Shaun the Sheep je fenomén, ktorý spája generácie

Marcela Beňová 0

Krátke príbehy o ovčej farme, ktorej velí Shaun, inteligentná a nezvyčajne dobrodružná ovca, určite poznáte. Bavia nielen deti, ale aj rodičov.

vox.com

Ako sa stal z čierno-bielych seriálových hrdinov fenomén, a prečo nás tak baví?

Viac tvorivé diele ako filmové štúdio

Štúdio Aardman Animation má od klasických kancelárií ďaleko. Ateliér pripomína skôr tvorivé dielne pre deti s množstvom krabíc, na ktorých sú označené rôzne rekvizity.

Pozorný divák si už určite všimol, že Shaun the Sheep nie je tradičná animovaná rozprávka. Všetci seriáloví hrdinovia ako aj budovy a príroda sú vyrobené ručne a do najmenšieho detailu.

Seriálové postavy sú v skutočnosti panáčikovia z hmoty, ktorá pripomína plastelínu. K nim je pripravených niekoľko stoviek rekvizít, ktoré tvorcovia používajú. Napríklad aj také ovčie oči, psia miska, ktorá sa objavuje  aj v úvode rozprávky, či oblečenie – to všetko je neustále pripravené na výmenu či dotvorenie scény.

Farma, na ktorej Shaun s ovcami žije, je vlastne veľký pracovný stôl s papierovými budovami a záhradou. Tvorcovia podstupujú podľa predkresleného scenára. Ich úlohou je “nastajlovať” postavičky do scény tak, aby zodpovedali scenáru.

Prečítajte si aj: Malé ženy prinášajú sesterskú rivalitu a výborné herecké výkony

Napríklad upraviť samotného Shauna, kým vyystúpi pred kameru, trvá niekedy aj 45 minút. Keď sú postavičky upravené, tvorcovia ich postavia na “pľac”, urobí sa jediný záber a scéna je hotová.

Potom maskéri vezmú postavičku, pomocou štetca či prstov upravia v tvári požadovanú emóciu, zdvihnú ruku či našuchoria ovečkám vlnu. Vrátia malých hrdinov na pľac a ide sa od začiatku. Hodiny a hodiny mravčej práce.

Pre predstavu – pri natáčaní celovečerného filmu pracovalo s ovčími hercami 17 animátorov zo štábu a denne sa tvorcom podarilo vyrobiť dve sekundy z filmu.

Shaun má Oscara

Nápad na príbeh o nezvyčajnej ovci vznikol v roku 1995, keď sa Shaun objavil ako hrdina v dvoch krátkych kreslených filmoch A Close Shave a Shopper 13.

Otcom nápadu je britský filmár Nick Park, ktorý za tieto počiny získal Oscara v kategórii krátky kreslený film. Shaun tak bol ocenený za svoju originalitu ešte skôr, ako sa preslávil vo svete.

S nápadom urobiť z čierno-bielej postavičky seriál prišla televízia BBC, ktorá oslovila produkčnú spoločnosť Aardman Animation. Na svoje obrazovky hľadali príbeh pre deti od 4 do 7 rokoch. To ešte netušili, že Shaun si získa priaznivcov v každej vekovej kategórii.

Amazon.com

Nick Park, ktorý má za sebou aj filmové rozprávky ako Pračlovek či Slepačí úlet, sa pustil do tvorby krátkych sedemminútových príbehov z ovčej farmy. Každá časť sa pritom dotýka rovnakej témy – ako zahnať stereotyp na farme.

Narozdiel od ostatných kreslených rozprávok nepracujú tvorcovia s dialógmi, čím je ich pozícia ťažšia – na komunikáciu s divákmi si musia vystačiť s gestami, hlasovými zvukmi a perfektne zvládnutou mimikou.

Nick Park sa usiloval priniesť na plátno čaro nemého filmu, keď sa rovnako herci museli spoliehať len na svoj talent komunikovať telom.

Napriek tomu, že rozprávka je bez dialógov, dabingoví herci majú čo robiť. Napríklad v celovečernom filme Shaun the Sheep zaznie len samotné ovčie béé viac ako 1500 ráz.

