Menej cisárskych rezov bolo z mnohých dôvodov. Cisársky rez bol jednak vnímaný lekármi aj spoločnosťou ako tzv. veľká operácia. Riziká boli v minulosti skutočne niekoľkonásobne vyššie ako v súčasnosti.
Infekčné komplikácie, ktoré boli najväčším rizikom v začiatkoch cisárskych rezov, sa používaním antibiotickej profylaxie a zmenou operačnej techniky takmer eliminovali. Relatívne veľa tehotných žien mohlo dostať trombózu, embóliu, čo je život ohrozujúci stav. Lieky na riedenie krvi neboli tak dostupné ako dnes, a hlavne neexistovali ich moderné formy. Vďaka tomu sa dramaticky znížilo riziko tromboembólie, ktorá hrozí pri operačnom výkone. Chirurgická technika operácie, teda používanie moderných vlákien na šitie, zase zlepšili hojenie a rekonvalescenciu.
Riziká a komplikácie cisárskeho rezu začali klesať až tak, že ho zrazu vníma laická verejnosť ako jednoduché, pohodlné riešenie. Strach celkom opadol, nikto sa už cisárskeho rezu nebojí. Mnohí si však neuvedomujú, že táto operácia má stále svoje riziká, a to nielen bezprostredne pri výkone, ale aj do ďalšieho života ženy. Pôrodníci nemôžu súhlasiť s tým, že ide o nerizikový výkon a jednoduché riešenie pôrodu.
Druhý dôvod, prečo bolo v minulosti menej cisárskych rezov je ten, že sa dlhodobo snažíme zvyšovať bezpečnosť pôrodu. Dieťa môže počas pôrodu trpieť nedostatkom kyslíka, ak sa mu napr. doťahuje pupočník okolo krku, ak veľmi dlho prechádza pôrodnými cestami, a podobne. Preto sa začal používať tzv. kardiotokografický prístroj (ženy ho volajú „pásy,“), ktorý zaznamenáva ozvy srdca plodu a kontrakcie maternice. Jeho zavedením došlo raketovo k vzostupu cisárskych rezov na celom svete.
Prístroj má totiž veľmi významnú falošnú pozitivitu, čo znamená, že mnoho patologických kardiotokografických záznamov reálne neodzrkadľuje žiadnu skutočnú patológiu. Nemáme však inú možnosť, ako overiť, či je dieťa naozaj ohrozené nedostatkom kyslíka (hypoxiou). Každý tzv. patologický záznam na kardiotokografe musíme považovať za hroziacu hypoxiu a pokiaľ nie sú priaznivé podmienky na rýchle ukončenie pôrodu, musíme urobiť cisársky rez.
V drvivej väčšine prípadov sa narodí úplne zdravé dieťa, ktoré žiadnym nedostatkom kyslíka netrpelo. Napriek tomu lepšej metódy ako kardiotokografia niet, pretože vie odhaliť aj prípady, kedy je dieťa skutočne ohrozené hypoxiou a vieme mu zachrániť život a zdravie.
V minulosti sa na tehotnosť pozeralo ako na fyziologický stav, ktorý prirodzene vyústil do spontánneho vaginálneho pôrodu. Nad cisárskym rezom sa uvažovalo, len keď to bolo naozaj extrémne nutné. Vieme, že v súčasnosti sú tehotné ženy staršie, s čím súvisí, že pribúda aj viac chronických ochorení, ktoré sprevádzajú niektoré ženy v tehotnosti.
Mnohé z diagnóz alebo situácií, ktoré sa kedysi vôbec neriešili cisárskym rezom, sa dnes cisárskym rezom riešia automaticky, napríklad pôrod koncom panvovým, pôrod dvojičiek aj v tzv. priaznivých polohách a pod. Máme pracoviská, ktoré prekonali hranicu cisárskych rezov aj viac ako 50 percent. Akoby bol cisársky rez rovnocennou alternatívou vaginálneho pôrodu.