5 tipov ako sa zbaviť mravcov v domácnosti

Zuzana Špačková 8

Je potrebné zbaviť sa mravcov? Pár mravcov nikomu nevadí, ale ak sa objavia v blízkosti obydlí alebo dokonca v domácnosti – v dome či v byte, stanú sa obťažujúcim hmyzom.

Mravce v domácnosti dokážu spôsobiť mnoho nepríjemností v našich komorách, skrinkách s jedlom. Pretiahnu sa aj tými najužšími medzerami a dostanú sa i tam, kde by sme ich vôbec neočakávali.

 • Inšpirujte sa tipmi ako sa zbaviť mravcov v domácnosti:
mravce v domacnosti
Shutterstock

 

Mravce v dome, mravce v byte. Ako ich vyhubiť

Mravce v domácnosti začnú človeka obťažovať až po dvoch alebo troch rokoch od založenia hniezda. Mravcom najviac vyhovuje teplo a vlhko. Preto budujú hniezda pod kameňmi, v zákutiach alebo pod zemou.

Hniezdo nájdeme podľa smeru pohybu mravcov, odkiaľ vyliezajú a kam sa vracajú.

» Prečítajte si aj:

Ako mravce v domácnosti zničiť

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti? V súčasnosti je na trhu celá škála prípravkov proti mravcom – spreje, kriedy, prášky, gély, či nástrahy v podobe plastového domčeka s jedom umiestneným vo vnútri.

Dôležité je vybrať si ten správny, účinný, a pritom čo najmenej zaťažujúci životné prostredie. Najúčinnejší boj proti nim spočíva v použití chemických prostriedkov, no nie vždy sa to dá.

ako znicit mravce v byte
Shutterstock

Ako zlikvidovať mravce prírodnými prostriedkami

Vždy je potrebné myslieť na to, že akýkoľvek prípravok, ktorý použijeme, síce zahubí nežiaduci lezúci hmyz, zároveň však zostáva v pôde, dome, a aj vo vzduchu.

Ak je nutné zasiahnuť proti mravcom, je dobré používať prípravky, ktoré sú na prírodnej báze a šetrné k životnému prostrediu.

Okrem „chémie“ sú známe a osvedčené aj iné prostriedky.

Droždie a med na mravce

Ak už sa nám podarilo nájsť hniezdo mravcov alebo aspoň cestu do hniezda, umiestnime do týchto priestorov zmes droždia alebo kysnutých kvasníc s medom alebo s cukrom.

Zmes dáme na papier. Mravec, ktorý ochutná pre neho lákavú sladkastú zmes, následkom kysnutia v útrobách mraveniska zomrie.

ako sa zbavit mravcov

 

Cukrová voda na mravce

Veľmi dobre sa osvedčila aj špongia navlhčená cukrovou vodou. Niekoľko kusov takto navlhčených špongií rozmiestnime v miestach výskytu mravcov.

Mravce sa nechajú zlákať „sladkým“ a nám potom len stačí ich so špongiou preniesť na miesto, kde ich zlikvidujeme.

Zmes kvetov na mravce

Za vyskúšanie stojí aj elixír pripravený zo sírového kvetu, citrónu, mätového kvetu a majoránky.

Miestam, kde sa nachádza tento roztok, sa mravce vyhýbajú, a časom sa nám podarí vypudiť ich úplne.

mravce v byte

 

Bravčová masť na mravce

Radikálny, ale nie veľmi hygienický, prostriedok na vyhubenie mravcov je masť pripravená z dvoch dielov chlórovaného vápna a jedného dielu bravčovej masti.

Touto masťou natrieme všetky medzery, miesta, jednoducho všetko, kde sa mravce zdržujú.

Pomocníci z kuchyne na mravce

Úspešný je aj obyčajný prášok do pečiva, prípadne cestíčko z trošky hladkej múky, vody a prášku.

Aj mletá škorica, nasypaná pod vchodovými dvermi zaberie. Môžeme použiť aj obyčajnú majoránku, ktorej vôňu mravce neznášajú. Treba ju tiež nasypať na cestičky, kde zástup mravcov zvyčajne prechádza.

»»» Prečítajte si aj: 9 tipov, ako bojovať s plošticami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (88 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. stačí klasickú kuchynskú soľ dať tam odkiaľ mravce lozia von malý kopček a mravce zmiznú,soľ treba meniť lebo stvrdne tak asi obdeň pomáha to

  Váš komentár

 2. skuste smradlave spreje ako chlapčenske spreje a nastriekat kde ich najviac uvidite zwinker mne to pomohlo ale skuste sa pozriet všade lebo su prefikane mravce smile zwinker

 3. Prečítajte si časť článku na

  topbyvanie.sk/magazin/ako-sa-zbavit-mravcov-v-zahrade , mne to pomohlo zorientovať sa

   

   

  …Možno nepatríte medzi tých, čo chcú skúšať „babské reči“ a radšej rovno siahate po overených prípravkoch. Pre vás tu máme zopár rád….

 4. To znamená že sú v zahradach a pod ,čiže zvonku,zrejme odtial idú,putuju.V zime, v chlade sa statia-nemusí nas to až tak trápiť .

  V minulosti ľudia žili v prírode s kadečím. Confused

 5. Na Bratislavskom hrade je krasna barokova záhrada- so sochami anjelikov s lukmi- ochraňuju zahradu, je tam fontana vytvorená vrškom malých kamienkov, kriky , cestičky stromy, kvety v geometrických tvaroch. Kontrast zelene a bielych anjelikov, murov a cestičiek- vydarené./ založená v časoch Marie Terezie- ktora tam občas pobývala/

  Ešte je Grasalkovičova zahrada- v centre mesta a fontana – zeme./ planety/- všetko sa toči mení v priestore a symbioze

  Aj na iných Hradoch su krasne zahrady.

  Mravčekovia tam žiju v klude- nikdo ich často nepristupi, ked tade prechadza.

 6. Biele cestičky- boli myslené ako- v domacnosti potriet tade kade chodia mravce- robia si cestičky- kriedou. Vzhľadom na to že su už aj iné farby ako biela- tak može byť aj ina farba. Ide tu o kriedu.

  Alebo to čo tam pisatelka- članku- navrhuje, ak chceš.

Pridaj komentár