Čo všetko vás môže poštípať

Mária Kopčíková 2

Všelijaké okrídlence, poletujúce počas letných dní okolo nás, nás málokedy nechajú chladnými. Najmä pokiaľ máme malé deti a obávame sa, čo by jeden štípanec mohol znamenať.

Zdroj: ingimage.com

Lepší štípanec než bodnutie

Hmyz na nás útočí dvomi spôsobmi. Komáre, mravce či ovady štípu, či hryzú a takýto štípanec málokedy spôsobí vážnejšiu reakciu.

Blanokrídlovce – osy, včely, sršne a čmeliaky bodajú a pri tomto bodnutí vstrekujú do tela jed. Pre človeka alergického na jed hmyzu to môže znamenať i život ohrozujúci stav.

Najčastejšie hmyzy u nás

Mucha – v zásade je neškodná, ale môže prenášať choroboplodné zárodky z trusu zvierat do jedla, prípadne infikovať už existujúce rany. Láka ju najmä ľudský či zvierací pot.

Včela – malé bzučule vnímame v prírode viacej od mája. Včela bodne, keď sa bráni, teda nie bezdôvodne. Jej bodnutie zabolí a zaštípe, môže vyvolať alergické reakcie, dokonca aj šok krvného obehu. Miesto vpichu zvykne začervenať a pomerne rýchlo opuchnúť. Včielky lákajú kvety, voňavá kozmetika ako parfumy, spreje na vlasy.

Mohlo by vás zaujímať: Ako sa vysporiadať s otravným hmyzom.

Čmeliak – bodá vtedy, keď ho stlačíte. Zdravým ľuďom neublíži, u alergikov môže vyvolať opuchy a problémy s dýchaním. Po bodnutí čmeliakom sa odporúča vypiť veľa vody a uložiť sa do zvýšenej polohy, teda trup má byť zvýšený oproti zvyšku tela.

Osa – priletí na sladké. Preto sladké veci zakrývajte a nepite z plechoviek, kam sa môže nebadane dostať. Prilákajú ju aj koláče, či mäso. Osie uštipnutie je bolestivejšie a opuch trvácnejší ako u včely. Osa má navyše telo uspôsobené tak, že tým istým žihadlom môže pichnúť aj niekoľkokrát. Miesto uštipnutia schlaďte ľadom. Ak vás poštípe v ústach alebo v hrdle, je vhodný ľadový obklad okolo krku. V tomto prípade treba okamžite vyhľadať pomoc lekára.

Zdroj: ingimage.com

Sršeň – jedu má mimoriadne veľa. Žihadlo preniká hlboko do pokožky. Pre dospelého človeka však nie je nebezpečný, pretože alergia na jeho jed patrí k tým vzácnejším. Bolesť je však intenzívnejšia a opuchnutie väčšie ako u osy.

Vážka stretnete ju pri vode a nad mokraďami. Nebodá, v prípade ohrozenia však hryzie a môže prenášať infekcie. Ranu si vyčistite jódom alebo na ňu priložte cibuľu.

Ovad – prilákajú ho zvieratá a vlhkosť, teda stajne či močiare. Sú aktívne hlavne za slnečnej páľavy, najviac však za sparného počasia pred dažďom. Jeho bodnutie je veľmi bolestivé, spôsobuje tvrdé opuchliny. Neskôr postihnuté miesto veľmi svrbí. Proti ovadom sa viete brániť napr. tak, že zmiešate v pohári sirup s mydlom a vodou – tento roztok ich priláka a utopia sa v ňom. Ovad je veľmi dotieravý.

Zdroj: ingimage.com

Komár – komárie štípance riešime snáď najmenej, sú pre nás veľmi bežné. Uvádza sa,  že viac ohrození sú ľudia s vysokým cholesterolom a ženy medzi 13. a 18. dňom menštruačného cyklu (kvôli hormónom). Neškriabte si ranu! Zvyšujete tým totiž riziko zapálenia.

Pavúk – uhryznutia pavúkom sú veľmi raritné. Na Slovensku žije voľne v prírode Pradiarka pestrá, ktorej uhryznutie môže byť potenciálne nebezpečné. Na mieste uhryznutia sa objavia dve malé bodky vzdialené od seba 1 – 10mm. Príznaky sa môžu prejaviť aj po niekoľkých hodinách.

Určite si prečítajte: Ako sa postarať o štípance a bodnutia hmyzom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár