Priznám sa, že prvýkrát som o preťažení alebo skôr “prepodnetovaní” počula asi pred 15 rokmi ako čerstvá mama. Bolo to v súvislosti s bábätkami, ktoré sa nemohli upokojiť, veľa, veľa plakali a trvalo im dlho zaspať. Príliš veľa podnetov cez deň im mohlo spôsobiť bezsenné noci, počas ktorých sa budili najmenej stokrát – takéto mali prejavy preťaženia…
Rada samozrejme znela: znížiť množstvo podnetov v priebehu dňa, dodržiavať režim, opakované a predvídateľné veci, ktoré dieťatku dajú pocit bezpečia a istoty. A dopriať im oddych. Neskôr, keď sa začala objavovať literatúra plná termínov o vysokej citlivosti, zistila som, že preťaženie z priveľkého množstva podnetov sa netýka iba bábätiek a malých detí. Ale napríklad aj rodičov, najmä však mám.
Shutterstock
Preťažené mamy,
ktoré si pripadajú, že už sú na materskej dovolenke príliš dlho a ide im prasknúť z chaosu, hluku a neporiadku hlava,
ktoré sú obliate potom, keď majú ísť nakúpiť s deťmi v čase, keď je v obchode príliš veľa ľudí, keď sa s deťmi ponáhľajú na dohodnutý termín k lekárovi,
ktorých vyčerpáva už len predstava, že sa blíži besiedka, rodičovské združenie v jedálni, deň otvorených dverí, futbalový zápas, na ktorom musia pokrikovať s ostatnými rodičmi,
ktoré sú nervózne z plánovanej návštevy svokrovcov, či krok od zrútenia, keď sa zjavia neohlásene
Prečítajte si aj:
Prejavy preťaženia z podnetov u dospelých
Aj rodičia môžu byť prepodnetovaní a rovnako ako bábätká, nemôžu sa upokojiť, trvá im dlho zaspať, v noci sa často budia. No bábätkovské prejavy preťaženia – veľa, veľa plaču, majú u dospelých inú formu. Niekedy možno ani nevieme, že práve za tieto formy sa prejavy únavy z priveľkého množstva podnetov maskujú. Tanya Richardson, autorka knihy Vysoko citliví ľudia vo vzťahoch , ich zhrnula pomerne masívne:
neustály prúd myšlienok,
väčšia fyzická únava ako obvykle až vyčerpanosť,
nervozita, nepokoj, napätie a podráždenosť,
nutkanie robiť bežné aktivity rýchlejšie ako obvykle alebo sa ponáhľať bez zjavného dôvodu,
naliehavá potreba byť osamote,
neprimerane častá izolácia,
neprimerane časté vystavovanie sa látkam, čo môže viesť k budovaniu závislosti,
nadmerná konzumácia nezdravých potravín, najmä s vysokým obsahom soli a tukov či sladkostí alebo, naopak hladovanie, pretože zabúdate jesť,
neschopnosť sústrediť sa,
precitlivenosť, podráždenosť, popudlivosť bez zjavného dôvodu,
naliehavá potreba počúvať pomalú upokojujúcu hudbu alebo nervozita z hlasných zvukov,
neprimerane dlhé pozeranie televízie alebo prezeranie náhodných internetových stránok, pričom obsah nevnímate,
väčšia chuť na alkohol ako obvykle,
vyhýbanie sa povinnostiam/domácim prácam, ktoré inak zvládate “ľavou zadnou,” alebo ich radi robíte (napríklad platenie účtov, upratovanie alebo návšteva kaderníka), ale teraz vás stresujú a nemáte na ne silu,
vyhýbanie sa dôležitým rozhovorom alebo zmenám či dlhodobé odkladanie iných aktivít,
nervozita a podráždenosť z toho, že sa musíte zúčastniť na pracovnej porade alebo spoločenských udalostiach,
účasť na ktorých ste už sľúbili,
častá takzvaná voľne sa vyskytujúca úzkosť bez zreteľnej príčiny,
vznik nových obáv,
vznik obsedantno-kompulzívnej poruchy či anticipačnej úzkosti,
neprimerané naviazanie sa na niečo/niekoho,
problémy s večerným zaspávaním,
opakované budenie sa v noci, zlé sny,
neschopnosť odpútať sa od emócií iných ľudí,
strach zo spoločnosti iných ľudí bez zjavného dôvodu,
citové výbuchy bez zjavného dôvodu či v netypických situáciách.
Prečo sme preťažení z podnetov
Niekedy sa nám nemusí podariť urobiť si prestávku od neustáleho prívalu podnetov aj celé týždne. A potom sa hromadia. Príčinami preťaženia z prívalu podnetov zvonka môže byť podľa Tanye Richardson aj
zvýšenie či zníženie hladiny určitých hormónov v krvi,
narušenie fungovania nadobliček,
nedostatok vitamínov a minerálov,
nesprávny spôsob stravovania,
posttraumatický stres,
nesprávne vzorce správania z detstva,
reaktívna depresia, či úzkosť alebo iné.
Nehanbite sa preto požiadať o pomoc odborníkov (všeobecného lekára, špecialistu, psychoterapeuta, psychiatra a pod.).
Prečítajte si aj:
Naučte sa dopriať si oddych
Podobne ako sa snažíme znížiť množstvo podnetov bábätkám a malým deťom, aby sme predišli preťaženiu, aj niektorí dospelí potrebujú dopriať si oddych v prostredí, kde na nich bude pôsobiť minimálne množstvo podnetov. Oddychovať a zotaviť sa dá rôznymi spôsobmi. Tanya Richardson ponúka tieto príklady:
Venovať sa kreatívnej činnosti, napríklad písaniu, maľovaniu, hraniu na hudobnom nástroji, práci v záhrade, vareniu, vyrábaniu šperkov, hrnčiarstvu, či pleteniu.
Čítať niečo pútavé, napríklad biografiu alebo autobiografiu osobnosti, ktorú obdivujete. Románovú sériu, od ktorej sa nebudete vedieť odtrhnúť.
Venovať sa aktivitám s minimom podnetov, ako je prechádzka v parku, návšteva kníhkupectva, múzea. Spoločne s rodinou niečo zmajstrovať či upiecť.
Dopriať si čas pre seba, napríklad vychutnať si dlhý kúpeľ, upratovať izbu a pri tom počúvať podcast, vybrať sa osamote na obed do reštaurácie alebo sa zúčastniť na webinári v oblasti, ktorá vás zaujíma.
Stráviť čas s blízkym človekom či so zvieraťom, s ktorým sa cítite príjemne a pred ktorým môžete byť sami sebou. Ísť na kávu s priateľkami.
Pomotať sa po obľúbenom obchode. Mimo špičky, keď je tam pokoj.
Become obmedziť prílev fyzických podnetov, napríkad stlmiť svetlo v izbe, urobiť si poriadok na písacom stole. Odpratať z neho zbytočnosti, ktoré vás rozptyľujú. Zapáliť si vonnú sviečku.
Robiť niečo, pri čom sa cítite príjemne. Napríklad zabaliť sa do záťažovej deky, či prikrývky, posedieť si v obľúbenom kresle, uvariť si šálku obľúbeného čaju či kávy a v pokoji si ich vychutnať.
Vykonávať miernu fyzickú aktivitu. Pomalým tempom sa prechádzať v okolí bydliska.
Vydržať bez pohnutia. Napríklad si predtým, ako si sadnete k obľúbenému filmu či seriálu pripravíte a prinesiete všetko potrebné, aby ste nemuseli vstávať.
Vyhradiť si čas, keď nebudete vystavení podnetom, ktoré vás stresujú alebo vo vás vyvolávajú napätie. Napríklad si istý čas nekontrolovať emailovú schránku alebo pred spaním nečítať správy.
Loading...