Jediná rakovina, ktorej poznáme príčinu

eva/ redakcia 7

Rakovina krčku maternice je druhým najčastejším typom rakoviny u žien a celosvetovo patrí medzi najčastejšie príčiny ich úmrtia. Postihuje najmä mladé ženy vo veku 35-45 rokov. Na Slovensku pribúda každý rok 500-600 pacientok s týmto typom rakoviny ,asi každý tretí prípad je smrteľný. A to aj napriek tomu, že je to jediný typ rakoviny, pri ktorom poznáme príčinu a vieme mu účinne predchádzať.

Vieme prečo

Príčinou rakoviny krčka maternice je infekcia ľudským papilomavírusom – HPV. Väčšinou spontánne vymizne po niekoľkých mesiacoch a žiadna liečba nie je potrebná.

Vírus však začína byť nebezpečný, ak v tele pretrváva  a časom spôsobuje zmeny na krčku maternice.

Infekcia HPV je rozšírenejšia, ako by sme si mysleli

Podľa odhadov sa ľudským papilomavírusom niekedy v živote nakazí až 80 % sexuálne aktívnych ľudí, pričom až 75 % tvoria infekcie vysokorizikovými typmi HPV, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. S vírusom si našťastie väčšinou poradí imunitný systém a infekcia môže prebehnúť a odznieť bez toho, aby o tom nakazený človek vôbec vedel. Niektoré typy HPV však môžu u žien vyvolať prednádorové zmeny na krčku maternice, ktoré môžu skončiť až vznikom rakoviny – cervikálneho karcinómu. HPV vírusy sú zodpovedné aj za mnohé prípady rakoviny vonkajších rodidiel a vagíny, môžu spôsobovať rakovinu penisu, karcinóm konečníka, ako aj nádory na hlave a krku.

Nie je to choroba promiskuitných

Vírusom HPV sa mnoho ľudí nakazí už krátko po zahájení pohlavného života. Je vysoko nákazlivý, stačí sa s ním stretnúť len raz. Nesúvisí s počtom sexuálnych partnerov, ako sa mnohí mylne domnievajú.

Podľa odhadov sa mnoho ľudí nakazí do dvoch až troch rokov od zahájenia sexuálneho života a až tretina dievčat sa s ním dokonca „stretne“ už do roka od prvého pohlavného styku. Dievčatá sa môžu nakaziť aj od prvého a jediného sexuálneho partnera, infekcia HPV sa teda rozhodne netýka len promiskuitných žien. Môže sa ním nakaziť každý, kto vykonáva akúkoľvek pohlavnú aktivitu, a to i bez priameho pohlavného styku – stačí kontakt s infikovanou kožou. Kondóm pred nimi neochráni, pretože HPV vírus je veľmi malý a prezervatív navyše pokrýva len samotný penis, nie však kožu v jeho okolí.

Ako sa infikujeme?

Infekcia často prebieha skryte a navonok sa neprejavuje. V mnohých prípadoch spontánne ustúpi, no ak pretrváva, môže spôsobiť zmeny na sliznici krčka maternice (predrakovinové lézie) a postupovať až do vzniku rakoviny – cervikálneho karcinómu.

Inkubačný čas, teda čas od infikovania do prepuknutia prvých príznakov, býva obyčajne niekoľko týždňov až 8 mesiacov (podľa niektorých zdrojov to môže byť až 20 mesiacov). U tých, ktorých imunitný systém dokáže s vírusom úspešne bojovať, zvykne infekcia vymiznúť do 12 až 18 mesiacov.

K najbežnejším prejavom infekcie HPV patria rôzne bradavice, no niektoré tzv.  vysokorizikové (onkogénne) typy vyvolávajú závažné zmeny buniek, ktoré môžu byť počiatkom rakovinového ochorenia. Doba od nákazy HPV do rozvoja rakoviny krčka maternice sa pohybuje v rozmedzí 10 – 20 rokov, v niektorých prípadoch aj menej.

Mám ju aj ja?

Prítomnosť infekcie vírusom HPV sa dá zistiť HPV testom. Test je možné vykonať na vzorke buniek z krčka maternice, ktoré sú odobrané rovnakým spôsobom ako cytologický výter. HPV testovanie je na Slovensku bežne dostupné, ale robí sa len v určitých prípadoch, podľa rozhodnutia gynekológa. Nie je súčasťou preventívnej prehliadky u gynekológa – väčšinou sa vykonáva len u pacientok , ktoré majú horšie výsledky cytológie a  testuje sa len prítomnosť vysokorizikových (tzv. HR – high risk) typov HPV. Ide o finančne náročné vyšetrenie, ktoré sa odporúča hlavne pri sporných a nejasných nálezoch.Prítomnosť vysokorizikového HPV typu ešte neznamená, že má žena rakovinu. S väčšinou infekcií sa organizmus vysporiada a spontánne odznejú.

Príznaky ochorenia

Ochorenie sa vyvíja mnoho rokov a v začiatočných štádiách prebieha úplne bezpríznakovo, i keď sa dá odhaliť pri gynekologickej prehliadke. Zanedbané formy ochorenia, ktoré sa odhalia až v pokročilom štádiu, sú časté u žien, ktoré mnoho rokov ignorujú gynekologické prehliadky.

Pri rozvinutej rakovine krčka maternice je možné pozorovať nasledovné príznaky:

·  krvácanie nezávislé od menštruačného cyklu – napr. po pohlavnom styku, gynekologickom vyšetrení…

·  dlhotrvajúci žltkastý, zapáchajúci, neskôr až krvavý či hnedý výtok

·  bolesť brucha či v oblasti panvy

·  poruchy močenia a stolice

·  krvavý moč alebo krvácanie z konečníka

·  nechutenstvo, chudnutie, celková slabosť, bledosť, únava

Rakovina krčka maternice by nemusela vôbec existovať

Rakovina krčku maternice je druhým najčastejším typom rakoviny u žien a celosvetovo patrí medzi najčastejšie príčiny ich úmrtia. Postihuje najmä mladé ženy vo veku 35-45 rokov. Na Slovensku pribúda každý rok 500-600 pacientok s týmto typom rakoviny a asi 200 z nich umiera, teda asi každý tretí prípad je smrteľný.

A to aj napriek tomu, že je to jediný typ rakoviny, pri ktorom poznáme príčinu a vieme mu účinne predchádzať.  Pri dôslednom dodržiavaní preventívnych gynekologických prehliadok a využití súčasných možností primárnej prevencie (očkovanie) by nemuselo  vôbec existovať.

V súčasnosti sú na Slovensku dostupné dve vakcíny proti infekcii HPV, obe majú rovnaký mechanizmus účinku a obsahujú podobné účinné látky.      

Očkovanie je určené pre dievčatá a mladé ženy od 9 do 26 rokov, resp. od 10 do 25 rokov pri druhej vakcíne, ako prevencia predrakovinových zmien a rakoviny krčka maternice. Najspoľahlivejšie je u dievčat, ktoré ešte nemali pohlavný styk a nikdy neprišli do kontaktu so žiadnym typom vírusu HPV. Pre najefektívnejšiu ochranu by sa preto mali dievčatá očkovať už vo veku 10 – 15 rokov, keďže v tomto období tvoria najvyššie hladiny protilátok a po zahájení sexuálneho života sa väčšina dievčat nakazí vírusom HPV do dvoch až troch rokov. Vakcinácia je však vhodná aj pre sexuálne aktívne dievčatá a ženy podľa zváženia ich ošetrujúceho lekára.

Do pozornosti dávame link na web www.nezomierajmemlade.sk, ktorá prináša komplexné informácie o rakovine krčka maternice, HPV víruse, ako aj prevencii a liečbe ochorenia. Poradiť sa každý môže aj na bezplatnej infolinke lekára 0800 800 160.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. S niecim nesuhlasim…a to s tym, ze ockovanie tuto chorobu vynici…to, ci vznikne rakovina, nezavisi len od toho, ci je zena infikovana HPV virusom, musia sa pridruzit aj ine okolnosti a predovsetkym individualna reakcia organizmu. U jednej zeny rakovina vznikne, u druhej nie. Zenska aj muzka populacia je premnozena HPV virusom, aj vysoko rizikovymi serotymi…a nie kazdy predsa dostane rakovinu. Nakolko vakcina je zamerana len proti niektorym typom HPV (a verim tomu, ze este sa pride aj na ine potencialne onkogenne serotypy okrem tych, ktore tc vakcina obsahuje), zda sa mi ockovanie malych dievcat zbytocne. Okrem toho ich vystavujeme riziku neziaducich ucinkov vakciny…samozrejme, zainteresovani to popieraju. Kazdopadne lepsia cesta je pravidelna cytologia a starostlivost o svoje telo a v neposlednom rade partnerska vernost. Trva minimalne 10 rokov, kym sa zo zmien na krcku vyvinie rakovina…dostatok casu na odhalenie problemu, nemyslite? Tak naco zatazovat mlady organizmus ockovanim?

  2. Petra, tvoj nazor mi je blizky. Skutocne, ak chodi zena na pravidelne gyn. kontroly, tento druh zhubneho ochorenia sa da relativne vcas diagnostikovat a pripadne operacne riesit.

     

    Onedlho nas budu ockovat aj “…proti dýmu, proti všemu protivnímu, …proti bleše, proti tomu kdo se češe…”

    Mam otazku? Na ake ochorenie nam vlastne dovolia umriet, ked nas pred vsetkym zachranuju?

  3. Som zasadne proti ockovaniu, ci uz je to rakovina krcka meternice, alebo akekolvek ine ochorenie…. Je chore aby sme ockovali dieta uz na 3-4den po narodeni… uplne zdrave dieta “napichame chemiou” este sa poriadne ani po svete nerozhliadlo. Myslim si, ze vdaka ockovaniu je tolko alergii… ved vela ockovacich latok donedavna obsahovala/obsahuje ortut a ine skodlive latky….

     

    Sisi na tvoju otazku ti odpoviem tak, ze “oni nas nezachranuju” oni nam pomahaju zomierat, aby sme sa nepreludnili, aby nevznikol nedostatok zasob…. clovek/telo je schopne samoregeneracie, a to je schopne pri surovej strave = ovocie/zelenina/strukoviny(tie ktore sa mozu za surova),…. odporucam precitat si knihu “Raw food” alebo “The China study”….

  4. To si asi robia srandu dávať tu taký článok…

     

    Evka, som prekvapená… neverím, že ty dáš zaočkovať svoju dcérku. Ak áno, som zvedavá, či máš okolo toho naštudované úplne všetko, nielen kampaň platenú farmac. priemyslom, ale aj seriózne výskumy, odškodnenia už poškodených dievčat, prípadne ich rodín v prípadoch úmrtia, žaloby, súdne procesy, ktoré vo svete prebiehajú……

    1. Kedze osobna otazka, tak osobna odpoved. Ockovanie akekolvek je velmi specificka zalezitost, pre kazdeho je dobre alebo nie je dobre nieco ine. Nepatrim ani k tomu mantinelu, ktory tvrdi, ze vsetky ockovania su zle, ale ani k tomu oprotivnemu, ktory si necha aplikovat vsetko.
      Mam tri deti, ale iba jedno som nechala zaockovat navyse vakcinami proti pneumokokom, lebo malo tak 6x do roka zapal stredneho ucha. Po ockovani tento problem neriesime, a pre mna to znamenalo zamena: Jedno ockovanie proti 6tim antibiotikam rocne. Pre mna je to vyhodny biznis. Tiez mame v rodine zaockovaneho jednoho clena proti kliestovej encefalitide, napriek tomu, ze nas je doma 5. Ale vzdy ked sa vratime z vyletu v Karpatoch, manzel si ich dava zo seba dole aspon troch. O ockovani proti rakovine krcka maternice pre svoju dceru naozaj uvazujem. Tolko osobna odpoved na osobnu otazku.
      Druha vec je , ze ako redaktorka tohoto webu povazujem za “nosica informacii a posolstva” len na polovicu clanok ako taky. Ta druha polovica nosnej informacie prichadza formou vasich nazorov. Clanok, pod ktorym nie je o com polemizovat povazujem za nezaujimavy. T.j. reakcie ako tieto vase su ocakavane, a vitane.
      A treti bod: snazime sa ponukat informacie, z ktorych ma kazdy moznost si vybrat to, co mu pride logicke. Nemam problem uverejnit ani clanok infomujuci o novej moznosti ockovania, ani clanok, ktory hovori o jeho rizikach, napr:
      detskechoroby.rodinka.sk/index.php .
      Alebo chcete, aby sme to robili nejako inak?

  5. Vy sa pýtate, lekár odpovedá:

    Očkovanie proti HPV vírusom spôsobujúcim rakovinu krčka maternice

    Mám dilemu, či sa dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice alebo nie. Budem mať 22 rokov a styk som zatiaľ nemala. Koncom júla plánujeme svadbu. Až minulý týždeň som sa dozvedela, že na očkovanie treba 3 vakcíny v intervale pol roka.

    Nechcem hazardovať so zdravím, ale takisto nechcem podľahnúť reklame a nechať niekomu na mne zarobiť, ak očkovanie nie je v mojom prípade opodstatnené.

     

    Rakovina krčka maternice vzniká dlhodobým pôsobením vírusu HPV (Human Papilloma Virus) na bunky dlaždicového epitelu krčka maternice. Je to teda, zjednodušene povedané, sexuálne prenosné ochorenie. Nemôžu sa ním nakaziť ženy, ktoré nikdy nemali pohlavný styk, ani tie, ktoré žijú v manželstve, v ktorom obaja partneri nikdy nemali pohlavný styk s inou osobou.

    Z tejto charakteristiky spôsobu vzniku rakoviny krčka maternice vyplýva, že tou najprimárnejšou prevenciou je pohlavná čistota oboch partnerov. Až „se-kundárnou“ primárnou prevenciou, avšak oveľa nedokonalejšou, je očkovanie.

    Nedokonalou preto, lebo dve vakcíny, ktoré sú na slovenskom a českom trhu, imunizujú len proti niekoľkým z mnohých typov vírusu HPV. Vakcína Silgard imunizuje proti typom 6,11,16,18, vakcína Cervarix proti typom 16 a 18, ktoré sú najčastejším pôvodcom zmien vedúcich k rakovine krčka. „Najčastejším“ znamená, že sú zodpovedné za cca 70% prípadov, za ostatné prípady sú zodpovedné typy HPV, proti ktorým vakcína nechráni.

    Sekundárnou prevenciou v boji proti rakovine krčka sú pravidelné gynekologické kontroly raz za rok, keď sa zoberie cytologický ster z krčka, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou včas odhalí zmeny vedúce k rakovine. Využíva sa tu fakt, že od infekcie HPV môže krčok prechádzať postupnými zmenami, označenými CIN1, CIN2, CIN3 (CIN – Cervical Intraepithelial Neoplasia), a vývoj k rakovine cez tieto zmeny, zvané i dysplázie, trvá 10-20 rokov. Je teda dosť času, aby boli zmeny sterom včas odhalené a riešené. S mnohými si poradí vlastná imunita organizmu, v prípade pokročilejších zmien (CIN2, CIN3) je metódou voľby konizácia krčka (niekedy spojená s tzv. plastikou , takže dodnes mnohé ženy vedia, že mali kedysi urobenú „plastiku krčka“), kedy sa vytína tá časť krčka, v ktorej sú zmeny lokalizované. Z uvedeného vyplýva, že aj očkovaná žena by mala chodiť na preventívne gynekologické prehliadky, ktoré včas odhalia počínajúce zmeny.

    Vakcíny nemajú liečebný účinok, to znamená, že ženám, ktoré už sú infikované, je prakticky zbytočné vakcínu podávať – z toho dôvodu je najlepšie podať vakcínu žene ešte pred prvým pohlavným stykom, kedy ešte istotne nie je vystavená pôsobeniu HPV. Z vyššie uvedených riadkov vyplýva, že som skôr skeptik ohľadom praxe s vakcínami. Mám tri dcéry, a rozhodne zatiaľ neplánujem zaplatiť im toto očkovanie. Skôr sa ich snažíme s manželkou vychovávať tak, aby bola pravdepodobnosť ich vystavenia vplyvu HPV čo najmenšia.

     

    S úctou MUDr. Ivan Wallenfels, gynekológ

    1. … ještě doplněk k tématu očkování proti HPV
       
      Různé internetové zdroje (např. z USA, Rakouska, ČR, …) se vyjadřují kriticky k této očkovací látce (která se také propaguje pod názvem Gardasil) kvůli zdravotním rizikům, viz např.: http://www.zvedavec.org/komentare/
      2007/11/2318-udelejte-neco-pro-svou-dceru-dvojcatka-firmy-merck-gardasil-asilgard.htm.
      Do září 2007 bylo hlášeno 11 úmrtí a celkem „3.461 případů
      nežádoucích efektů, z toho 347 vážných reakcí“. Různě se upozorňuje na celostátní kampaně, na to že látka přinese velké zisky pro farmaceutické firmy, a že existují snahy (i v ČR?) zavést očkování jako povinné. Nepřekvapuje, že společnost, ve které není přípustné kritizovat posvátnou krávu „rekreačního
      sexu“ a mládež je systematicky vedena k promiskuitě ateistickou „sexuální výchovou“.

Pridaj komentár