alebo pre dospelú časť vašej rodinky pripravte netradičný čerešňový likér.
Zdroj: ingimage.com Čerešňové guľky Potrebujete:
500 ml mlieka 100 g detskej krupice 20 g masla 1 vajce 300 g polohrubej múky soľ 700 g čerešní roztopené maslo na poliatie, tvaroh a práškový cukor na posypanie. Zo surovín spracujte cesto, vyvaľkajte, nekrájajte na štvorce a naplňte čerešňami. Uvarte v osolenej vode. Posypte tvarohom a cukrom.
Guignolet – čerešňový likér Potrebujete:
1 kg odkôstkovaných čerešní (pekné, zrelé, tmavé) 200 g cukru1 vanilkový struk0,5 l alkoholu (neutrálny vodka, ale môže byť aj iný) 2 litre červeného vína Ako na prípravu? Čítajte pod pesničkou.
VIDEO Postup prípravy:
Čerešne zmiešajte s cukrom a povarte 30 minút. Preceďte cez jemnú utierku, mali by ste získať asi 0,5 l šťavy. Šťavu zmiešajte s 0,5 l alkoholu, pridajte vanilkový struk, dobre uzavrite a nechajte macerovať 8 týždňov. Potom pridajte červené víno a nechajte ďalšie dva mesiace. Pred uložením do fľašiek sa odporúča tekutinu sfiltrovať (poslúži hustá utierka alebo papierový kávový filter). Likér podávajte ako aperitív, dobre vychladený.
Loading...
Cesto na Čerešňové guľky ste aj odskúšali? Lebo pri uvedených množstvách vznikne tekutá hmota, ktorá sa teda vôbec nedá vaľkať. Musela som pridať poriadne veľa múky, aby to fungovalo.