Britský kreslený seriál sa na obrazovkách BBC prvýkrát objavil roku 5. marca 2007 a okamžite si získal srdcia malých aj veľkých divákov. Dnes sa už vysiela v 180 krajinách.

Aktuálne má za sebou 150 sedemminútových dielov, od marca tohto roku sa vysiela už jeho 6. séria. Pribudli dva celovečeré filmy a na Vianoce budúceho roku sa vraj môžeme tešiť na špeciálny polhodinový diel.

Vitajte na bláznivej farme

Témou prvého krátkeho príbehu o Shaunovi bolo “šialenstvo na farme” – ovce sa vzbúrili proti nude a tvorcovia im umožnili vyskúšať si veci, ktoré robia bežne aj ľudia.

Prečítajte si aj: 5 teenagerských seriáloch, o ktorých by rodičia mali vedieť

Divákom sa to páčilo a tak začali vznikať jednotlivé diely, kde sa ovčie stádo vyberie na pizzu, urobí si deň v bazéne alebo zorganizuje večierok. Hlavným hrdinom je vodca stáda Shaun. Jeho meno je slovná hračka, ktorou tvorcovia narážajú na anglické slovo shorn (ostrihaný).

A ako to v správne vystavanom príbehu býva, zákulisie býva rovnako zaujímavé ako to, čo vidí na obrazovke divák. Vedeli ste napríklad, že Shaun má skutočnosti iba 17 ovčích rokov? Alebo že sú s malým Timmym, ovečkou s cumlíkom, bratranci? Aj ten už má vlastný animovaný seriál.

Timmyho mama je Shaunova teta a pes, ktorý si v príbehu zodpovedne plní službu, sa volá Bitzer. To je mimochodom jediná postava, ktorej meno sa dozvieme priamo z príbehu.

Tvorcovia sa rozhodli, že názvy obchodov či autobusovej zastávky budú nakreslené nečitateľne. Dlhý čas tak nechali divákov lámať si hlavu, v akom jazyku s nimi tvorcovia komuikujú. Aj názov farmy – Mossy Bottom Farm – sa dozvieme až v štvrtej sérii.

V príbehu vystupuje aj žiarlivá mačka Pidsley, farmár, inak starý mládec, a nepriateľsky naladené prasatá, ktoré vytvárajú mozaiku pre bláznivé historky.

Kritici Shauna milujú

Ukázalo sa, že Shaun a jeho ovčí klan trafili do čierneho a vyplnili prázdne miesto, na televíznych obrazovkách. Tvorcovia sa radi odvolávajú na známe filmy ako Wolverine či umenie. V jednej časti sa mihne napríklad Mona Lisa.

K rozprávke si môžete sadnúť aj s deťmi, pretože si počas všetkých sérií zachovala detskú nevinnosť a humor. Na rozdiel od iných kreslených seriálov sa vyhýba tomu, aby sa pohybovala na hrane rodičovského vkusu.

To na nej oceňujú aj kritici, ktorí každú novú sériu chvália a pozitívne recenzie svedčia o tom, že aj tí najprísnejší majú doma Shaunových fanúšikov.

Bez škandálov funguje aj celý tím, ktorí za prácou na príbehoch Shaun the Sheep stojí. Do hlavy im nestúpol ani fakt, že Shaun má na Facebooku 5 miliónov fanúšikov.

Otec rozprávky Nick Park je z umeleckej rodiny, už jeho otec pracoval v BBC, a keď dostal v 13  rokoch do ruky kameru, bolo jasné, čo mu ide najlepšie. Je ženatý a miluje svoju prácu – a to je všetko, čo sa v súvislosti s ním dočítate. Súkromie si chráni.

Aardman Animation vedia, že malí diváci chcú Shauna vidieť aj naživo. Preto pravidelne organizujú po celej Európe výstavy, kde môžu návštevníci stretnúť svojich kreslených kamarátov zblízka.  Zostáva čakať, kedy sa niektorá z organizovaných akcií uskutoční aj v blízkosti Slovenska.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár