Samovyšetrenie prsníkov je spôsob, ako žena môže zistiť zmeny na prsnom tkanive alebo zaznamenať prvé signály problémov. Je to spôsob prevencie rakoviny prsníka, ktorá na Slovensku postihne každú desiatu ženu.
Včasné odhalenie prvých problémov je pri liečbe rakoviny prsníka veľmi dôležité. Pravidelné samovyšetrenie umožní ženám, aby sa dobre oboznámili so vzhľadom svojich prsníkov a následne mohli jednoduchšie zistiť zmeny.
Kedy je čas na samovyšetrenie prsníkov Odborníci uvádzajú, že samovyšetrenie prsníkov by mala každý mesiac absolvovať každá žena nad 20 rokov. V rámci mesiaca je najlepší čas na tento domáci skríning 3 – 5 deň po začiatku menštruácie. Ak už žena prešla menopauzou , mala by robiť samovyšetrenie každý mesiac vždy v ten istý deň.
Ako sa robí samovyšetrenie prsníkov Nájdite si dostatok času a vyšetrenie urobte v pokoji. Začnite v stoji pred zrkadlom, pokračujte v ľahu na chrbte a vyšetrenie dokončite v sprche.
V stoji pred zrkladom Stojte pokojne, obe ramená majte v rovnakej výške. Najprv pozorujte svoje prsia – zamerajte sa na možné zmeny v štruktúre pokožky, zmeny v obryse prsníkov, nezvyčajné opuchy, vpadnutie, „pomarančová koža“. Nestáva sa bradavka náhodou vpáčenou – zatiahnutou do vnútra dvorca?
To isté pozorovanie urobte po vzpažení – vašim cieľom je sledovať, či nenájdete na svojom tele niečo nové, odlišné od predošlého stavu.
Tiež stlačte bradavky a sledujte, či z nich niečo nevyteká.
V ľahu na chrbte Ľahnite si na chrbát, pod hlavu si dajte malý vankúšik. V polohe na chrbte sa prsné tkanivo rozprestrie pop väčšej ploche hrudníka, má menšiu hrúbku a je oveľa jednoduchšie prehmatať prsnia dôkladne.
Pravú ruku si dajte za hlavu. Prostredníkom ľavej ruky jemne, ale pevne zatlačte nadol a malými, krúživými pohybmi vyšetrite pravý prsník. Pri prehmatávaní nepoužívajte len končeky prstov, ale celé brušká.
Nezabudnite ani na podpazušie – prehmatajte uzliny v tejto časti a okolí kľúčnej kosti. Celý postup zopakujte aj na ľavom prsníku.
V sprche V sprche po namydlení sa prsty lepšie kĺžu o pokožke a vyšetrenie je jemnejšie – citlivejšie. Zdvihnite pravú ruku za hlavu, ľavou rukou si prsník vyšetrite. Potom vyšetrite pravou rukou ľavý prsník. Nezabudnite – vyšetrenie robte bruškami prstov, nielen končekmi. Použite rôzny tlak.
Ak by ste zistili akúkoľvek odchýlku od predošlého samovyšetrenia alebo sa vám niečo zdalo „iné“, „divné“ – bezodkladne sa obráťte na svojho lekára. Nezabudnite tiež na pravidelné UZV vyšetrenie prsníkov a po 40. roku života aj na mamografické vyšetrenie.
Spracované s použitím: memespp.com, lpr.sk, breastcancer.org, nlm.nih.gov
Loading...