Mám kamarátku, ktorá si prácu plánuje podľa toho, kedy má dostať menzes. Prvé 2 – 3 dni je vyradená „z provozu“, z domu radšej vtedy neodchádza. Má totiž také, čomu sa hovorí silná menštruácia – menorrhagia.
Čo je menorrhagia, silná menštruácia
Menorrhagia je definovaná ako menštruácia v pravidelných intervaloch cyklu, ale s nadmernou dĺžkou aj intenzitou krvácania.
Klinicky je definovaná ako celková strata krvi nad 80 ml v jednom cykle alebo menštruácia trvajúca dlhšie ako 7 dní.
Rôzne zdroje uvádzajú, že žena počas menštruácie vylúči približne 6-8 čajových lyžičiek krvi, alebo už spomenutých cca 80 ml krvi. Toto množstvo je však takmer nemožné presne zistiť.
V prípade, že žena musí vložky často meniť (napr. každú hodinu a to po niekoľko hodín za sebou) a pokiaľ odchádzajú veľké zrazeniny krvi, potom môže mať nezvyčajne silnú menštruáciu.
Príznaky silnej menštruácie
Medzi príznaky veľmi silného krvácania sa radia:
- Žena musí použiť jednu alebo viac menštruačných vložiek alebo tampónov každú hodinu počas niekoľkých, po sebe nasledujúcich hodín.
- Žena musí používať hygienické potreby s väčšou absorbčnou schopnosťou.
- Žena musí v noci vstať, aby kvôli intenzívnemu krvácaniu použila novú vložku či tampón.
- Krvácanie trvá 7 a viacej dní.
- S menštruačnou krvou odchádzajú aj veľké krvné zrazeniny.
- Žena je nútená obmedziť svoje denné aktivity. Napriek tomu, že silná menštruácia nemusí byť bolestivá, sú situácie, kedy extrémne silné krvácanie ženu prinúti ostať doma.
- Objavia sa príznaky anémie, ako je únava alebo dýchavičnosť.
Príčiny vzniku menorrhagie
Silnú menštruáciu môže zapríčiniť viacero faktorov, vrátane hormonálnej nerovnováhy, vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov alebo fibroidov, no u mnohých žien môže byť príčina silného krvácania neznáma.
Medzi časté príčiny patria:
- Hormonálna nerovnováha – v normálnom menštruačnom cykle rovnováha medzi hormóny estrogén a progesterón upravuje tvorbu sliznice maternice (endometria), ktorá sa odlučuje počas menštruácie. Pokiaľ nastane hormonálna nerovnováha (v prospech estrogénu), endometrium sa vyvíja nadmerne a nakoniec sa odlučuje prostredníctvom silného menštruačného krvácania.
- Dysfunkcia vaječníkov – ak v danom cykle nenastane ovulácia, netvorí sa progesterón – a opäť sme pri hormonálnej nerovnováhe.
- Myómy maternice – zvyčajne sa objavujú v reprodukčnom veku a môžu spôsobiť intenzívnejšiu a dlhšie trvajúcu menštruáciu, než je u danej ženy bežné.
- Polypy – sú to malé, nezhubné výrastky na sliznici maternice.
- Adenomyóza – je nenádorové ochorenie, ktoré vzniká následkom presunu normálnej žľazovej výstelky dutiny maternice (endometrium) do vrstvy svaloviny (myometrium). Žľazové tkanivo postupne vrastá stále hlbšie do svalovej vrstvy a na rozdiel do endometria u neho nedochádza k typickým cyklickým zmenám v rámci menštruačného cyklu.
- Vnútromaternicové teliesko – menorrhagia je známy vedľajší efekt pri použití tejto antikoncepčnej metódy. Ak je ono dôvodom silného krvácania, treba ho dostrániť.
- Komplikácie v tehotenstve – niekedy môže byť príčinou masívneho krvácania mimomaternicové tehotenstvo.
- Dedičné krvácavé poruchy – niektoré poruchy krvnej zrážanlivosti, napr. von Willebrandova choroba, môžu spôsobiť abnormálne menštruačné krvácanie.
- Lieky – niektoré lieky, vrátane protizápalových liekov a antikoagulancií (lieky na riedenie krvi), môžu prispieť k silnej menštruácii. Nesprávne použitie hormonálnych liekov tiež môže súvisieť.s menorrhagiou
- Ďalšie ochorenia – s menorrgagiou môžu súvisieť aj iné zdravotné problémy ženy, a to napr. zápalové ochorenie panvy, ochorenia štítnej žľazy, ochorenia pečene alebo obličiek.
Stanovenie diagnózy a liečba menorrhagie
Stanoviť jednoznačnú diagnózu a jej príčinu nemusí byť jednoduché. Zvyčajne sa odoberá kompletná anamnéza, potom nasleduje gynekologické vyšetrenie vrátane UZV vyšetrenia. Niekedy je potrebné, aby žena po niekoľko mesiacov zapisovala dĺžku a intenzitu krvácania.
Na základe celkového zdravotného stavu ženy, príčiny menorrhagie a závažnosti stavu, prípadnej alergie na lieky a prípadných plánov ženy v blízkej budúcnosti otehotnieť sa pristupuje k liečbe.
Prečítajte si tiež: Silná menštruácia – ako ju liečiť
Pripravené s použitím: emedicine.medscape.com, rbdd.org, mayoclicin.com,