Kŕčové žily alebo CHŽO

eva/ redakcia 0
_banners

Po mojom tatovi som zdedila rozvahu, zmysel pre humor, polhektárovú roľu v Kaplnej a kŕčové žily.

Našťastie som nikdy nevynikala na pohľad dokonalými laními nohami, a tak ma ani nemrzelo, že kvôli modrej autodráhe vinúcej sa okolo mojich končatín, nemôžem nosiť minisukňu. No s vekom pribúda nejaká tá bolesť nôh a komplikácie, ktoré začínajú byť trochu markantnejšie, ako polemika nad dĺžkou sukne.

Žilová matematika

Ak máte to šťastie a nohy vašich rodičov sú ešte stále na dohľad, obzrite si ich. Ak sa trápia s problémovými žilami obaja, máte ich genetikou sľúbené na 89% aj vy.

Moja mama má krásne nohy, takže riziko dedenia kleslo na 47%. Ak k tomu pridám ešte 30 – percentné riziko kŕčových žíl každým mojím tehotenstvom, to máme 4 x 30, ” pokazené žily”  mám už na viac ako 100%.

A to som k tomu ešte neprirátala % súvisiace s – dlhodobým sedením (už len kým tento článok napíšem), mojou obľubou ležať v horúcej vani s pohárom bieleho vína v ruke, dlhým státím (šporák žiaľ nemáme v kuchyni na pohyblivom páse, aby som za ním pobehovala), som úplne jasná.

Ako to začína

V počiatočných štádiách má ochorenie ľahký priebeh, začína varovnými signálmi. Veľkou výhodou je, že si prvé príznaky vieme diagnostikovať aj sami. Sú to opuchnuté nohy, nočné kŕče, pocit ťažkých alebo nepokojných nôh, pálenia, svrbenia či napätia a citlivosť nôh na dotyk.

Ak ste si práve  zaškrtli niekoľko z vymenovaných príznakov ako „YES“,  zbehnite k vášmu lekárovi. Praktický lekár musí určiť po dôkladnom vyšetrení diagnózu, alebo vás pošle na ďalšie vyšetrenie k špecialistovi.

Je dôležité diagnostikovať, či má pacient poškodený hlboký žilový systém alebo povrchový. Od toho sa odvíja aj následná liečba. Včasným určením diagnózy a vhodnou liečbou sa dá spomaliť či pozastaviť postup ochorenia. Úplne vyliečiť sa však toto ochorenie nedá.

Čo sa s tým dá robiť?

Drobné žilky a kŕčové žily nie sú iba estetickým problémom, ale závažným zápalovým ochorením žíl, ktoré je potrebné liečiť liekom s komplexným mechanizmom účinku. Skorá diagnostika a liečba dokážu zabrániť neskorším komplikáciám ( poškodenie končatín vredmi, trombóze a embólii ).

Ťažiskom liečby hlbokého žilového systému je medikamentózna liečba a nosenie kompresívnych pančúch. 

Dôležitá je chôdza, ktorá podporuje svalovú pumpu v lýtkových svaloch.

Ak je vážnejšie poškodený  žilový systém, ako riešenie nastupuje chirurgické odstránenie chorej časti, sklerotizácia, laser alebo rádiofrekvenčná ablácia.

Tri rozhodujúce veci

Ako potvrdil aj prvý slovenský ultrasonografický skríning realizovaný v roku 2012, rozhodujúce pre ďalší osud pacienta sú 3 veci:

1/ Dostupnosť USG vyšetrenia,

ktoré potvrdí alebo vyvráti ochorenie žíl.

Len 19 % pacientov s pavùčkovými žilami má iba estetický problém. Až u 55% vyšetrených bol potvrdený rozsah ochorenia vyžadujúci všetky tri komponenty liečby: medikamentóznu, kompresívnu a skleroterapiu. 27% pacientov má závažné poškodenie kmeňov veľkej, alebo malej skrytej žily. Tito pacienti potrebujú chirurgickú, alebo sklerotizačnú liečbu. “Tieto nálezy nás prekvapili a nečakali sme, že realita je o toľko vážnejšia, ako sme predpokladali na zákade štúdií postavených na klinickom vyšetrení,” povedal MUDr. František Žernovický, angiochirurg z Kliniky cievnej chirurgie NÚSCH v Bratislave. 

2/ Konzervatívna liečba 

podľa najnovších doporučení, t. j. liečba liekom (nie potravinovým doplnkom) od počiatočných štádií ochorenia.

Neodmysliteľnou súčasťou konzervatívnej liečby je kompresívna pančucha.

 

3/ Súčasná chirurgická a intervenčná liečba.

Ako potvrdil prvý slovenský ultrasonografický skríning, u 55 % pacientov je pre odstránenie príčiny dostačujúca sklerotizačná liečba.

“Dovoľujem si podotknúť, že nie je skleroterapia ako skleroterapia. Moderná skleroterapia sa vykonáva penou a pod ultrasonografickou kontrolou na podklade predchádzajúceho mapingu žilného riečiska. Z chirugických riešení dominujú endovenózne techniky, ktoré posunuli rozmer operácie varixov do roviny, o ktorej sa nám pred pár rokmi ani nezdalo. Aktuálne sú dostupné štandardizované protokoly pre laserovú a ešte pokročilejšiu rádiofrekvenčnú abláciu varixov. Operácia sa vykoná bez celkovej anestézy, bez rezu, bez stehov a pacient odchádza 1 hodinu po operačnom výkone. Okamžite mobilizovaný pacient je garanciou minimálnych pooperačných komplikácií. Predpokladom úspešného výkonu je certifikované pracovisko, alebo certifikovaný operatér”, povedal MUDr. Žernovický. 

Dobré rady – ako predchádzať problémom Chronickej žilovej nedostatočnosti?

  • Kontrola váhy (obezita zaťažuje cievy a sťažuje cirkuláciu krvi)
  • Pravidelná športová aktivita (plávanie, bicyklovanie) a chôdza denne aspoň 1 hodinu (posilňuje svaly a aktivuje svalovú pumpu)
  • Vyhýbať sa dlhému státiu, sedeniu alebo noseniu ťažkých bremien
  • Znížiť konzumáciu stimulátorov (alkohol, káva, cigarety, slané jedlá)
  • Strava bohatá na vlákninu a vitamín C, dostatok tekutín
  • Nenosiť obtiahnuté oblečenie, škrtiace ponožky a podkolienky
  • Nenosiť topánky bez podpätku alebo s príliš vysokým podpätkom (optimálna výška podpätku je 3-5 cm)
  • Spať s vyvýšenými nohami (chodidlá sú 10 cm nad úrovňou srdca)
  • Vyhýbať sa prehriatiu na slnku, prekúreným priestorom
  • Obmedziť kúpanie sa v horúcej vode, obmedziť návštevy sauny a parných kúpeľov
  • Nepoužívať depiláciu horúcim voskom
  • Typ antikoncepcie

Viac na www.opuchnutenohy.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 1,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár