5 teenagerských seriálov, o ktorých by rodičia mali vedieť

Gréta Čierna 0

Ak ste v čase svojho dospievania pozerali Beverly Hills, mali by ste vedieť, že dnešná seriálová realita pre mladých je úplne inde.

Snáď váš nešokujem, ale podľa názorov scenáristov majú naši teenageri oveľa bohatší (nielen milostný) život než ktorýkoľvek dospelý. Čo nájdete medzi seriálmi, ktoré sledujú dnešní mladí?

Okrem Hier o tróny to je najmä kopa gýču s upírmi a čarodejnicami a pár pokusov ukázať, ako pubertiaci hľadajú sami seba.

Objavíte však aj výborné veci, ktoré kvalitou dobiehajú dospelácke seriály. Chcete v tom mať poriadok? Tieto seriály by ste mali poznať.

13 Reasons Why

Ak by ste si mali pozrieť jediný teenagerský seriál, tak rozhodne tento. Najlepšie s dospievajúcou dcérou, s ktorou by ste potom hodili nenápadný pokec o tom, čo sa na obrazovke odohralo.

Hanblivý stredoškál nájde jedného dňa pred dverami nahrávky. Keď sa zo slúchadiel ozve hlas jeho mŕtvej spolužiačky, tuhne krv v žilách aj divákom. Hanna totiž spáchala samovraždu a rozhodla sa svoj príbeh porozprávať jedinému človeku, o ktorom vedela, že ju pochopí.

Vo svete plnom cynizmu a povrchnosti sa vám vynorí príbeh prvej lásky a priateľstva, no najmä hľadanie vlastnej hodnoty.

Hoci mnohí rodičia boli z tohto seriálu pohoršení, príbehu sa podarilo odovzdať dôležité posolstvo. Nech je svet akýkoľvek, všetci túžime najmä po úprimných vzťahoch a pochopení. Výborné herecké výkony oboch hlavných hrdinov sú príjemný bonus.

My Mad Fat Diary

V čase, keď nám média stanovili ideál dokonalej krásy a perfektnej postavy, je toto unikát. O to viac, že príbeh sa zakladá na denníčku spisovateľky Rae Earl, ktorá svoju pubertu strávila liečením nadváhy.

Seriál začína v momente, keď hlavná hrdinka opúšťa liečebňu a vracia sa domov a do školy. Život však nie je ideálny, a ani ona doma nenachádza to, čo potrebuje. Napriek kilám navyše zostáva obyčajné dievča, ktoré túži po kamarátkach, frajerovi, uznaní a učí sa mať sa rada. 

V záplave pseudopsychologických drístov o hľadaní vlstnej identity vám tento seriál dokáže nastaviť úprimné zrkadlo. Kto a čo určuje, kým sme? Môžu nás mať ostatní radi pre to, akí sme vnútri?

Či už máte trinásť alebo tridsať, pozrite si tento inteligentný, vtipný a výborne spracovaný seriál. Je škoda, že na našich obrazovkách nedostal zaslúžený priestor. 

Hľadanie Aljašky

HBO tomuto počinu verila tak, že mu venovala piatkový primetime. Stojí za to? Novela od Johna Greena, odborníka na teenagerov, patrí suverénne medzi to najlepšie, čo bolo za posledné roky o svete mladých napísané.

Výnimočne sa však nepozrieme do duše žiadnej neistej mladej ženy. Hlavným hrdinom je Miles, jedináčik, ktorý rád zbiera posledné výroky slávnych ľudí, a zúfalo túži po láske kamarátky Aljašky. Celý príbeh nečakane pretne smrť a následná otázka: čo s nami bude, až zomrieme?

Napriek tomu Hľadanie Aljašky vôbec nie je ponuré a viac ako o smrti hovorí o celkom inom probléme dospievajúcich. John Green ukazuje úskalia prvej lásky z pohľadu chalana, ktorý sa zaľúbil do ideálu dievčaťa, a musí sa vyrovnať s jej stratou. 

Odkaz, ktorým Green dokonale vystihol najväčší problém vzťahov, je aj posolstvom celého seriálu. Najviac nás bolí, keď stratíme to, čo sme si iba vysnívali. Hoci seriál kvalitou nestíha knihe, a niektoré pasáže by bolo treba preškrtať, mamy chlapcov by si ho mali určite pozrieť.

Stranger Things

Hrdinom poloscifi a polodrámy Stranger Things do puberty rok či dva chýba. To však nič nemení na tom, že si medzi mladými divákmi našiel veľkú odozvu.

Výborne spracovaný seriál má v sebe nenapodobiteľnú atmosféru hororových príbehov z osemdesiatych rokov a okrem detských divákov sa tu objaví aj skvelá Winona Ryder.

Príbeh začína obľúbenou tajomnou zápletkou. V malom meste záhadne zmizne chlapec a paria jeho kamarátov po ňom začne pátrať. Namiesto neho sa tu však objaví zvláštne dievča s nadprirodzenými schopnosťami, ktorá sa skýva pred partiou chlapíkov z laboratória.

Jedna záhada strieda druhú a detskí herci odohrajú svoje úlohy tak, že im to môžu závidieť aj dospelí kolegovia. Vynikajúci počin má za sebou už štyri série, takže máte čo pozerať celé sviatky.

Eufória

Seriál Eufória je tu tak trochu pre výstrahu. Odporúčam ho najmä rodičom, ktorí majú pocit, že nevynesené smeti a ponožky na zemi sú vrcholom teenagerskej vzbury.

Eufória sa dočkala obrovského ohlasu, za mňa trochu pochybného. Vynikajúce spracovanie, hudba a herecké výkony, ako aj neskutočné plus v tom, že hlavné i vedľajšie postavy tu stoja na silných individuálnych príbehoch.

Nič z toho mu nemožno uprieť. V centre diania je drogovo závislá Rue, ktorá sa snaží vyrovnať… s čím vlastne? To vám nebude celkom jasné. Celý seriál sa točí okolo života dospievajúcich, ktorí sú väčšinu času pod parou, na drogách, prípadne posielajú necenzurované fotky na internet.

Príbeh je postavený najmä na myšlienke, aké riziká nám priniesla uvoľnená morálka – slobodu, s ktoru mladí nevedia nakladať, ale aj hnev, frustráciu a pochybnosti o sebe.

Eufória kričí obvneniami o povrchnosti doby, no nedáva žiadnu odpoveď. Tento seriál dokáže u teenagera vyvolať jediné – sklamanie, že nemá bazén, ani neobmedzený prístup na večerky a ku kreditke ako hrdinovia Eufórie.

Rodičov môže trochu vystrašiť, ale aspoň zistia, prečo je dobré témy ako nahota na internete a riziká randenia naslepo neodkladať na pubertálny vek, a vysvetliť si s deťmi pravidlá čo najskôr.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Pridaj komentár