Boli sme na preventívnej prehliadke u pediatra a už pred siedmou ráno neprestával zvoniť telefón, raz jeden, raz druhý.
Náš doktor sa snažil trpezlivo vysvetľovať rodičom detí, ktorí volali kvôli zatekajúcim soplíkom, že netreba zbytočne chodiť “ukázať sa,” najprv treba skúsiť domáce opatrenia, jedine, že sa zhoršia, potom nech prídu, a simultánne do toho vypĺňal žiadanku na odborné vyšetrenie pre moje dieťa.
„Inak všetko v poriadku, mladý muž?“ stihol sa ho akurát tak opýtať.
Shutterstock Nápor na detských lekárov a obvodných lekárov je aj po pandémii ohromný, také množstvo chorých detí si dávno nepamätajú. Ledva sa zmestíme do čakárne.
Čo môžete urobiť vy ako rodičia, aby ste sa tomuto vyhli?
Nevolajte pediatrovi len kvôli „soplíku.“ A rozhodne so soplíkom nechoďte do ambulancie.
Ak je dieťa choré – neprešlo by cez ranný filter v škole či škôlke (nádcha, zvýšená telesná teplota nad 37° C, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest), nechajte si ho doma.
Ak by dieťa nešlo do školy hoci celý týždeň, nemusíte ísť kvôli tomu k lekárovi. Môžete mu dať „ospravedlnenku“ až na 5 vyučovacích dní po sebe – toto ostalo v platnosti aj po odoznení mimoriadnej situácie v súvislosti s koronavírusom (inak mohol rodič dieťa ospravedlniť len na 3 dni).
Nie ste si istí, kedy už volať pediatrovi? Pri virózach môže mať dieťa okrem kašľa zapálené dutiny, nepriechodný nos, teplotu. Spravidla do 3 dní by mala odznieť.
Sledujte stav dieťaťa a až keď by sa situácia nezlepšovala, napríklad ďalej pretrváva teplota, zavolajte pediatrovi, informujte ho, koľko dní už má dieťa problémy a bude vás manažovať – zhodnotí jeho stav telefonicky, určí ďalší postup, môže si s vami dohodnúť termín návštevy v ordinácii, prípadne spraviť CRP test, či nejde o bakteriálnu infekciu.
Soplíky alebo zápal prínosových dutín? Dávajte si na soplíky pozor, zvlášť ak s tým má vaše dieťa problém a robí si ho „samo,“ lebo sa mu nechce smrkať (alebo nevie smrkať). Hlien, ktorý sa v dutinách hromadí, je výborným prostredím na množenie baktérií.
Riešte to už pri prvých príznakoch ochorenia, keď nastupuje nádcha, napríklad, keď v noci počujeme, že dieťa „funí,“ keď sa sťažuje, že ho bolí hlava.
Skúšajte všetky dostupné možnosti domácej liečby:
nahrievajte, naparujte, masírujte, preplachujte nos (napríklad morskou vodou), dodržiavajte pitný režim, denný prísun vitamínov, choďte von za každého počasia, áno, aj keď prší, dbajte na to, aby boli v posteli včas a mali dosť spánku. Prečítajte si aj: Ako uvoľniť upchaté dutiny
Loading...