Naopak, použitiu tepla by sa mali vyhnúť osoby s akútnymi a chronickými zápalovými a horúčkovitými ochoreniami, poruchami cirkulácie, čerstvými hematómami, krvnými zrazeninami, otvorenými ranami a poruchami vnímania bolesti.
Pexels Aký nahrievací vankúšik? Nahrievací vankúšik býva ušitý spravidla zo 100 % bavlny, obsah sa však rôzni: náplňou môže byť
ryža, rôzne obilné zrná (pšenica, špalda, raž), pohánkové šupky, ľanové semienka, hroznové semienka, či už spomínané čerešňové kôstky. Podľa toho, aký problém riešime, si môžeme vybrať aj vankúšik s vybranými druhmi byliniek či dokonca soľou.
Nahrievací vankúšik si môžeme kúpiť v lekárni, v drogérii alebo si ho vieme vyrobiť aj doma .
Kto vie, dokáže si ho jednoducho ušiť. No ak vám nevadia aj veľmi rýchle riešenia, stačí obyčajná ponožka, ku ktorej neviete nájsť pár. Naplníte ju tým, čím potrebujete, silno zviažete povrázkom, aby z nej nemohol utiecť obsah.
Na toto si však treba dávať aj pri šitých vreckách, aby dobre držali švi látky, pretože ak používame nahrievacie vankúšiky, aby sme uľavili pri bolesti bábätkám, hrozí, že vysypaný, často veľmi drobný obsah vrecka, prehltnú alebo vdýchnu a udusia sa.
Čerešňový nahrievací vankúšik Čerešňové kôstky majú mimoriadnu schopnosť vstrebávať teplo, ktoré vyžarujú ešte prekvapivo dlhú dobu. Teplota čerešňových kôstok sa nikdy nezníži pod telesnú teplotu a tvarom sa prirodzene prispôsobí telu – lepšie ako gél.
Kôstky majú výraznú odolnosť a dlhoročnú životnosť. Nevadí im, keď sa vyperú v práčke, prípadne ručne. Ak rozmýšľate, ako prísť k takýmto kôstkam, áno, stačí zjesť nejaké tie čerešne – pozor ale na výsledok. Kôstky by mali prejsť procesom dôkladného očistenia a vysušenia (v trúbe aspoň na 100 °C), aby sa dokázali využívať na tento účel.
Čerešňové vrecúško môžeme ohrievať rôzne, aj len tak priebežne na radiátore, či na slniečku, prípadne ho rozohriať teplým prúdom fénu. Zo začiatku môže byť vankúšik po nahriatí trochu vlhký, čo je prirodzený jav. Po niekoľkých zahriatiach vlhkosť celkom zmizne.
Tip:
keď ohrievame čerešňové kôstky v mikrovlnke, čas nahrievania závisí od veľkosti vankúšika, ale odporúča sa výkon 700 W pri čase 1,5 minúty. v klasickej rúre zohrievame vankúšik v sklenej alebo keramickej nádobe približne 8 minút. V polovičke nahrievania vankúšik otočíme. Teplota nemá presiahnuť 150 °C. Pexels Soľný nahrievací vankúšik Pri nahrievaní môžete použiť aj hrubú himalájsku soľ (vhodnú do kúpeľa).
Soľný vankúšik pomáha
pri reumatických ochoreniach, prechladnutí kĺbov, zablokovanej chrbtici, stuhnutom svalstve, problémoch s platničkami, nachladnutých prieduškách, prechladnutí močového mechúra alebo obličiek. Nahriata soľ prekrvuje tkanivo, vyťahuje škodlivé látky a tým prispieva k zmierňovaniu a tíšeniu bolestivých miest.
Soľnú náplň je treba vymieňať častejšie, jeden vankúšik s tou istou soľou sa odporúča používať najviac desaťkrát.
Soľný vankúš nie je vhodný do mikrovlnky. Soľné vrecko nahrievame buď v rúre na maximálne 90 °C alebo soľ najprv vysypeme do hrnca a ohrejeme na sucho (najviac 70 °C).
Bylinkový nahrievací vankúšik Ako už napovedá názov, nahrievací vankúšik sa dá vyrobiť aj z usušených byliniek. Naplniť sa dá napríklad mätou piepornou, medovkou a levanduľou, materinou dúškou, či šalviou.
Na takýto vankúšik si ľahneme a dýchame vôňu z byliniek, prípadne ho prikladáme na boľavé miesto. Ak nahriaty vankúšik priložíme na priedušky, uvoľnia sa tak hlieny a uľahčí sa dýchanie.
levanduľa pomáha pri ťažkostiach nervového pôvodu, pri nespavosti. Účinne pôsobí na pokojné zaspávanie, pomáha odstrániť bolesti hlavy, zbavuje stresu. mäta pieporná pomáha pri ochoreniach horných dýchacích ciest a pri nachladnutí, pri kŕčoch a pri tráviacich problémoch, bolestiach hlavy a migrénach. medovka lekárska sa používa pri podráždenosti, nervových problémoch, bolestiach hlavy, migrénach, je účinná pri nespavosti, depresiách. Pôsobí uvoľňujúco. šalvia lekárska má protizápalové účinky. materina dúška uvoľňuje dýchanie. »»»»»» Prečítajte si aj: Aromaterapeutická lekárnička: levanduľa, čajovník, fenikel .
Vankúšik z hroznových jadierok Tento vankúšik sa dá kúpiť v drogérii. Nemal by sa však prať, lebo by mohol splesnivieť a zatuchnúť. Nemá až takú dlhú životnosť ako čerešňové kôstky, používať by sa mal najviac štyri roky.
Vankúšik – do mikrovlnky, aj do mrazničky Nielen terapia teplom – sú situácie, keď potrebuje skôr chlad. Aj na tento účel sa môžu využiť vankúšiky, či vrecúška s čerešňovými kôstkami. Je dobré ho mať pripravený v mrazničke ako prvú pomoc pri úrazoch.
Chladný obklad (po schladení vankúšika v mrazničke) je vhodný pre rôzne zdravotné problémy (zápaly, podliatiny, vyvrtnutia, modriny, hrče, drobné popáleniny, bodnutie hmyzom).
Pri chladení v mrazničke dáme vankúšik najprv do igelitového vrecka. Po schladení (aspoň 2 hodiny) dáme igelitové vrecko dolu a na telo prikladáme už len samotný vankúšik.
Loading...