Prestup žiaka na inú školu máva rôzne dôvody. V nasledujúcich riadkoch spomenieme, aké najčastejšie dôvody prinútia rodičov uvažovať o zmene školy a ako v prípade prestupu žiaka na inú školu postupovať.
Zdroj: ingimage.com
Prečo žiak prestupuje na inú školu
Veľmi prozaickým dôvodom pre zmenu školy býva presťahovanie sa. Rodičia však môžu uvažovať o zmene školy vtedy, keď sú nespokojní s konkrétnou školou, s kvalitou a úrovňou vzdelávania, či v prípadoch šikanovania na škole.
U väčších žiakov a študentov sa uvažuje o prestupe na inú školu aj vtedy, keď rodičia chcú, aby sa schopnosti dieťaťa mali priestor rozvíjať sa na istom, špecifickom type školy, napr. jazykovej, či športovej.
Ďalším dôvodom pre zmenu školy môže byť to, že náš mladý študent si nevybral dobre strednú školu. Nebaví ho, nezvláda jej nároky, resp. nároky školy sú pod možnosti dieťaťa…
Prestup žiakov medzi školami upravuje školský zákon (č. 245/2008). Konkrétne:
§31 rieši prestupy medzi základnými školami
§35 sa venuje prestupom medzi strednými školami
Školský zákon upravuje základné podmienky prestupu. Konkrétne otázky prestupu sú v kompetencii riaditeľa školy. Podmienky prestupu môžu byť na každej škole preto individuálne a špecifické. Postup by mal byť popísaný v školskom vzdelávacom programe napríklad ako interný dokument, podľa ktorého sa prestup riadi. Ideálne býva zverejnený na webovej stránke školy.
Prestup žiaka na inú základnú školu
Počas plnenia povinnej školskej dochádzky v ZŠ môže žiak prestúpiť na inú základnú školu na základe písomnej žiadosti rodiča. O prestupe žiaka rozhoduje riaditeľ základnej školy, do ktorej sa žiak hlási.
Prestupy na špecifické typy škôl sa obvykle robia k začiatku ďalšieho školského roka, v prípade presťahovania je to však možné kedykoľvek.
V niektorých prípadoch je prestup podmienený prestupovou skúškou, najmä pri jazykových alebo športových školách. Pri jazykových školách sa môže vyžadovať prestupová skúška z predmetov slovenčina, matematika, cudzí jazyk. Pri športových školách zase talentová skúška zameraná na kondíciu a telesnú zdatnosť.
Ak riaditeľ základnej školy prijme žiaka, je povinný zaslať kópiu rozhodnutia o prijatí riaditeľovi ZŠ, z ktorej žiak prestupuje. Prípadne toto rozhodnutie dostanú do ruky rodičia a doručia ho do „starej“ školy.
Riaditeľ základnej školy, z ktorej žiak prestupuje, je povinný do piatich pracovných dní od doručenia kópie rozhodnutia, zaslať riaditeľovi základnej školy, do ktorej bol žiak prijatý, fotokópiu dokumentácie žiaka a túto zmenu nahlási do školského registra.
Dôležité kroky pri prestupe žiaka na inú základnú školu
Požiadať o prestup písomne
Overiť si podmienky prijatia na novú školu
Odovzdať všetky učebnice a pomôcky na starej škole,
Vrátiť požičané knihy, kľúče od skriniek, čipy na obedy, čipy do vstupu budovy (závisí od konkrétnej školy)
Uhradiť nevyrovnané poplatky
Prestup žiaka na inú strednú školu
Študent strednej školy môže prestúpiť na inú strednú školu (na ten istý alebo iný študijný alebo učebný odbor) aj v priebehu školského roka.
Prestup na inú strednú školu je možné spravidla len vtedy, ak v danom ročníku má škola voľné miesta. Teda, ak nie je naplnený max. počet žiakov, ktorý môžu byť v triede.
Podľa školského zákona môže žiak prestúpiť na inú strednú školu aj v priebehu prvého ročníka, no umožňuje sa to len vo výnimočných prípadoch. Tie školský zákon nešpecifikuje.
Prestup sa spravidla uskutočňuje k 1. septembru, ale môže sa udiať aj počas školského roka.
