Aj vy si myslíte, že vyššia cena výrobku znamená aj vyššiu kvalitu? Omyl.
Pri detských stoličkách to potvrdili skúšky časopisu dTest, v ktorých práve v kategórii bezpečnosť pohoreli tri testované výrobky vrátane toho najdrahšieho.
Foto: Ingimage.com Mohlo by se zdať, že vyššia cena výrobku znamená aj vyššiu kvalitu, ale v prípade detských vysokých stoličiek toto presvedčenie určite neplatí.
Potvrdili to skúšky časopisu dTest , v ktorom bolo 17 detských stoličiek vystavených skúškam praktickosti, odolnosti, vybavenosti a bezpečnosti .
Práve v poslednej kategórii pohoreli tri testované výrobky, vrátane toho úplne najdrahšieho.
Aká by mala byť stolička pre dieťa? Ideálna detská vysoká stolička by mala byť bezpečná, pevná, ľahko umývateľná a mala by sa prispôsobiť rastu dieťaťa.
Hlavne, že je pekná a chic Viac ako na praktickosť ale výrobcovia častejšie lákajú na moderní design, ktorý so sebou nesie aj vyššiu cenu.
„Pri vyberaní vysokej stoličky by sa ale spotrebitelia nemali riadiť cenou, ani oceňovaným designom. Do testu boli zaradené výrobky od 499 Kč (18 eur) do 11 490 Kč ( 425 eur) a z výsledkov vyplýva, že za veľa peňazí automaticky veľa muziky nezískate,“ upozorňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Pri výrobkoch pre deti sa testy najviac zameriavajú na ich bezpečnosť. Stoličky musia byť stabilné, aj keď sa na nich dieťa vrtí, alebo se do nich snaží samo vliezť. Nesmú se na nich nachádzať ostré hrany, oddeliteľné časti, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť a nemali by tam byť otvory, do ktorých by sa mohli dostať detské prstíky.
Čo naopak nesmie chýbať, je kvalitný “zadržovací” systém – buď nastaviteľné popruhy, alebo pultík a medzinožná zarážka, udržujúca malého stravníka na mieste.
Foto: Ingimage.com Od ktorých stoličiek ruky preč? „Napriek tomu, že všetky bezpečnostné opatrenia nariaďujú európske normy a ich splnenie by malo byť samozrejmé, v šiestich prípadoch sme našli viac či menej závažné nedostatky, ktoré sa prejavili na celkovom hodnotení, “ uviedla Hana Hoffmannová.
„Kvôli nedostatočnej bezpečnosti si od nás celkové nedostatočné hodnotenie odniesli výrobky : Drewex Antos, Klupš Anežka III Safari a Babydan Angel Feast , vôbec najdrahšia testovaná vysoká stolička, predávaná v Českej republike v sete s postieľkou a lehátkom za približne 11 500 korún.“ (cca 425 eur)
Mimo bezpečnostnej previerky čakali na stoličky aj dôkladné praktické skúšky. Rodičia s deťmi vo veku od 17 do 20 mesiacov stoličky vystavili testom zloženia a nastavenia, usadenia a vyberania potomka, manipulácie a skladovania a tiež jednoduchosti čistenia.
„Praktické skúšky mali zásadný podiel na celkovom hodnotení, pretože tam sa prejavuje cit výrobcu pre potreby malých aj dospelých. Najhoršie známky padali za náročnú montáž, prenášanie a skladovanie, ale aj v takých prípadoch stoličky dopadli minimálne uspokojivo,“ zhodnotila Hana Hoffmannová.
Foto: Ingimage.com Víťazi a porazení Najlepšie v skúškach obstála stolička Chicco Progress 5 za 5260 Kč (190 eur) vďaka veľmi dobrým výsledkom v kľúčových testoch a dobrej vybavenosti.
„V celkovom hodnotení šliapu víťazovi na päty výrobky Babydesign Pepe 2016 za 2090 Kč (75 eur) a Caretero Bistro 2015 za 2250 Kč (80 eur), ktoré od nás získali ohodnotenie výhodného nákupu,“ dodáva Hana Hoffmannová.
Pokiaľ plánujete kúpu detskej stoličky, využite aj dobre mienené rady šéfredaktorky časopisu dTest . „V európskej databáze nebezpečných výrobkov RAPEX se momentálne nachádza viac ako 40 vysokých stoličiek, vrátane niektorých z tohoto testu. Pred nákupom skontrolujte na adrese www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky , či se tam vami vybraný model nenachádza. Zaujímavé sú aj dôvody, kvôli ktorým sa stoličky do databáze dostali. Prinajmenšom budete mať lepšiu predstavu, na čo si pred kúpou dávať pozor.“
Zdroj: dTest. Časopis dTest podrobil za 24 rokov svojej existencie detailným testom viac ako 16 000 výrobkov. Výsledky testov ukazujú často inú skutočnosť, akú sa dozvedáme z reklamy.
Loading...