Elektrosmog v detskej izbe

MikSa 2

Minimalizujme záťaž na detský organizmus, ktorú spôsobuje elektrosmog.

Dlhodobé pôsobenie elektrosmogu na ľudí nie je ešte detailne preskúmané. Spleti káblov a množstvu elektroprístrojov v detskej izbe sa však radšej vyhnime.

Elektrické, magnetické a elektromagnetické polia sa v podstate vyskytujú voľne v prírode, ale tie polia, ktoré vytvoril človek vďaka veľkému počtu elektrických prítrojov, napäťových káblov a bezdrôtovému prenosu dát vysoko prevyšujú tie, ktoré nájdeme v prírode.

Deti – ohrozená skupina

Tak ako pri chemických nebezpečných látkach sú najviac ohrozenou kategóriou deti, tak je to aj pri elektrosmogu, a to najmä preto, lebo deti sú v štádiu rastu a ich lebečné kosti majú menšiu hrúbku než kosti dospelého človeka.

Detská izba bez elektrosmogu – najmä pri spánku

Ak teda budeme plánovať zásuvky, elektrické vedenie a elektroprístroje na káble či bezdrôtové pripojenie v detskej izbe, neumiestňujeme ich v blízkosti detskej postele.

Zaujímavým riešením by bol vypínač elektrického obvodu pre celú detskú izbu, ktorý by spôsobil odpojenie prúdu v elektrospotrebičoch tak, aby aspoň v noci netiekol v izbe žiaden prúd. Najlepšie urobíme, ak aj detský budík kúpime len na nabíjateľné batérie.

Úsporné lampičky 

Práve o „nočných svetielkach“ sa vedie živá diskusia ako o nebezpečnom elektrosmogu počas  noci pre deti.  Z bezpečnostných dôvodov by sa mali používať minimálne vo vzdialenosti 1 m od dieťaťa. Ich umiestnenie na nočných alebo písacich stolíkoch nie je teda z hľadiska zdravia detí práve ideálne.

Telefónne siete a mobily

Vo viacerých domácnostiach sa dnes dáta a informácie nevedú už len po kábloch, ale aj bezdrôtovo, rádiovým signálom. Telefonovanie mobilným telefónom má najvyššie žiarenie v oblasti hlavy, preto by sme počas rozhovoru mali mať mobil čo najďalej od hlavy i od tela a telefonovať čo najkratšie.

Zapnutý budík na mobile by sme nemali nechávať ležať celú noc
vedľa svojej hlavy pri posteli 
a nemali by sme ho nosiť ani vo vrecku, teda blízkosti tela.

Dlhodobé pôsobenie mobilov na ľudský organizmus nie je dodnes úplne prebádané.

WLAN a babyfóny

Rovnako WLAN pripojenie alebo babyfóny spôsobujú elektromagnetické žiarenie. Ak WLAN pripojenie(bezdrátovú počítačovú sieť) práve nepoužívame, urobíme najlepšie, ak prístroje úplne vypneme, čím zredukujeme aj straty Stand-By (pohotovostného) režimu.

Na stráženie dojčiat a malých detí počas spánku sú babyfóny ideálne. Vysielačka sa umiestni k dieťaťu do detskej izby a prijímač si položia rodičia tam, kde ho práve potrebujú.

Babyfóny používajú rozličné technológie. Digitálne bezdrôtové babyfóny, ktoré pracujú na báze rádiového systému DECT sa však nedoporučujú, pretože ich vysielanie je permanentné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Spätné upozornenie: Námesačnosť - DetskeChoroby

Pridaj komentár