Ak študent nie je plnoletý, žiadosť o prestup podáva rodič, ak je plnoletý, podáva si žiadosť sám.Súčasťou žiadosti o prestup žiaka je aj:
kópia rozhodnutia o prijatí žiaka strednej školy, z ktorej prestupuje
a kópia posledného vysvedčenia.
Ak sa žiak pripravuje v systéme duálneho vzdelávania, na prestup na inú školu potrebuje aj súhlas zamestnávateľa, u ktorého sa žiak pripravuje. Súhlas zamestnávateľa je súčasťou žiadosti o prestup žiaka.
Povolenie riaditeľa a rozdielové skúšky
Na prestup na inú strednú školu potrebuje žiak povolenie riaditeľa budúcej strednej školy. Ak ide pri prestupe na inú strednú školu aj o zmenu študijného alebo učebného odboru, povoľuje ho riaditeľ strednej školy spravidla na začiatku školského roku.
Podmienkou prestupu žiaka do inej strednej školy je úspešné vykonanie rozdielovej skúšky.
Ak chce žiak prestúpiť na inú strednú športovú školu, podmienkou prestupu je aj predloženie potvrdenia národného športového zväzu, že žiak je uvedený v zozname talentovaných športovcov podľa osobitného predpisu (neplatí, ak ide o prestup z inej strednej športovej školy).
Žiak, ktorý chce prestúpiť na inú strednú školu musí počítať s tým, že podmienkou prestupu môže byť preskúšanie z tých predmetov, ktoré na predchádzajúcej škole nemal (napríklad pri prestupe z odbornej školy na gymnázium). Ak ide o prestup na rovnaký druh a typ školy, je rozhodnutie len na riaditeľovi školy.
Ak ide o žiaka stredného odborného učilišťa, ktorý sa pripravuje pre konkrétnu organizáciu, prestup prerokuje riaditeľ školy s touto organizáciou. Pokiaľ si prestup na inú strednú školu vyžaduje aj zmenu tejto organizácie, prestup žiaka povolí až po dohode s organizáciou, pre ktorú sa má žiak pripravovať.
Zdroj: ingimages.com
Prestup žiaka z osemročného gymnázia
Aj dieťa, ktoré sa dostalo na 8-ročné gymnázium, môže chcieť zmeniť školu, resp. zmeniť smerovanie. Zrejme najväčšia časť prestupov z osemročných gymnázií smeruje na gymnáziá bilingválne. Prestupy sú podmienené obvykle rozdielovými či prestupovými skúškami.
Ak vaše dieťa navštevuje strednú školu s osemročným štúdiom, jeho prestup do strednej odbornej školy s iným študijným alebo učebným odborom alebo do gymnázia so štvorročným alebo päťročným štúdiom, sa môže uskutočniť najskôr začiatkom piateho ročníka jeho štúdia.
Prestup žiaka na bilingválne gymnázium
Aj v tomto smere je prestup študenta možný. Je však špecifický v tom, že študent by si mal uvedomiť jazykovú náročnosť a že jeho príprava v jazykoch napr. na bežnej strednej škole, nemusí byť postačujúca. Jednotlivé školy si robia vlastné testovania úrovne jazyka.
Všeobecne k prestupu žiaka na inú strednú školu
Ak riaditeľ SŠ, do ktorej chce žiak prestúpiť, rozhodne o prijatí, je povinný bez zbytočného odkladu zaslať kópiu rozhodnutia o prijatí riaditeľovi strednej školy, z ktorej žiak prestupuje.
Vzdelávanie žiaka v strednej škole, z ktorej prestupuje, sa končí dňom, ktorý predchádza dňu, v ktorom má žiak začať vzdelávanie v strednej škole, do ktorej prestúpil. Týmto dňom prestáva byť žiakom strednej školy, z ktorej prestúpil.
Riaditeľovi strednej školy, na ktorú žiak prestúpil, zašle riaditeľ strednej školy, z ktorej žiak prestupuje, fotokópiu dokumentácie žiaka do 15 dní od doručenia kópie rozhodnutia o prijatí žiaka podľa odseku 4 a zmenu oznámi do centrálneho registra.