Strach, úzkosť a panika? Čo je to?

Pavlínka Pavlíková 0

Všetci poznáme strach a pocity paniky z každodenného života. Tieto pocity zažívame najmä vtedy, ak nevieme čo príde, alebo niečo musíme prekonať. Celkom bežne sa bojíme výšok alebo napríklad pavúkov. Dôležité je však poznamenať, že strach hrá v ľudských životoch významnú úlohu.

Kedy je strach normálny?

Kedy už ide o psychické poruchy?

Canva

Na čo nám je strach?

Strach nemôžeme vnímať čisto negatívne, ľudia by bez strachu robili veľa hlúpostí. To, že sa bojíme, spôsobuje, že sa v každodennom živote vyhýbame nebezpečným situáciám. Chápeme ho ako systém, ktorý reaguje na náš život na rôznych úrovniach.

Poznáme 3 formy strachu

  1. Strach súvisiaci s objektom má jasné prepojenie na objekt. V dôsledku toho sa snažíme vyhnúť predmetu, aby sme nemuseli zažiť situáciu znova.
  2. Strach v užšom zmysle funguje ako fyzikálny reakčný vzorec a difúzny stav, ktorý sa nezameriava na konkrétne objekty. V tomto zmysle nie je jasné, na čo je zameraný. Funguje skôr ako poplašný systém a telo hľadá predmet.
  3. Panika je najintenzívnejšia forma zo všetkých. Je to masívna fyzická a psychická reakcia. Hovoríme tu o akomsi záchrannom inštinkte. Paniku delíme na normálnu a patologickú formu.

Panika

Panické a úzkostné stavy vznikajú z prerušenia spojenia so systémom strachu. Objekty už nedokážeme pomenovať a vyhnúť sa im. Panika spôsobuje najhoršie psychické príznaky: Strach produkuje nový strach, človek sa bojí, kedy príde opäť. Hovoríme teda o očakávanom strachu.

Panika sa nevyskytuje izolovane, ale súvisí s inými problémami úzkosti. Ide o špičku ľadovca. Základnú príčinu nevyriešime jednoduchým vypnutím „požiarneho poplachu“, ale je potrebné urobiť určité kroky, ktoré môže ponúknuť práve terapia.

Všetky 3 formy strachu môžu byť normálne

Na záver, je dôležité povedať, že všetky tri formy strachu môžu byť v určitých situáciách normálne. Avšak, ak strach prekročí konkrétne hranice, môžeme hovoriť o psychickej poruche.

Takže všetky tri formy môžu byť aj patologické (chorobné), ale rozhodujúca je situácia, v ktorej sa strach objaví. Napríklad báť sa pavúka je „zdravá“ reakcia. Ale ak nemôžeme spať, pretože by mohol prísť pavúk, je to „menej zdravé“. To, čo spúšťa strach, leží v nás samých a často je to nevedomé.

Môže ťa zaujímať aj

O úzkosti a panike

Zdroj: psy-cast.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlínka Pavlíková

Rok života som strávila v Nemecku. Momentálne študujem vedu o vzdelávaní so zemeraním na psychologicko-pedagogické poradenstvo vo Viedni. Zaujímam sa o históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár