Tiež ste chorí z klimatizácie?

Dana Krommelová 1

Už to tak bude. O vysoké teploty nie je núdza a horúce dni si bez klimatizácie nebudeme vedieť už ani predstaviť. Aj tu však platí, že z dobrého sluhu sa ľahko stane zlý pán.

Schytáte pravidelne prechladnutie z klimatizácie? Objaví sa u vás nádcha, kašeľ a upchaté dutiny zakaždým, keď strávite dlhší čas v klimatizovanom prostredí? Riaďte sa radami odborníčky a pre bezpečné používanie klímy si osvojte tieto základné pravidlá.

 

Radí Otorinolaryngologička MUDr. Petra Borsosová

  • 1.  Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by nemal presahovať 10 °C, podľa štúdií sa za ideálny rozdiel považuje 5 až 7 °C.
  • 2. Umiestenie klimatizačnej jednotky si treba dobre rozmyslieť – aby nefúkala studený vzduch priamo na časti ľudského tela. Nezabudnite sa vhodne obliecť (prekrytie pliec a šije tenkou, ľahkou tkaninou).
  • 3. Aby sa klimatizačné zariadenie nestalo sídlom patogénnych organizmov, dôležité je pravidelné čistenie až 3x ročne. Robíte to? Ak nie, aspoň raz za rok je to aj v našich podmienkach nevyhnutnosť!
  • 4. Aj klimatizované miestnosti treba vetrať, a to nárazovo (cca 15-20 minút), niekoľkokrát denne, aby došlo k výmene vzduchu.
  • 5. Pri prechode z klimatizovanej miestnosti do vonkajšieho prostredia je vhodné stráviť určitý čas napríklad na neklimatizovanej chodbe alebo v predsieni. Organizmus by si mal na teplo privyknúť postupne, aby nedošlo k teplotnému šoku. Keď sa autom blížite k cieľu cesty, tiež postupne pridávajte niekoľko stupňov.
  • 6. Púšťať klímu, len ak je to naozaj nevyhnutné (napr. v rozhorúčenom aute), pri teplotách pod 30 °C zvážte iné možnosti ochladenia vzduchu 

 

Prečítajte si: Kedy s kašľom vyhľadať lekára»»»    

Ako na vzniknuté komplikácie s klímou?

Veľká časť nepríjemných pocitov – opuch, škriabanie, pálenie hrdla, bolesti pri prehĺtaní – je spôsobená poškodením funkcie epitelu, až v druhej fáze nasleduje infekcia. Tá je v takmer 80% prípadov vírusová, takže vo väčšine prípadov na ňu nezaberajú antibiotiká – nevyťahujte zásoby z domácej lekárničky a nedožadujte sa ich u lekára – bolo by to s najväčšou pravdepodobnosťou zbytočné.

„Odporúčam liečivá zamerané na regeneráciu a zvlhčenie epitelu dýchacích ciest, ako sú lieky so sekretolytickým účinkom, na podporu imunity, vitamíny, dostatočný pitný režim.“ Z liekov sa osvedčujú preparáty na rastlinnej báze (Kaloba, Sinupret), majú minimum vedľajších účinkov a sú vhodné aj pre deti. Tiež pre dospelých, ktorí pravidelne užívajú iné lieky.

Pri rastlinných prípravkoch sa vyskytuje minimum interakcií s ďalšími liečivami.“ – vysvetľuje lekárka MUDr. Petra Borsosová. Siahnite po nich čo najskôr po výskyte prvých príznakov ako je nádcha, bolesti a škriabanie v hrdle, prípadne kašeľ. Sinupret je vhodný pri akútnych a chronických zápaloch dýchacích ciest a prínosových dutín. Má protizápalový účinok a pomáha s uvoľnením nosa – zmenšuje opuch sliznice. Zároveň uľahčuje vykašliavanie a „vysmrkanie sa“, pretože uvoľňuje hustý hlien, ktorý nejde odstrániť prirodzeným spôsobom.  

Hľadajte niečo prírodné

Pri prvých príznakoch ochorení dýchacích orgánov je vhodné začať s rastlinnou liečbou s obsahom prírodných výťažkov, aby sme sa podľa možností vyhli zbytočnej „chémii“ v syntetických liekoch. Pri akútnych chorobách dýchacích ciest sa osvedčil napr. kvapalný extrakt z juhoafrického muškátu Pelargonium sidoides (známy pod názvom Kaloba). Pri zápaloch prínosových dutín sa na uvoľnenie nosa používa liek prírodného pôvodu, zložený z koreňa horca, kvetu bazy čiernej a prvosienky, vňate štiavca a železníka.

MUDr. Petra Borsosová dopĺňa: „Tieto preparáty chránia a regenerujú epitel dýchacích ciest, čím podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Vírusy a baktérie to potom s uchytením nemajú ľahké.“ Ak problémy neustúpia, prípadne sa pridruží zvýšená teplota, treba navštíviť lekára za účelom cielenej diagnostiky a liečby. ORL lekárka upozorňuje: „Pripomínam, že antibiotiká – ak ich už treba – vyliečia len infekciu, ale v prvom rade sa musí zregenerovať epitel dýchacích ciest. Jeho regenerácia po infekcii trvá podľa východiskového stavu aj 1 až 2 mesiace. Aj na to sú vhodné už spomenuté liečivá na urýchlenie regenerácie.“

Rastlinné (herbálne) lieky sú k nášmu organizmu šetrné a spravidla bývajú veľmi dobre tolerované.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Klimatizácie nemáju čo robiť na fasáde zavesená panelaku nepatria tam zvonku

    Môže sa aj uvoľniť a hučí a tie byty co su pod nimi

    Tak napr keď je na balkóne ta sa nemôže ani vyklonit

Pridaj komentár