Nie je to apriori prekážka na uzavretie platného manželstva na pôde rímskokatolíckej cirkvi – ale takéto manželstvo má svoje právne špecifiká a preto je dobré povedať o tom kňazovi už na prvom stretnutí, aby vám vysvetlil ďalší postup.
Príprava na manželstvo Kňaz s vami dohodne termín prípravy na sviatosť manželstva – v súčasnosti je možné absolvovať dva varianty nezávisle od seba. Prvou je klasická príprava vo farnosti, ktorá pozostáva z viacerých stretnutí s kňazom a lektormi, kde rozoberiete otázky viery, manželstva, ako aj plánovania rodičovstva. Druhou variantou je novinka v podobe Kurzov prípravy na manželstvo, bližšie informácie nájdete na internetovej stránke www.domanzelstva.sk .
Je dobré vedieť, že manželstvo má v rámci rímsko katoíckej cirkvi svoje právne pravidlá, tieto nájdete v samostatnom článku. Isté a najdôležitejšie však z toho je, že je manželstvo uzavreté pred Bohom nerozlučiteľné a preto nie je možný rozvod!
Prineste si: Na prvé stretnutie na fare si nezabudnite priniesť občianske preukazy, rodné listy, v prípade titulu uvedeného v občianke aj vysokoškolský diplom. Kňazovi oznámite aj mená svedkov a ich základné osobné údaje. V prípade, že ste už boli cirkevne sobášení, treba doniesť Potvrdenie o neplatnosti predošlého manželstva, ak ste rozvedení, treba doložiť Kópiu rozsudku o rozvode civilného manželstva. Príslušné doklady treba doniesť aj v prípade, že ste vdovec/vdova /Svedectvo o smrti predošlého manžela/manželky/, ak ste už boli civilne sobášení, tak sobášny list. Potrebná je tiež vypísaná žiadosť z matriky.
Po absolvovaní prípravy na manželstvo s vami kňaz rozoberie celý priebeh svadobného obradu – záleží na vás, či si ho budete želať samostatný, alebo v rámci svätej omše. Treba sa opýtať aj na možnosť výzdoby kostola – každá farnosť si ju rieši samostatne, ak vám na nej záleží, nezabudnite ju pripomenúť.
Kňaz z inej farnosti, organista … Ak chcete, aby vás sobášil kňaz, ktorý nie je z farnosti, kde budete mať sobáš, je potrebné túto informáciu oznámiť pri ohlasovaní sobáša, najneskôr však na poslednom stretnutí pred sobášom. Zväčša nie je problém s takouto zámenou, je však potrebné, aby si kňazi medi sebou veci ohľadne sobáša organizačne a právne doriešili.
To isté platí aj o možnosti organového doprovodu. Organista nie je povinný hrať na svadobnom obrade, treba o to poprosiť. Ešte špecifickejšie je to v prípade vášho záujmu o doprovod mládežníckeho spevokolu – aj to je dobré prekonzultovať s kňazom, a dať mu vedieť, či teda máte zabezpečený vlastný hudobný doprovod, alebo ako je to možné v rámci farnosti riešiť. Ideálne je, ak ste doma a priamo oslovíte buď organistu alebo vedúceho zboru.
V deň sobáša si nezabudnite doma obrúčky, výslužku pre kňaza a organistu či zbor. Padne im to fajn. Napriek množstvu fám pripomíname jedno – za samotný sobášny obrad v rámci katolíckej cirkvi sa neplatí! Pokiaľ máte nejaké informácie alebo pochybnosti, opýtajte sa na to priamo kňaza na poslednom stretnutí pred sobášom – ak aj má nejaké požiadavky, musí vám ich zdôvodniť a je na vás, ako sa rozhodnete. Uzavretie cirkevného manželstva však nie je podmienené žiadnym poplatkom!
Počas obradu v kostole platia nejaké pravidlá slušnosti, ktoré je dobré vedieť, zvlášť, ak nepatríte k pravidelným návštevníkom chrámu. Nie je dobré, ak je kňaz počas obradu rušený podliezaním množstva fotografov a kameramana. Lepšie je sa na možnosti pohybu a počtu „technikov obrazu“ dopredu dohovoriť s kňazom. Do kostola je nevhodné vstupovať vo vyzývavom oblečení, taktiež tam nemá čo robiť alkohol, rušenie obradu chichotaním/šepkaním alebo prechádzaním sa po kostole počas sobáša. Ak aj nie ste veriaci, z úcty k obradu vstaňte a posadnite si s ostatnými.
V týždni po sobáši si nezabudnite vyzdvihnúť na matrike váš sobášny list.
Nech vás požehnanie tohto dňa sprevádza po celý život!