Ikonou Británie nie je Kate Middleton, ale obyčajná žena v domácnosti.
Alena Petitt je sympatická Angličanka, ktorá zavesila kariéru v korporáte na klinec. Zbalila pracovný kufrík, hrnček z pracovného stola a vrátila sa domov. Povedala si, že jej novou kariérou bude starať sa o domácnosť.

Niežeby Alena predtým od rodiny reálne odišla. Ale pracovať v britskom korporáte znamená, že sa s rodinou vidíte v len v nedeľu a na všetko od starostlivosti o deti, cez upratovanie, nákupy až po venčenie psa potrebujete špeciálneho človeka.
Zamestnanie v korporátoch je časovo čoraz náročnejšie a zamestnanci pracujú aj 12 hodín denne. Ak k tomu pridáte hodiny na cestách, zarábate vlastne len na to, aby sa iní ľudia starali o váš život.
Alene Petitt sa tento životný štýl nezdal udržateľný a mala pocit, že v nej ubíja rolu manželky a mamy, ktorá sa jej zdala oveľa hodnotnejšia. Stala sa z nej teda pani v domácnosti na plný úväzok. Čo sa kariéry týka, dobre urobila.
»»» Prečítajte si aj: Doma s deťmi, zn.: „nepracujem.„

Ženy do záster
Alena Petitt je dnes jednou z najznámejších (a najkrajších) tvárí hnutia Tradwife, teda “tradičnej manželky,” ktoré sa šíri nielen v Anglicku, ale aj Nemecku, Japonsku, Amerike a ďalších krajinách.
V týchto štátoch nenájdeme zrovna silnú podporu rodinného života. Ženy sa veľmi skoro po pôrode vracajú do práce a k deťom prichádzajú opatrovateľky.
Hoci sú dva príjmy do rodiny skvelé a znamenajú finančnú stabilitu, ženy z hnutia Tradwife sa pýtajú, či im kvôli dlhému pracovnému týždňu neutekajú podstatné veci.
Napríklad prvé kroky dieťaťa, liečenie teploty, keď malý maród ostane doma, no predovšetkým manželstvo, na ktoré nezostáva čas.
A tak sa mamičky z hnutia Tradwife rozhodli spoľahnúť sa tak ako ich predchodkyne v 50. rokoch na jediný príjem a vytvárať hodnoty doma. Variť teplé večere, byť milá na manžela, pestovať kvety a rozvážať deti do škôl a na krúžky.

Chránia rodiny pred rozvodmi
Hnutie Tradwife sa opiera o názory z knihy Fascinujúce ženstvo pred nadčasovú ženu od Dixie A. Forsythovej, ktorá upozorňuje, že postupné vytláčanie ženskej úlohy v rodine bude mať za následok pribúdanie rozvodov a zničené rodiny.
Obsahujú aj pomerne obsažnú štúdiu o výhodách klasickej rodiny, ktorú podoprela výskumami. Kniha pochádza zo 60. rokov, ale pre mnohé ženy je aktuálna aj dnes – na stránke Amazon patrí medzi bestsellery.
»»» Prečítajte si aj: 10 zaručených spôsobov, ako zničiť perfektne fungujúce manželstvo.
Aj práca v domácnosti je práca!
“Niekto pracuje od deviatej do piatej. Ja pracujem od 6:40 do 10:00. Takže áno, byť doma je práca,” vysvetľuje na svojich Youtube videách Alena Petitt.
O návrate do zamestnania nepremýšľa, pretože sa plne koncentruje na rodinu. A dobre robí. Blog, videjká, kde ukazuje, ako správne servírovať čaj, a dve knihy o živote v domácnosti jej priniesli finančnú slobodu a kreatívne vyžitie, ktoré by si neužila ani v bežnom zamestnaní.
Dostáva pozvania do televízie a v priamom prenose vysvetľuje, že starostlivosť o rodinu neznamená nudiť sa a byť v depresii.

“Skutočný stres a osamelosť zažívajú ženy, ktoré majú choré dieťa, ale nemôžu si vziať voľno a byť s ním doma, lebo sú napríklad samoživiteľky,” hovorí Alena Petitt.
Život v domácnosti je podľa nej dar, ktorý si nemôže dovoliť každá žena. Ak je však podľa nej človek ochotný vzdať sa exotických dovoleniek a množstva materiálnych vecí, získa niečo iné – napríklad čas na kreativitu a vlastné koníčky. Máte čas na záhradu, na pečenie, na čokoľvek, čo vás baví.
Zamestnanie už nie je voľba, ale povinnosť
Alena Petitt ako aj ďalšie ženy z hnutia Tradwife upozorňujú, že voľba medzi prácou a domácnosťou je len zdanlivá. V skutočnosti spoločnosť vytvára také ekonomické a sociálne podmienky, ktoré neumožňujú väčšine žien rozhodnúť sa.
Do práce ísť musíte, najmä pokiaľ ste na dieťa sama, alebo nemáte manžela, ktorý by zarobil dosť na to, aby uživil celú rodinu. Silný je aj spoločenský ltak, ktorý prinášajú aj médiá.