Astrid Lindgrenová – nekonvenčná mama bláznivej Pipi

Michaela Vargová 0

Na ktorú knižku z detstva si radi spomínate? Ktorí z detských hrdinov vám dodnes behajú hlavou? Aké ich bláznovstvá ste túžili aspoň niekedy vyviesť?

Čo prečítate svojim deckám, ak sa chcete spolu baviť a smiať? A čo si pozriete spolu v telke, aby ste si prišli na svoje vy aj oni?

Zdroj: randersbib.dk

Napadla vám teraz aj Pipi Dlhá Pančucha? Mnohým určite! Tá dcéra pirátskeho kapitána, ktorá sa nikoho a ničoho nebála a so všetkým si vždy vedela poradiť? To roztopašné dievčisko, ktoré obývalo svoju vilu Vilôčku spolu s koňom a opičiakom pánom Galanom?

Túto malú pehavú vrkočatú ryšaňu, s ktorou sa kamarátia snáď všetky deti na svete vymyslela pre svoju dcéru švédska spisovateľka Astrid Lindgrenová.

Kto bola Astrid Lindgrenová

Od zvieratiek k písaniu

Pochádzala z južnej časti Švédska, narodila sa neďaleko mestečka Vimmerby 14. novembra 1907 ako Astrid Anna Emilia Ericssonová. Bola dcérou farmára, mala staršieho brata a dve mladšie sestry. Detstvo spolu s nimi prežila na statku Näs obklopená veľkou rodinou, čeľaďou a hromadou zvierat.

Keď mala Astrid 16 rokov, začala pracovať v regionálnych novinách. No zaplietla sa so ženatým kolegom, otehotnela a ako 19 ročná sa stala matkou. Slobodnou matkou. Na tlak okolia odišla z domova a syna Lasseho porodila v dánskej Kodani. Do Švédska sa vrátila, ale už do Štokholmu.

Keďže sa kvôli nedostatku financií o synčeka nevedela postarať, zverila ho do pestúnskej starostlivosti. Začala ale chodiť do školy pre sekretárky a ako sekretárka sa aj zamestnala. A v 24 rokoch si založila novú rodinu.

Vydala sa za úradníka Stura Lindgrena, narodila sa im dcéra Karen a vzali si naspäť k sebe aj jej syna Lasseho. Astrid sa potom zamestnala ako stenografka v kancelárii profesora kriminalistiky.

Zdroj: alv.se

 

Príbeh Pipi Dlhej Pančuchy

Astrid rozprávala svojim deťom pred spaním namiesto rozprávok svoje vlastné príbehy a keď bola jej dcéra chorá, vymysleli spolu Pipi Dlhú Pančuchu. Tak ju nazvala práve Karen a Astrid k nej vymyslela rôzne príbehy a historky, ktorými svoje dievčatko zabávala.

Astrid potom príbehy o Pipi spísala a zašla s nimi do vydavateľstva. Keď jej ich v prvom odmietli, ponúkla ich ďalšiemu. Knižka nakoniec vyšla, no bol z toho škandál.

Autorka dostávala kritické listy od pohoršených rodičov aj pedagógov. Svojská Pipi sa totiž neváha pobiť s vyhláseným bitkárom, s policajtmi sa zahrá na naháňačku, do školy sa jej chodiť nechce a ak tam aj zájde, učiteľke bez okolkov tyká.

Žije si podľa seba, nemá žiadne povinnosti, nenechá sa od nikoho komandovať ani si od nikoho radiť. Teda hlavne nie od ufrflaných dospelých. Takéto drzé dievčisko predsa nemôže byť vzorom pre ich deti. Ale deti… tie boli jej knihou nadšené!

Zdroj: citarny.cz

Aj napriek prvotnej kritike zo strany pobúrených dospelých sa kniha stala čoskoro úspešným bestsellerom a čitatelia sa mohli tešiť aj z ďalších dvoch pokračovaní Pipilotiných smiešnych a napínavých príhod. V nich sa s kamarátmi plavila po mori a navštívila ďaleký ostrov pirátov.

Deti z Bulerbynu

Ďalšou Lindgrenovej známou a čitateľsky veľmi obľúbenou knižkou sú Deti z Bulerbynu.

Šestica detí z troch rodín, ktoré žijú v susedstve jednej osady na švédskom vidieku, žijú svoj bezstarostný detský život plný dobrodružstiev, zábavy, hier aj škriepok, no s poznaním úprimného priateľstva, susedskej pomoci a rodinnej súdržnosti.

Pohľad do života detí z Bulerbynu je tak trochu pohľad do detstva Astrid Lindgrenovej.  

No nielen samotné príbehy sú pre detských čitateľov lákavé, ale ja ich hrdinovia, ktorých Astrid vytvorila. Ona sa v nich totiž na svet veľkých pozerá očami detí. Zosmiešňuje svet dospeláckych pravidiel a ich pokrytectvo. Naopak, fandí deťom aj ich šialeným nápadom. Fandí deťom takým, akými v skutočnosti sú.

S vnúčatami, zdroj: astridlindgren.se

Aj preto si mnohé obľúbili lúpežníkovu dcéru Ronju, trinásťročného detektíva Kalleho, samopašného Emila z Lonnebergu, Karkulína zo strechy, uličníčky Lotu alebo Madynku a mnohých ďalších.

Spravodlivá

Sama Astrid bola určite osobitou ženou so svojským postojom ku konvenciám vtedajšieho sveta. Nosila krátky účes, mala rada jazzovú muziku a tanec, blízky jej bol čierny humor. No svojim postojom vedela vystúpiť aj proti nespravodlivosti sveta.

Po vydaní jej satirickej poviedky Pomperipossa v krajine peňazí, v ktorej kritizovala vtedajší švédsky daňový systém, si ju na rozhovor pozval premiér Olaf Palme a v krajine sa skutočne udiala náprava – nezmyselne vysoké dane vláda znížila.

Lindgrenová sa verejne vyjadrovala aj k iným horúcim témam, k stavu životného prostredia aj k jadrovej energetike, ochotne podporovala práva detí, zvierat a menšín. Za to si vyslúžila cenu Right Livelihood Award (Správny život).

Zdroj: vesti.ru

Astrid Lindgrenová je autorkou takmer stovky literárnych diel, napísala niekoľko románov, poviedok, divadelných hier, scenárov a spevníkov. No jej najznámejšie a najčítanejšie sú celkom určite knihy pre deti. Za ne získala viacero domácich aj medzinárodných ocenení, z nich najvýznamnejšia je Cena Hansa Christiana Andersena.

Svoj život dožila Astrid Lindgrenová v ústraní, v tichej pokojnej štvrti Štokholmu. Zomrela 28. januára v roku 2002 ako 94 ročná. Od jej smrti každoročne udeľuje švédska vláda cenu za detskú literatúru Na pamäť Astrid Lindgrenovej.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Božena Němcová: Milenci, bitky, aj životné tragédie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

články autora...

Pridaj komentár