Nie je žiadnou novinkou, že dnešná generácia detí sa málo hýbe a prijíma nadmerné množstvo cukru v strave. To evidentne zvyšuje riziko obezity a vzniku vážnych ochorení v budúcnosti.
Je veľa receptov na to, čo by ste mali ako rodičia robiť, keď chcete tejto nepeknej vyhliadke zamedziť. Dnes sa zameriame na jednu z úplne základných vecí. Poradíme vám ako obmedziť príjem nezdravých sladkostí u detí.
Cukor v klasickej forme, ako ho poznáme – odborne povedané rýchle, jednoduché sacharidy – nie je pre organizmus vôbec potrebný, ba je priam škodlivý. „Konzumácia cukru od mladého veku môže u dieťaťa spôsobiť poškodenie metabolizmu a narušenie hormonálneho systému, čo sa v najlepšom prípade prejaví ako obezita, pri horšom ako nábeh na cukrovku,“ tvrdí profesionálny poradca v oblasti zdravej výživy Dušan Plichta .
Na čo dávať pozor Pomyselná červená kontrolka v hlave by vám mala zasvietiť, pokiaľ vaše dieťa prijíma viac ako 50 g rýchlych, čistých cukrov za deň. Nejedná sa pritom iba o typické sladkosti. Nezdravý cukor obsahujú aj výrobky a potraviny z bielej muky, cereálie a ďalšie spracovane potraviny. „Rodičia by mali u detí v prvom rade obmedziť sladkosti, ktoré obsahujú biely cukor, bielu múku, a stužené tuky. Toto sú traja hlavní zabijaci nášho metabolizmu. Pri tom tu vôbec nejde o to, či dieťa priberie, ale skôr o to, že prijímanie takejto stravy spúšťa zápalové procesy v tele a podporuje narušenie funkcie inzulínu,“ vysvetľuje Dušan Plichta.
Odborníci sa zhodujú na tom, že potraviny s umelými sladidlami nie sú riešením. „Dôležité je skôr zamerať sa na pomer cukru voči proteínu alebo zdravým tukom. Ak je v produkte do 10-15 % cukru, je to ešte znesiteľné,“ vysvetľuje odborník na zdravú výživu. Výhodou je, že potraviny so zvýšeným podielom proteínov a inteligentných tukov dokážu postupne zmenšiť chuť na „nezdravé sladkosti“. Proteín zasýti a tuky zabezpečia okrem sýtosti aj energiu a elimináciu chuti na sladké.
Zdravšie alternatívy sladkostí Ako rodičia sa určite zhodneme na tom, že sladkosti sa deťom jednoducho zakázať nedajú. Môžeme však dohliadnuť na to, aby mali prístup k zdravším alternatívam stravy, ktorá im bude aj chutiť. „Najviac odporúčam horkú čokoládu, mandle, kokosový olej, plnotučné, poctivé mliečne výrobky, med, no a samozrejme ovocie,“ hovorí Dušan Plichta. Ak chcete piecť zdravšie domáce sladkosti, začnite tým, že sa zameriate na kvalitu ingrediencií a správne zloženie, pri ktorom si dajte pozor na pomer bielej múky, cukru a vynechajte stužené margaríny.
Skvelým tipom môžu byť napríklad koláče zo špaldovej múky sladené medom a doplnené orechmi. Uvidíte, ako sa po nich budú vaše ratolesti oblizovať.
Pri hľadaní zdravších sladkostí majte oči otvorené aj v potravinách. Aj sem už dorazili nové alternatívy, ktoré deťom chutia a zároveň prospievajú. Príkladom je aj tyčinka Fit Kid , ktorú vytvorila slovenská firma Max Sport v spolupráci s odborníkmi na detskú výživu.
Táto sladkosť je jeden z mála produktov určených deťom, ktorý je sladený prírodnou stéviou, čo znamená, že obsahuje najnižší podiel cukru vo svojej kategórii. Objem a výživovú hodnotu jej dodáva vysoký obsah prebiotickej vlákniny, ktorá hrá dôležitú úlohu pri vyživovaní črevnej mikroflóry a predlžuje pocit nasýtenia.
Spolu so širokou škálou vitamínov a minerálov táto zdravá tyčinka obsahuje aj „slnečný“ vitamín D3 a vápnik pre zdravý vývin kostí. Dôležitou ingredienciou sú aj zdravé omega 3 mastné kyseliny. Tie majú u detí pozitívny vplyv na správne fungovanie mozgu, znižujú hyperaktivitu a podporujú lepšie sústredenie sa v škole. Viac o tejto zdravšej sladkosti nájdete na www.maxsport.sk .
-PR-
Loading...