Bolesti v období pred, počas a po menštruácii môžu signalizovať viacero problémov. Jedným z nich je endometrióza . Čo to je, prečo vzniká a ako sa lieči?
»»» Prečítajte si aj: Ako vyzerá brucho žien s endometriózou .
Čo je endometrióza? Shutterstock Tento názov je odvodený z latinského „endometrium“ – čo je výstelka dutiny maternice.
Endometrióza je ochorenie, kedy sa čiastočky endometria (výstelky) nachádzajú inde, než patria – teda mimo dutinu maternice.
Ak sa kúsky endometria objavia na iných častiach v tele ženy, môže to byť prakticky kdekoľvek, okrem srdečného svalu a sleziny. Nemusí sa jednať len o oblasť panvy – kde by sme to možno očakávali najviac.
Endometrióza je najčastejším gynekologickým ochorením žien v reprodukčnom období a často býva príčinou neplodnosti.
Typy endometriózy Podľa toho, kde sa endometriálne tkanivo objaví, sú popísané štyri základné typy endometriózy:
Endometrióza peritoneálna – výskyt ložísk na pobrušnici (tenká blana, ktorá vystiela brušnú dutinu a obaľuje orgány, ktoré sa v nej nachádzajú). Endometrióza ovariálna – výskyt ložísk na vaječníkoch. Ložiská tu môžu vytvoriť aj niekoľko centimetrovú cystu. Endometrióza rektovaginálneho septa – výskyt ložísk na hranici pošvy a konečníka. Tento typ endometriózy sa prejavuje veľkou a trvalou bolesťou. Adenomyóza – výskyt ložísk vo vnútri svaloviny maternice . Prejavuje sa zvýšeným krvácaním, bolestivou a zväčšenou maternicou, bolestivou menštruáciou, bolesťami pri pohlavnom styku. Shutterstock Endometrióza a rakovina Ložiská endometriálneho tkaniva sú síce benígne (nezhubné), ale aj tak môžu spôsobiť veľa problémov.
Môžu vyvolať zápal, zapríčiniť zjazvenie tkaniva (to vyvoláva bolesť) alebo napr. blokovať vajíčkovody (zapríčiní neplodnosť).
Príčiny vzniku endometriózy Endometrióza je pomerne dlho známe ochorenie, bolo popísané už koncom 19. storočia. Napriek tomu súčasná medicína stále nemá jasnú odpoveď na otázku, prečo a ako endometrióza vzniká.
Jednou z teórii je tzv. implantačná teória. Hovorí o tom, že počas menštruácie sú čiastočky endometria vyplavené aj vajcovodmi do brušnej dutiny.
Tu môže dôjsť k ich uhniezdeniu (implantácii) a rovnaký hormonálny proces, ako prebieha na sliznici maternice, potom prebehne aj na týchto implantovaných čiastočkách mimo ich „patričnej“ lokality.
Ďalšou teóriou je premena niektorých buniek v dutine brušnej na bunky podobajúce sa endometriu. Táto teória predpokladá, že k premene dôjde po opakovaných zápaloch v malej panve alebo ako reakcia na zvýšenú hladinu estrogénov .
Shutterstock Pri objasňovaní vzniku tohto ochorenia došlo i na sledovanie súvislosti medzi endometriózou a zmenami v imunitnom systéme ženy . Predpokladá sa, že ženy, u ktorých sa objaví endometrióza, majú zníženú bunkovú imunitu alebo že majú v tele protilátky proti endometriu.
Ako sa dá zistiť endometrióza Najtypickejším príznakom tohto ochorenia je bolesť v podbrušku a v oblasti panvy , a to najmä počas menštruácie .
To „ako to bolí“ nesúvisí príliš s tým „ako veľa tam toho je“. Symptómy môžu ďalej zahŕňať:
Bolestivé kŕče počas menštruácie, Chronickú bolesť v zadnej, spodnej časti chrbta a v oblasti panvy, Bolesť pri alebo po pohlavnom styku, Bolesť v oblasti čriev, tráviaceho traktu, Bolesť pri vyprázdňovaní (močenie i stolica), Mimomenštruačné krvácanie, Neschopnosť otehotnieť, Únavu, Hnačka alebo zápcha (najmä počas menštruácie). Rizikové skupiny žien a endometrióza Obvykle sa uvádzajú tieto rizikové faktory:
Vek medzi 30 – 40 rokov, Ženy, ktoré ešte nerodili, Ženy, ktoré majú menštruáciu dlhšiu než 7 dní, Ženy, ktoré začali menštruovať pred 12 rokom života, Ženy, ktoré majú cyklus kratší než 28 dní, Ženy s endometriózou v rodinnej anamnéze. Diagnostika endometriózy Ženu do gynekologickej ambulancie najčastejšie privedie dlhotrvajúca bolesť. Lekár či lekárka by mal starostlivo odobrať anamnézu a poslať ženu na špecializované diagnostické pracovisko.
Najjednoduchšie sa endometrióza diagnostikuje laparoskopicky.
Shutterstock Pri laparoskopii (v celkovej narkóze) sa v okolí pupočnej jamky vykoná malý rez (asi 10 mm), ktorým sa do brušnej dutiny vsunie optický prístroj. Ten umožní kontrolu orgánov. Súčasne sa dá cez tento otvor realizovať potrebný chirurgický zákrok.
Liečba endometriózy Pri liečbe sa samozrejme zvažujú všetky okolnosti. Či ženu trápi „len“ bolesť alebo sa jedná aj o súvislosť s neplodnosťou, prípadne inými problémami.
Okrem chirurgickej liečby, kedy sa odstraňujú ložiská endometria mimo dutinu maternice, sa zvažuje i liečba hormonálna.
Zaujímavou sa javí spojitosť medzi depresiou u ženy a udávanou bolesťou v oblasti panvy. Odborné publikácie uvádzajú preto aj kombinovanú liečbu antidepresívami.
Spracované s použitím: healthcentral.com, medicinenet.com, endometrioza.cz, womenshealth.gov
Loading...